Abdiuşağı Köyü

  • Değerlendir
Abdiuşağı, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy abdi adında bir
aile reisini çocukları tarafından kurulduğu için bu adı almıştır.köy dağ eteklerinde kurulmuştur ve yayla görünümündedir. Kırşehir yörelerinden gelen üç kardeşten birisi olan Abdi''nin burada kalması ve yerleşmesi sonucunda köyün ortaya çıktığı bilinmektedir. Abdinin diğer kardeşlerinin ise Ankara ili Gölbaşı ilçesi yakınların da bir köyde yerleştikleri bilinmektedir ama herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bir Türkmen köyüdür. Köy nüfüsunun büyük bir bölümü yurt dışında özellikle Almanyada işçi olarak çalışmak üzere gitmişler ve bir kısmı geri döüş yapmış ve evlerini köyden Aksaray ve diğer çevre il ve ilçelere taşımışlar diğer kısmı ise tekrar köye dönüş yapmamıştır, bu nedenle köyün nüfusu oldukça azdır.. Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Geçmiş yıllarda köyde okuma oranı oldukça az iken son 15 yıldır köy halkında qçocuklarını okutma yönünde bir gelişme bulunmaktadır.

Kültür
Köyün insanları gelenek ve göreneklerine bağlıdır ve yörük kültürünü yaşatmaktadırlar. büyüklere saygı ön plandadır. Her erkek çocuk askere gitmeden tam olarak erkek olmuş sayılmaz ve evlenmesine olumlu bakılmaz,köyde demokratik bir yapısı vardır.

köyde ağırlıklı olarak baklıyat yetiştirildiği için yapılan yemeklerde bu yöndedir. mevsiminde sebze yemekleri de önemli bir yer tutar.

Coğrafya
Aksaray iline 68 km, Ağaçören ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak kışları
soğuk ve kar yağışlıdır. Bu nedenle kışları kar yağınca bazı zamanlar yollar kar nedeniyle bir kaç gün kapanır ve çevre köy ve ilçelerle ulaşım kesilir.

Nüfus
2000 - 113
1997 - 113

Ekonomi

Tarım ve Hayvancılık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Muttalip Çelik
1999 - Muttalip Çelik
1994 - Hayrullah Eroğlu
1989 - Kamil Aydogdu
1984 - Elvan çelik

Köy Muhtarı: MUTTALİP ÇELİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon:0382 3356166

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit
telefon vardır.

Dış bağlantılar

Köy halkının ihtiyaçlarını gidermek amcıyla genelde Ortaköy ve Ağaçören ilçelerine giderek karşılamaktadır. Ulaşımda herhangi bi sorun bulunmamakta ve köyde bulunan asfalt yol ulaşımı son derece kolaylaştırmaktadır.

Yetkileriniz

Yetkileriniz
  • You may not create new articles
  • You may not edit articles
  • You may not post comments
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • You may not edit your comments