7 sonuçtan 1 ile 7 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.12.2009
  Yer
  Almanya
  Yaş
  53
  Mesajlar
  15
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  32

  Standart Almanyadakİ hartz iv İptal


  Almanya’da 1 milyon Türke Hartz IV müjdesi, sosyal yardım ve çocuk parası artacak


  09.02.2010
  Alman Anayasa Mahkemesi 5 yıldır yürürlükte olan Hartz IV adlı sosyal yardımı Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Mahkeme yardımın hesaplanmasının şeffaf olmadığını ve insanca yaşama yetersiz olduğunu vurguladı. Almanya’da bu yardımı alan 6.8 milyon kişinin en az 1 milyonu Türk kökenli göçmenler. Özellikle çocuk parasının artması Türklere yarayacak. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat (Resim), yeni düzenlemenin aile birleşimini engelleyeceği uyarısı yaptı. Kolat, gelecek ekstra paranın çocukların eğitimine harcanmasını istedi.
  Almanya’da Türkleri yakından ilgilendiren çok önemli bir karar alındı.
  Alman Anayasa Mahkemesi 5 yıldır yürürlükte olan Hartz IV adlı sosyal yardımı Anayasaya aykırı bularak iptal etti.
  Buna göre Almanya’da kişi başı aylık yardım 359 Euro idi. Buna yüzde 20 harcama ve kira ekleniyordu. Çocuklar için de 16 yaş altı kademeli düşen yardım vardı.
  Anayasa Mahkemesi “yardımın hesaplanması şeffaf değil ve öngörülen paralar insanca yaşamaya yetersiz” tespitlerini yaptı.
  Mahkeme, yasa düzenleyicilerin yıl sonuna kadar yeni bir düzenleme yapmasını ve 2011 yılı başından itibaren yeni yasanın yürürlüğe girmesini kararlaştırdı.
  Buna göre Hükümet yeni bir düzenleme yapacak ve Hartz IV yardımları belli ölçülerde yükselecek. Özellikle çocuk paralarında daha ciddi bir artış bekleniyor.
  Anayasa Mahkemesi, konuyu üç ailenin çocuklar konusunda yetersiz yardım almakla yaptığı başvuru sonucu gündemine almıştı.
  Almanya'da toplam 6.8 milyon kişi Hartz IV yardımı alıyor. Yardımın Alman bütçesine yükü halen yıllık 40 milyar euro civarında. En küçük zamda bile toplam yükün birkaç milyar artacağı belirtiliyor.
  Son karardan sonra yardımlar artarsa, bu faturanın daha da kabarması bekleniyor. 2005'te ilk başlarken yardımın toplam faturasının 15 milyar euro kadar olacağı hesaplanmıştı. Ancak kısa sürede bu ikiye katlandı. Almanya'da Hartz IV bütçeye aşırı yükü nedeniyle zaten eleştiri oklarının hedefiydi.
  Son olarak Hessen'in CDU'lu Eyalet Başbakanı Roland Koch, bir ay önce çoğu göçmen Hartz IV alanların "yan gelip yattıklarını" ve topluma hiç bir faydaları olmadığını söylemişti. Koch'un Hartz IV alanları, kamunun öngördüğü işlerde zorla çalıştırma önerisi, kendi partisi dahil bir çok kesimden tepki görmüştü. Koch "Modern Avrupa'da çağdaş kölelik sistemi yaratmaya çalışmakla" suçlanmıştı.
  Karar, Almanya’da yaşayan Türkleri yakından ilgilendiriyor.
  Bunu rakamlarla şöyle aktarmak mümkün:
  Almanya’da Hartz IV yardımı alan 6.8 milyon insan var.
  Bunların yüzde 40’ı göçmen kökenli.
  Göçmen kökenlilerin en az yarısını da Türk kökenliler oluşturuyor.
  Çocuk sayısına bakıldığı zaman Türklerin oranı yüzde 60’lara doğru tırmanıyor.
  Bu hesapla, Almanya’da Hartz IV alan Türklerin sayısının 1 milyon ile 1.2 milyon arasında değişebileceği kaydediliyor.
  Kolat: Çocukların eğitimine harcasınlar
  Almanya Türk Toplumu (TGD-Türkische Gemeinde Deutschland) Başkanı Kenan Kolat, Euractiv.com.tr’ye bu konuda yaptığı açıklamada şu noktaları vurguladı.
  Kenan Kolat: “Evet bu karar Türkler açısından çok önemli. Çünkü Hartz IV ile yaşayan Türk ailelerin sayısı maalesef hayli yüksek. Bu yardımı alanların yüzde 40’ı göçmen kökenli. Onların yarısı da Türk kökenli denebilir.
  Bu karar tabii ki Türkleri yakından ilgilendiriyor. Özellikle çocuk parasında artış bekleniyor. Benim önerim Türk ailelerin gelecekte bu artan parayı çocukların eğitimi için kullanmaları.
  Ancak bu kararın getirebileceği sakıncalar da var.
  Almanya’da yaşayan aileler için iyi bir karar.
  Ancak bu karardan sonra eşlerini Türkiye’den getirip aile birleşimi yapmak isteyenlere yeni zorluklar çıkabilir. Buna da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü zaten Almanya’da son dönemde Türkiye’den aile birleşimleri engelleniyor. Bu karardan sonra engelleme artabilir. Özellikle Türkiye’deki çocukların getirilmesinde de sorunlar çıkar.
  Hartz IV aslında sosyal yardım, ama onun göçmenler üzerinde yarattığı baskı sonucu, Almanya’da niteliksiz işlerde ücretler çok düşürüldü.
  Bu da yüzbinlerce insanı düşük ücretle çalışmaktansa, Hartz IV alarak yaşamını sürdürme çabasına mahkum etti. İnsanlar kıt kanaat yaşamayı çalışmaya tercih etmeye başladılar. Bu da olumsuz bir tablo yarattı.
  Biz bu tabloyu aşmak için Almanya’da memur kadrolarına göçmen kökenliler için kota istedik. Bu kamuoyunda bir süre tartışıldı. Kotaya karşı çıkanlar bile göçmen kökenlilerin kamuda daha yoğun çalıştırılması gerektiğini kabul ediyor. Bu konuda yeni eğitim programları düşünülüyor.
  Bu karardan sonra biz TGD olarak daha önce yaptığımız bir çağrıyı tekrar ediyoruz. Türklerin daha yoğun bir şekilde Alman vatandaşlığına geçmesini teşvik ediyoruz. Böylece sosyal yardımlarda ortaya çıkabilecek sorunlar bir ölçüde azalıyor.
  Böylece Almanya’da o kadar çok istenen Türklerin Alman toplumuna entegrasyonu da biraz daha ilerlemiş oluyor. Bu gelecek Türk kuşaklar için olumlu ve önemli bir gelişme.”
  Hartz IV nedir?
  Almanya’da 2005’te Schröder’in SPD-Yeşiller Hükümeti sırasında işsizlik ve sosyal yardım kalemlerinin hepsi Hartz IV adı altında birleştirildi. Hartz planı hazırlayan üst düzey danışman Peter Hartz'ın soyadına göre verildi.
  Hartz IV son olarak kişi başı ayda 359 euro idi.
  Buna yüzde 20 çeşitli harcama ve kira gideri ekleniyordu.
  Çocuklar için de kademeli düşüşle aynı miktarın yüzde 80-60-40’ı ödeniyordu.
  4 kişilik bir ailenin eline buna göre kira hariç 1000-1200 euro para geçiyordu.
  Yüzbinlerce Türk aile Almanya’da yaşamını bu para ile sürdürüyor.
  Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Kenan Kolat.jpg
Görüntüleme: 154
Büyüklüğü: 13,9 KB (Kilobyte)
ID:	575  
  Prof.Doc.Dr. Gnl.Sekr.Muh.Çok.Bil.Uka.Yal.Org. Gen.Baş.Bel.Vali.Ragıp Yaşar Atak


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  23.11.2009
  Yer
  ALMANYA/ hamburg
  Yaş
  44
  Mesajlar
  95
  Teşekkür
  2
  Aldığı Teşekkür
  107

  Standart

  e ne güzel iste paylasimin icin cok tesekkürler

 4. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  10.02.2010
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  0

  Standart

  "Almanyada Türkçe seçmeli ders oluyor." evet böyle bir yazınızı okudum ve sevindimsadece üstelik sadece sevindim. Ben Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktayım . Yurt dişindaki çocuklarımızın eğitilmesi amacıyla ders kitapları yazdık ve bunlar sizlere ulaşacak . bu kitapların yazımı tamamlanınca yurt dışında yaşayan iki aile getirdik kuruma ve onları dinledik . Onları dinlerkende onlara birkaç soru yönelttik. sorulardan biri de İstiklal marşımızı kim yazmıştır şeklinde idi sevkili hemşehrim bu aileler bunu bilemedi. Atatürk kimdir? dediğimizde ise"Galiba ünlü biri" cevabını aldık bunun elbetteki türkçenin okutulmasıyla ilgisi yok. Bu ve benzeri kültürlerimizi siz ailelerde öğretebilirsiniz. Öyle zannediyorum ki çocuklarınızdan çok uzaksınız ve sadece onlardan alacağınız çocuk parasını düşünüyor gibisiniz. Türk devleti hocqasıyla kitabıyla oralara geliyor ve gelecek ama sizler de türk devletine yani devletinize yardımcı olunuz kendi değerlerimizi bize bırakmadan onlara öğretiniz.

 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.12.2009
  Yer
  Almanya
  Yaş
  53
  Mesajlar
  15
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  32

  Standart

  Çok değerli Recep bey benim burada paylaştığım habere yorum yazmışsınız.Gerçekten yorumunuza içtenlikle katılıyorum ama bunu genel olarak düşünmemenizi istiyorum her aile çocuğu ile o şekilde ilgisiz degil. Ben şahsen çocuklarımın vatanımızda şu an yaşamak zorunda kalabilirim düşüncesi ile her iki kültürü örf adeti ve ülkemizde değer verilen, bilmesi gereken her şeyi bilmesi için elimden geldiğince öğretmeye çalışıyorum.Am şunu da bilmenizi istiyorum 2005 yılına kadar buradaki öğretmenlerin % 85 i ( Alman Okullarında Haftada 2x45 dakikalık derse giren Türkçe dersinin Öğretmenlerinden bahsediyorum ) Türkiyeden siyasi kaçak olarak sığınma talebinde bulunanlarda n oluşuyordu.Varın gerisini siz düşünün, bu insanlar bizim çocuklarımıza ne kadar Türklüğü ve Türkçeyi öğretir.Allah a emanet olun.
  Saygılarımla Ragıp Yaşar ATAK.
  Konu Ragip Atak tarafından (13.02.2010 Saat 12:08 ) değiştirilmiştir.
  Prof.Doc.Dr. Gnl.Sekr.Muh.Çok.Bil.Uka.Yal.Org. Gen.Baş.Bel.Vali.Ragıp Yaşar Atak

 6. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  15.12.2009
  Yaş
  45
  Mesajlar
  7
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  5

  Standart

  arkadaslar bende 5 cocuk var aylik 3000 aliyorum yetmiyor hartz 4 biraz yardimci olursaniz sevaba girersiniz simdiden tesekürler:icon_rolleyes::icon_redface::nono:

 7. #6
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29.12.2009
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  0

  Standart

  saygi deger edebiyat hocam yorumunuzu güzelce okudum ve hakli tarafllarinizda var haksiz taraflarinizda var gurbette cocuk egitmek oldukca zor degerli hocam hersey ordan göründügü gibi degil hocam siz burda elestirmisinizde kendizce hakli olabilirsinizde hocam yorumunuzu okurken sanki biraz zorlandim cok imla hatalriniz ve yanlis cümleler kurmussunuz mesala hocqasi bir kelime var hic anlamadim füziliye ait degil azcok edebiyat sairlerini tanirizda önce siz burda güzel bir türkce kullanin sonra biz sizin elestirinize kulak veririz burda mehmet akif ersoy sairimizide rahmetle saygiyla aniyoruz

 8. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  02.01.2010
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1
  Teşekkür
  7
  Aldığı Teşekkür
  0

  Standart

  hoca bizlerincocuklarimiza ayirdigimiz zamanin yarisi kadar siz cocuklarinizla ilgilendiginizi sanmiyorum buranin imkanlarini bilmeden maddiyetten konusmayin lütven

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •