1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Migren!

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  23.11.2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  49
  Teşekkür
  104
  Aldığı Teşekkür
  80

  Standart Migren!


  Migren!

  Gelişmiş ülkelerde kadınların %20’sinde ve erkeklerin %10’unda migren görülüyor. Kadınlarda daha sık karşılaşılmasının sebebi ise, hormonal sebepler ve stres!  Migren!  Migren; mide bulantısı, kusma ve görme sorunları gibi birçok belirtinin eşliğinde, çoğunlukla başın tek tarafında oluşan ama iki tarafta da görülebilen, şiddetli bir baş ağrısıdır.
  Dünya Sağlık Örgütü, migreni günlük hayatı durduran hastalıklardan biri olarak kabul ediyor. Migren ağrısı o kadar şiddetli bir ağrı türüdür ki, hastaların çoğu atak sırasında yatmak ihtiyacı duyar. Bu atak süresinde yaşamlarını kontrol altında tutamazlar.
  Migren ağrıları ortalama 24 saat sürer. Ancak bu süreç 4-72 saat aralığında değişebilir. Ağrının sıklığı, kişiye ve migreni tetikleyen etkiye göre değişkenlik gösterir. Migren bazen öncü işaretler verse de, aniden ortaya çıkan da bir hastalıktır.
  Görme bozukluğu, sık idrara çıkma, aşırı keyifli bir hal veya tam tersi çevreyle ilişkisini kesme, migren atağının habercileri arasında yer alıyor. Bu sinyallerin ardından gelişen ağrı, ataklar halinde geliyor ve genellikle başın bir yarısında zonklayıcı ve çok şiddetli olarak hissediliyor. Bu duruma bulantı ve kusma da eşlik ettiğinde, hasta bir takım kokular, ışık ve sesten rahatsızlık duyuyor.
  Migrenin neden ortaya çıktığı konusunda çeşitli teoriler var. Ancak bilim dünyası bu konuda net bir sonuca ulaşabilmiş değil. Uzmanlar migreni tetikleyen etkileri şöyle açıklıyorlar; stres, uyku düzeninde değişiklik, parlak ışıklar, aşırı gürültülü yerler, keskin kokular, kan şekerinin düşmesi, sigara içmek, bazı besinler veya içecekler, regl dönemindeki hormonal değişimler….
  Migren günümüzde başarıyla tedavi edilebiliyor. İlaç tedavisi iki şekilde uygulanıyor. Birincisinde amaç atakları önlemek veya en azından atak sıklığını azaltmak; ikincisinde ise oluşan ağrıyı ortadan kaldırmak veya şiddetini hafifletmek oluyor. Uzmanlar migren tedavisinde, alternatif tıptan da faydalanıyorlar. Tetikleyen faktörlerden mümkün olduğunca uzak durmak da son derece önemli rol oynuyor.
  Migren, hayatı biraz düzene sokarak hafifletebiliniyor. Düzenli spor yapmak son derece önemlidir. Vücut egzersiz sırasında endorfin salgılıyor. Endorfin ise, doğal ağrı kesici yerine geçiyor. Bu madde baş ağrılarının süresini kısaltıyor ve sıklığını azaltıyor.
  Şifalı bitki çayları, soğuk duş, uyku düzenine dikkat etmek, bol sıvı tüketimi de bu atakların azalmasında ve hafif geçirilmesinde yardımcı oluyor.


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •