Afşar Köyü

  • Değerlendir
Afşar, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihinin M.S. 1450''li yıllara dayandığına dair eski eser kalıntıları mevcuttur. Yırtıcı hayvan çokluğunun ser´e dönüşmesi ve av gereksinimi bu köyün önce Avser ve sonra Avşar ismini almasına neden olmuştur. Bu gün ise çok sakin bir yaşam ortamı söz konusudur.

Avşar köyünün kurucusu kabul edilen Öztürk ailesinin Avşar boyundan olduğu bilinmektedir. Köyün, Osmanlı Devleti''nin kuruluş dönemlerinde (Moğol istilasının olduğu dönemlerde) Orta Asya''dan göçtüğü; Selçuklu hükümdarı tarafından buraya yerleştirildiği ve yerleşenlerin Avşar olmasından dolayı Avşar adını aldığı iddalar arasındadır. Bilindiği üzere Türkler, yerleştikleri yerlere kendi boylarının, ailelerinin, sülalelerinin adını vermişlerdir.

Köyün en ilginç ve tarihi eseri, yaklaşık M.Ö. 8. yüzyılda oyulduğu anlaşılan, 2 göz, develik ve at mağarasıdır. Bu mağara, el sanatları ve becerinin bir abidesidir. Köyün yüksek bir yerde kurulma nedeni de bu mağaraların verdiği güven ve koruyucu özelliğinden anlaşılmaktadır.

Coğrafya

Aksaray iline 59 Km., Ağaçören ilçesine 20 Km. uzaklıktadır. Bu köydeki coğrafi yapıda deprem ve diğer afetler riski yok denecek kadar azdır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy, Selçuklu, ve Orta Asya kökenli Yörükler''den oluşmuştur. İstanbul, Ankara, Aksaray ve Şerefli Koçhisar ilçesine göç eden pek çok sayıda ailesi vardır, ancak köy ile ilişkilerini kesmemişlerdir. Avrupa''daki insanları ile refah seviyesi yüksek bir köydür. Hasandağı ve Erciyes''in güzel ikliminin verdiği gıda bolluğu nedeniyle olsa gerek, yaş ortalaması 75''tir.

2000 : 336

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Günümüzde her türlü teknik imkanı kullanmaya özen gösteren köy halkı, aynı zamanda el sanatlarına çok önem vermektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hacı Öztürk

1999 - İbiş Öztürk

1994 - İbiş Öztürk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün eteklerindeki zengin doğal su kaynakları, yörenin en sağlıklı ve temiz sularıdır.

Bu Sayfadaki Etiketler

Yetkileriniz

Yetkileriniz
  • You may not create new articles
  • You may not edit articles
  • You may not post comments
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • You may not edit your comments