1 sonuçtan 1 ile 1 arasý
    Üye
    Teþekkür
    0
    Aldýðý Teþekkür
    5

Standart Rektör Þahin, "ASÜ'nün 2019 karnesi pozitif yönde geliþti"

Dr. Yusuf Þahin, Yükseköðretim Kurulu (YÖK), Üniversite Ýzleme ve Deðerlendirme Raporuna göre; Aksaray Üniversitesinin 2019 karnesinin pozitif yönde geliþtiðini söyledi.

YÖK Üniversite Ýzleme ve Deðerlendirme Raporu yayýmlandý. Eðitim ve Öðretim, Araþtýrma-Geliþtirme, Proje ve Yayýn, Uluslararasýlaþma, Bütçe ve Finansman, Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk gibi beþ ana baþlýk ve alt göstergelerden oluþan rapor 2019 verilerini kapsýyor. Hazýrlanan çalýþmada ASÜ'nün 2018 yýlýna kýyasla 2019 yýlýnda, pek çok alanda performansýný önemli oranda arttýrdýðý görülüyor. Rapora göre, öðrencilerin yaptýðý sosyal-endüstriyel proje sayýsý 2'den 30'a, uluslararasý sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayýsý 3'ten 6'ya, bölüm ve programlardaki genel doluluk oraný yüzde 76'dan yüzde 87'ye, öðrenci baþýna düþen basýlý kitap sayýsý 2.8'den 4.11'e, elektronik yayýn sayýsý ise 10.7'den 11.94'e yükseldi. 2018'de 0.0796 olan ulusal hakemli dergilerde yayýmlanmýþ öðretim elemaný baþýna düþen yayýn sayýsý 2019'da 0.148 olurken, SCI, SCI-Expanded, SSCI, AHCI ve ESCI endeksli dergilerde yayýmlanmýþ öðretim elemaný baþýna düþen yayýn sayýsý ise 0.310'dan 0.351'e ulaþtý. Bunlarla birlikte, Üniversite adresli bilimsel yayýnlara açýk eriþim oraný yüzde 25'ten yüzde 51'e, TÜBÝTAK tarafýndan verilen ulusal ve uluslararasý araþtýrma bursu sayýsý 6'dan 9'a, TÜBÝTAK tarafýndan verilen ulusal ve uluslararasý destek programý sayýsý da 4'ten 26'ya eriþti. Öte yandan ulusal ve uluslararasý özel veya resmi kurum ve kuruluþlar tarafýndan desteklenmiþ Ar-Ge niteliði taþýyan proje sayýsý ise 7'den 19'a yükseldi. Uluslararasýlaþma konusunda da ASÜ önemli bir ivme yakaladý. Üniversitedeki yabancý uyruklu öðrenci sayýsý 2018'de 865 iken 2019'da bin 178 oldu. Uluslararasý deðiþim programlarý kapsamýnda gelen öðretim elemaný sayýsý 1'den 5'e, uluslararasý deðiþim programlarý kapsamýnda gönderilen öðretim elemaný sayýsý ise 9'dan 19'a yükselirken, 3 olan Üniversite öðretim elemanlarýnýn aldýðý uluslararasý fonlara dayalý proje sayýsý 2019'da 4 oldu. Topluma hizmet baðlamýnda da ASÜ'nün karnesi pozitif geliþti. Bu kapsamda Sürekli Eðitim Merkezi ve Dil Merkezi tarafýndan verilen sertifika sayýsý 87'den 598'e yükseldi. Kariyer Merkezi çalýþmalarý kapsamýnda öðrenci ve mezunlara yönelik gerçekleþtirilen faaliyet sayýsý 2'den 8'e gelirken, kamu kurumlarý ile birlikte yürütülen proje sayýsý 2'den 19'a, dezavantajlý gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayýcýlýða iliþkin yapýlan faaliyet sayýsý da 4'ten 5'e yükseldi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Þahin, farklý göstergeler üzerinden yapýlan deðerlendirmelerde ASÜ'nün karnesinin pozitif yönde geliþtiðini belirterek, “2018'e göre 2019'u daha iyi bir yerde tamamladýðýmýz rapordan da anlaþýlýyor. Amacýmýz, her yýl bir öncekine göre anlamlý büyümeler elde etmek” diyerek kampüs içerisinde yürütülen faaliyetlere katký sunan tüm çalýþma arkadaþlarýna teþekkür etti.

2. Facebook Adýnla Yorum Yap