5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Yeni Üye
    Yer
    Ağaçören
    Teşekkür
    16
    Aldığı Teşekkür
    40

Standart Türk Eğitiminde Ezber

Ezber, bir konuyu sorgulamadan olduğu gibi almaktır. Yani bir bilgiyi dogmatik hâle getirmektir. Oysa gerçek bir bilgi sorgulayarak irdelenerek öğrenilir. Yoksa o bilginin ilerlemesi mümkün değildir.
    Okullarımzda okutulan derslerin büyük bir kısmı yorum araştırma gerektirirken ne yazaıkki ne öğrencilermiz zahmet edip araştırıyor ne de öğretmenler araştırmaya teşvik ediyor. Durum böyle olunca da eğitim sistemimizde bir gelişme olmuyor ve hep başka milletlerin ortaya koyduğu bilimsel verileri kullanmak zorunda kalıyoruz. Her derse yorum yapılamayabilir ama irdeleyerek öğrenilmesi gerekiyor. İlköğretimden üniversiteye kadar ne hikmetse ezber yapılıyor. Hadi ilköğretim seviyesindeki çocuk ezber yapıyor ama bir üniversiteli bir bilgiyi sebep- sonuç çerçevesinde açıklamayı bilmelidir. Bir konu sorulduğu zaman hoca böyle dedi nedenini bilmiyorum diyen bir üniversiteli yarın kendi öğrencilerine ne öğretebilir ki?
    Eğitim öğretim böyle yapılamaz. Diğer taraftan kendi çabalarıyla bir yere gelmeye çalışan çocukla hazır bilgi kullanan bir öğrenci nasıl aynıı kefeye konulabilir. Bu sistemin yerine araştırmaya yönelik sistem getirilmelidir. Çağımız bilgi çağı olduğundan bu konuya karşı duyarlı olmalıyız.
    Konu gülhan albay tarafından (23.02.2010 Saat 20:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: başlık

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Kıdemli Üye
    Yer
    ankara
    Teşekkür
    931
    Aldığı Teşekkür
    463

son dörtyüzyıldır doğru dürüst ne bir bilim adamı yetiştirebildik ne de dünyaya adalet ve huzur getiren bir millet olduk. yazın bunun cevabını veriyor.

emeğine sağlık

Yeni Üye
    Teşekkür
    0
    Aldığı Teşekkür
    10

bence de öle ezber insanın beyninde kalıcı bi yer bırakmaz o uüzden konuyu anlamak daha önemlidir sana katılıyorum arkadaşım

İlhami Ünsal
    Konuk

Teşekkürler Gülhan. Ellerne gönlüne sağlık. Bilgilerinizden yarım insan bile , bir cümlenizden bile faydalanmış olsa, bu sizin çabanız adına yeterli bir göstergedir.

Kıdemli Üye
    Yer
    Hollanda
    Teşekkür
    34
    Aldığı Teşekkür
    256

Tesekurler gulhan gercekten onemli bir konuya deginmisin Malesef bizim ulkemizde hep ezbere oldu bir turlu asilmadi halada ezbere devam ediyor.
    kucuk bir ornek benim kizimda okuyor hemde kitaplarin kalinligi insani korkutacak kadar buyurk ama onlar sadece o kitabin icinden onemli olani aliyor ona sordugumda bunun hepsini okuyacakmisin hayir dedi sadece icinde gerekli olan konulari alacagim ama gerektiginde yine bakicagim oldu ve surekli arastirmak zorunda lar. umarim bizim okuyan genclerimizde arastirmaci yonunu aciga cikarir cok tskler bu guzel yazindan oturu
    İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ