2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  03.01.2010
  Yaş
  53
  Mesajlar
  373
  Teşekkür
  47
  Aldığı Teşekkür
  377

  Idee Ayetler-Hadisler
  Kıyamet günü sorulacak sorular
  Ebu Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [1]

  Açıklamalar
  İnsanlar, kıyamet gününde, dünyada yaptıkları her işten hesaba çekilirler. Burada sayılan beş şey, hesap esnasında sorulacak olanların en önemlileridir. Yoksa, sadece bunlardan sorumlu tutulup başka şeylerden sorumlu olmayacakları düşünülemez. Fakat sayılanlar dışında kalan
  şeyler, bunların detayları, şubeleri kabul edilebilir. İnsanın hayatı kendisine Allah'ın bir emanetidir; bu emanete hıyanet etmemesi gerekir. Bir insan, hayatım Allah'ın emirleri ve yasakları doğrultusunda geçirirse, emanete hıyanet etmemiş olur.


  İslami anlayışa göre ilim, insana doğruyu ve yanlışı gösterir. Bilen kimse, öncelikle bilgisini hareketlerine hakim kılar ve ona göre davranışlar ortaya koyar. Böylece başkalarına örnek oluşunun yanında, insanları bilgilendirme sorumluluğunu da taşır. Herkes, kıyamet gününde,
  Allah huzurunda, bildiği kadarıyla vazifesini yapıp yapmadığından, ilmini hayatına uygulayıp uygulamadığındanhesaba çekilecektir.

  İslam dini, insanın mal kazanması ve zengin olmasına engel olmaz. Tam aksine, çalışıp çabalamayı, elinin emeğiyle geçinmeyi ve başkasına muhtaç duruma düşmemeyi tavsiye eder.

  Bütün bu konularda koyduğu tek prensip, malı ve mülkü helal yollardan kazanmak, haram yollara sapmamak ve malın hakkını vermektir. Fakat sadece meşru yollardan kazanmakla iş bitmemekte, kazancın nereye ve nasıl sarfedildiğinin de bilinci içinde olunması gerekmektedir. Bunlar yerine getirildiği takdirde, kişinin Allah huzurunda hesap verebilmek için üzerine düşen asgarî şartlara uyduğu söylenebilir; istenilen de bundan ibarettir.

  İnsana verilen nimetlerin en kıymetlilerinden biri de sağlık ve sıhhattir. Çok kere bir nimeti kaybetmeden onun kıymetini bilemeyiz. Hasta olmadan önce sağlığın kıymetini bilemeyişimiz de bunun önemli örneklerinden biridir. Vücut ve ruh sağlığına sahip olmak, her şeyden önce gelir. Bunları korumak için bütün tedbirleri almak, en başta gelen görevlerimiz arasındadır. Zira kıyamet gününde, vücudumuzu koruyup korumadığımızdan da hesaba çekileceğiz.

  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Kıyamet gününde hesap haktır.
  2. insan bu dünyada yaptığı her şeyden hesaba çekilecektir.
  3. Hayat insan için bir nimet olup, bunun kıymetini bilmesi gerekir.
  4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle amil olmalı, ibadet ve taatlerinde samimi davranmalıdır.
  5. Mal ve mülk helal yoldan kazanılmalı ve meşru şekilde harcanmalıdır.
  6. Haramlardan sakınmak suretiyle sağlık ve sıhhatimizi korumak görevimizdir.

 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  03.01.2010
  Yaş
  53
  Mesajlar
  373
  Teşekkür
  47
  Aldığı Teşekkür
  377

  Standart

  Sehadet ve Sehitlerle Ilgili Bazi Ayetlerin Mealleri
  1. "Eger Allah yolunda öldürülürseniz veya ölürseniz Allah'in size lütfedecegi magfiret ve rahmet onlarin biriktirdiklerinden daha hayirlidir. Andolsun ölseniz de öldürülseniz de muhakkak ki Allah'in huzurunda toplanacaksiniz." (Ali Imran 3/157-158)
  Genel Forum - Sehadet ve Sehitlerle Ilgili Bazi Ayetlerin Mealleri

  2. "Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayin. Aksine onlar diri olup Rableri katinda riziklandirilmaktadirlar. Allah'in lütfundan kendilerine vermis olduklariyla sevinç içindedirler ve arkalarindan henüz onlara kavusmamis olanlari kendilerine bir korku olmayacagi ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler." (Ali Imran 3/169-170)

  3. ". Süphesiz hicret edenlerin yurtlarindan çikarilanlarin benim yolumda kendilerine eziyet edilenlerin çarpisanlarin ve öldürülenlerin kötülüklerini örtecek ve kendilerini altindan irmaklar akan cennetlere sokacagim. Bu Allah katindan bir karsiliktir. Karsiligin en güzel olani Allah katindadir." (Ali Imran 3/195)

  4. "Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz" (Bakara 2/154)

  5. "O halde dünya hayatini ahiret hayati karsiliginda satanlar Allah yolunda çarpissinlar. Kim Allah yolunda çarpisir sonra öldürülür veya üstün gelirse ona büyük bir ecir verecegiz." (Nisa 4/74)

  6. "Allah Allah yolunda çarpisip öldüren ve öldürülen mü'minlerden karsiligi cennet olmak üzere mallarini ve canlarini satin almistir. Bu O'nun üzerine Tevrat Incil ve Kur'an'da vadedilmis olan bir haktir. Allah'tan daha çok ahdine vefa gösterebilen kim vardir? Su halde yapmis oldugunuz bu alisverisinizden dolayi sevinin. Iste büyük kurtulus budur." (Tevbe 9/111)

  7. "Allah yolunda hicret edip sonra öldürülen veya ölenlere gelince; Allah onları muhakkak güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Süphesiz Allah rızık verenlerin en hayırlisıdır." (Hacc 22/5

  8. "İnkar edenlerle (savasta) karsı karsıya geldiginizde hemen boyunlarını vurun. Sonunda onlari yenik düsürüp üstünlük sagladiginizda (esirleri) sıkı bağlara baglayın. Artık bundan sonra ya lütufta bulunu(p serbest bırakı)n veya fidye karsılıgğısalıverin. Savaş ağırlıklarını bırakıncaya kadar (böyle sürdürün). Iste böyle. Allah dileseydi onlardan öç alırdı. Ancak sizi birbirinizle imtihan etmek için (böyle emrediyor). Allah yolunda öldürülenlerin ise (Allah) amellerini bosa çikarmayacak." (Muhammed 47/4)

 

 

Benzer Konular

 1. Namaz İLe iLgiLi HadisLer...
  By elif cetin in forum Dinimiz
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 24.02.2010, 19:31
 2. nazarla ilgili hadisler ve çok güzel bir yazı
  By elif cetin in forum Dinimiz
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.02.2010, 15:30

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •