4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  03.01.2010
  Yaş
  53
  Mesajlar
  373
  Teşekkür
  47
  Aldığı Teşekkür
  377

  Idee KeLime-i Şahadet GetireLim..


  KeLime-i Şahadet GetireLim..
  Kardeşler her foruma girdiğimizde burayı ziyaret ederek kelime-i Şehadet getirelim... İnşALLAH imanımızı tazeleyelim....

  EŞHEDÜ ENLAİLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VERASULÜH.  Ömründe bir kere şehadet getirmek farzdır, delil ALLAH Taâlâ'nın "Bilki ALLAH'tan başka illah yoktur" (Muhammed 47/19) kavl-i şerifidir. Ve kelime-i şehadet getirmenin dört şartı vardır:
  1. Dil ile getirirken kalbi hazır olmak,
  2. Mânasını bilmek,
  3. Hulûs-i kalp ile getirmek,
  4. Tazim ile getirmek.
  Ve dahi şehadet getirmenin yüz otuz kadar faidesi vardır. Amma zikr olunacak dört şeyden biri bulunmasa şehadet kelimesinin faidesi olur, eğer bulunursa faidesi yoktur. Ol dört şeyin biri şirk (ALLAH'a ortak koşmak), biri şek (şüphe), biri teşbih (Yüce ALLAH'ı varlıklardan birine benzetmek), biri ta'tîl (ALLAH'ın varlığını veya kâinata müdahalesini inkâr etmek). Şirk Allahu azimü'ş-şan'ın zatında şirk koşmağa, şek dinde meks etmeğe (tereddüt göstererek durmaya), teşbih vehminde ALLAH Taâlâ'yı bir mahlûka benzetmeğe, ta'tîl Allahu azimü'ş-şan âleme karışmaz, her bir şey vakti geldikte kendi tabiatıyla olur demeğe derler.
  Ve dahi yüz otuz faidenin otuzu bu mahalde zikr olunmuştur. Otuzdan beşi dünyada ve beşi ölür iken ve beşi kabirde ve beşi Arasat'ta ve beşi Cehennem'de ve beşi Cennet'te.

  Amma dünyada olan beş faide:

  İsmi güzel çağırılır,ahkâm-ı şer'iyye üzerine farz olur, boynu kılıçtan kurtulur,Allahu azimü'ş-şan razı olur,cümle müminler ona muhabbet eder.
  Ve dahi ölür iken olan beş faide:

  Azrail aleyhi's-selâm ona güzel surette gelir, sanki yağdan kıl çeker gibi ruhunu alır,Cennet kokuları gelir dahi İlliyyîn'e çıkarmüjdeci melekler gelir "merhaba ya mümin, sen Cennetliksin"deyü haber verirler.

  Ve dahi kabirde olan beş faide:

  Kabri geniş olur, Münker ve Nekir hazretleri güzel surette gelir, Allahu azimü'ş-şan ona bir melek tayin eder, bilmediğini talim eder, Allahu azimü'ş-şan bilmediğini hatırına getirir, Cennet'te makamın(ı) görür.

  Ve dahi meydan-ı Arasat'ta olan beş faide:

  Sual ve hesabı asan (kolay) olur, kitabı sağından verilir, mizanda sevabı ağır gelir,Arşu'r-Rahman altında gölgelenir, Sırat'ı yıldırım gibi geçer.
  Ve dahi Cehennem'de olan beş faide;

  Eğer Cehennem'e girer ise Cehennem ehli gibi gözleri gök olmaz, şeytan ile çatılmaz, ellerine ateşten bilecek, dahi boğazına zencir vurulmaz, Hamım suyundan içirmezler, ebedi Cehennem'de kalmaz.
  Ve dahi Cennet'te olan beş faide:

  Cümle melekler ona selâm verir, sıddîklar ile refik (arkadaş) olur, ebedi Cennet'te kalır, ALLAH Taâlâ ondan razı olur, Allahu azimü'ş-şan'ın didârını görür.MIZRAKLI İLMİHAL
  Konu elif cetin tarafından (23.02.2010 Saat 22:55 ) değiştirilmiştir.

 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  02.12.2009
  Yer
  ağaçören
  Yaş
  36
  Mesajlar
  52
  Teşekkür
  22
  Aldığı Teşekkür
  50

  Standart

  EŞHEDÜ ENLAİLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VERASULÜH.


  paylasım ıcın tsk guzel bı paylasım
  YA BİRLİK OLURUZ;
  YA DA HEP BİRLİKTE YOK OLURUZ!!
  . . .
  . ./´/¯`/'¯.'/¯`. . . . . . . .
  ./',/. ./. . /. ./¨/¯ \ . . . .
  ('.(. .(´. .(´. .¯´/'. ) . . . .
  .\. . . . .\ . . . . . . / . . . .
  . .\. .\. . \ . . ._..´. . . . . .
  . . .\. . . . . . . ( . . . . . . . .
  . . . .\. . . . . . .\ . . . . . .

  TıpKı ŞairiN DediĞi GiBi eVlaT, ßiZ Ki uStasıyıZ VataN SevmeniN..!

 4. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  elif hanım emeğine sağlık senden ricam TANRI ismini kullanma. bir türlü kabullenemedim gitti. kabullenmeyeceğimde. çünkü Allahın, tek yaratıcının böyle bir ismi yok. onun güzel isimlerini kullanmak daha eftal olur.

  konu için Allah razı olsun

 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  05.01.2010
  Yaş
  44
  Mesajlar
  16
  Teşekkür
  3
  Aldığı Teşekkür
  15

  Standart

  Guzel paylasim tesekkurler. Kelime-i Tevhid Islam'in ve muslumanligin ilk sartidir. O olmazsa digerleride olmaz. Peygamber Efendimiz(A.S.M.) mekkede musrikleri ilk once kelime-i tevhid'i soylemeye davet etmis ve karsiliginda da malesef Peygamber Efendimize savas acilmistir. Oyle mubarek bir cumledir ve yeryuzundeki en guzel, en anlamli cumledir suphesiz. Mumkun oldugunca soylemeye calismakta fayda var. Guzel hatirlatma icin ayrica tekrardan tesekkurler....

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •