2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Moderatör
    Teşekkür
    47
    Aldığı Teşekkür
    377

Idee RÜya uydurmak yalanlarin en fenasidir

RÜYA UYDURMAK YALANLARIN EN FENASIDIR

“En büyük yalan, görmediği halde, “rüyamda şöyle gördüm” demektir”
    Görülmeyen rüyayı, gördüm diyerek anlatmak caiz değildir. “En büyük yalan, görmediği halde, “rüyamda şöyle gördüm” demektir”

“Bir kişinin, asıl babasına değil de başka birine nispet edilmesi, kişinin başkalarına aslen görmediği bir rüyayı sanki görmüş gibi anlatması, ALLAH’ın Resûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in demediği bir sözü sanki demiş gibi rivâyet etmesi en büyük iftiralardandır.”(Buhari)

Yine Peygamberimiz başka bir rivâyette şöyle buyurur:
    “Kim ki görmediği bir rüyayı görmüş gibi anlatırsa kendisinden iki arpa tanesini birbirine bağlaması istenir, fakat o bunu ebediyen yapamaz…”(Buhari)
    İki arpa tanesini birbirine bağlamak aslen mümkün olmayan bir şeydir. Görülmemiş bir rüyayı görülmüş gibi anlatan kişiye, yapılması mümkün olmayan bu işi yapması ceza olarak verilmiştir. Zîra her cezâ yapılan amel cinsinden gelir. Yalan rüya uydurmak veya rüyaya yalan katmak yalanların en fenasıdır.

“Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden ALLAHü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez”

“Salih rüya rahmani (ALLAH ‘tan c.c), karışık rüya şeytanidir”
    “En doğru rüya seher vakti görülendir”(Tirmizi)
    “Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar”
    “Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar”
    “Salih rüya, Peygamberliğin 46’da biridir”(Buhari)

“Güzel rüya gören, hemen ALLAHü teâlâya hamd ve şükretsin! Kötü rüya gören, ALLAHü teâlâya sığınsın, rüyasını kimseye anlatmasın! O zaman rüyanın ona zararı olmaz.”

“En büyük yalan, görmediği halde, “rüyamda şöyle gördüm” demektir”
    Görülmeyen rüyayı, gördüm diyerek anlatmak caiz değildir. “En büyük yalan, görmediği halde, “rüyamda şöyle gördüm” demektir”

“Bir kişinin, asıl babasına değil de başka birine nispet edilmesi, kişinin başkalarına aslen görmediği bir rüyayı sanki görmüş gibi anlatması, ALLAH’ın Resûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in demediği bir sözü sanki demiş gibi rivâyet etmesi en büyük iftiralardandır.”(Buhari)

Yine Peygamberimiz başka bir rivâyette şöyle buyurur:
    “Kim ki görmediği bir rüyayı görmüş gibi anlatırsa kendisinden iki arpa tanesini birbirine bağlaması istenir, fakat o bunu ebediyen yapamaz…”(Buhari)
    İki arpa tanesini birbirine bağlamak aslen mümkün olmayan bir şeydir. Görülmemiş bir rüyayı görülmüş gibi anlatan kişiye, yapılması mümkün olmayan bu işi yapması ceza olarak verilmiştir. Zîra her cezâ yapılan amel cinsinden gelir. Yalan rüya uydurmak veya rüyaya yalan katmak yalanların en fenasıdır.

“Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden ALLAHü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez”

“Salih rüya rahmani (ALLAH ‘tan c.c), karışık rüya şeytanidir”
    “En doğru rüya seher vakti görülendir”(Tirmizi)
    “Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar”
    “Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar”
    “Salih rüya, Peygamberliğin 46’da biridir”(Buhari)

“Güzel rüya gören, hemen ALLAHü teâlâya hamd ve şükretsin! Kötü rüya gören, ALLAHü teâlâya sığınsın, rüyasını kimseye anlatmasın! O zaman rüyanın ona zararı olmaz.”

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Kıdemli Üye
    Yer
    İSTANBUL
    Teşekkür
    166
    Aldığı Teşekkür
    131

paylasimin icin tesekÜrler ellerİne ve yÜregine saglik. Allah razi olsun...

Bu Konudaki Etiketler