6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Yeni Üye
    Yer
    Almanya
    Teşekkür
    0
    Aldığı Teşekkür
    32

Duyuru Türk üniversite öğrencilerine destek

Çok sayıda Türk göçmenin yaşadığı Almanya’da, Türk öğrencilere üniversitede ve iş hayatında destek olabilmek amacıyla 2006 yılında “Türk Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu” adlı dernek kuruldu.

Türk-Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu’nun kurucularından Dr. Aziz Kaba, 90’lı yıllardaki öğrencilik dönemini büyük bir keyifle anımsıyor. Köln Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Kaba, üniversiteyi bitirmenin kendisi için fazla zor olmadığını söylüyor. Hukuk alanında doktorasını da tamamlayan ve bugün bir hukuk bürosunun ortağı olan Kaba, esas zorluğu okulu bitirdikten sonra yaşadığını belirtiyor ve
    “Ben öğrenciyken bugünkü olanaklar yoktu. Bana yol gösteren olmadı, iş ve sosyal ağlar içerisinde değildim. İş dünyası, yöneticilerin dünyası bana çok uzaktı" diyor.
    Dr. Aziz Kaba, Almanya’daki Türk kökenli üniversitelilere ve akademisyenlere destek olabilme düşüncesiyle 2006 yılında Türk Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu’nu kurduklarını söylüyor. Derneğin amacı, Türk kökenli üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde onlara destek vermek, kariyerlerinde yardımcı olmak ve öğrencilerin kendilerine olan güveninin gelişmesini sağlamak.
    Önemli isimler yer alıyor
    Esasında Almanya'da Türk kökenli üniversite mezunları tarafından bir dernek kurulması çok da sıra dışı bir olay değil. Ancak, bu derneği diğerlerinden farklı kılan özellik, derneğin yönetiminde siyaset ve iş dünyasında öne çıkan isimlerin yer alıyor olması. Derneğin Başkanı elektronik mühendisi Saadettin Tüzün şöyle konuşuyor: “Türk öğrenciler genelde öğrenim görmemiş ailelerden geliyor. Biz dezavanatajlı konumdaki Türk öğrencilerin yönlendirilmeye ve iş dünyasından kişilerle iletişim kurmaya ihtiyacı olduğunu gördük.
    Aslında bu sorun daha okul çağında başlıyor. Almanya'daki Türk kökenli lise mezunlarnın büyük bölümünün, eğitim kalitesinin daha düşük olduğu karma okullardan geldiği kanıtlanmış bir şey. Bu konuda bir şeyler yapabileceğimizi düşündük.”

Öğrencilere destek
    Türk-Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu, iş çevrelerinden yetkililerin, akdemisyenlerin ve öğrencilerin bir araya gelip görüş aşıverişinde bulunabileceği etkinlikler düzenliyor. Amaç, Almanya’da Türk kökenlilerin toplum içindeki konumunu iyileştirmek. Dernek yöneticileri, Türk kökenli öğrencilerin şanslarının, ancak kendilerine Alman öğrencilerle fırsat eşitliğinin sağlanması halinde artabileceğine dikkat çekiyor. Derneğin kurucularından Aziz Kaba, özellikle kadınların önyargılarla mücadele etmek zorunda olduğunu belirtiyor. Kaba, “Kadınlar, üstelik de Türkler... Yüksek nitelikli elemanların arandığı yönetici kadrolarında çalışmak üzere başvuruda bulunduklarında, önyargılarla karşılaşıyorlar. Üniversite diplomaları olmasına, başarı göstermiş olmalarına rağmen Türk kadınlarına yönelik bu önyargılar, başvurularının daha ilk aşamada elenmesine yol açıyor" şeklinde konuşuyor.

Kadınlara yönelik ayrımcılığın engellenmesi hedefi
    Yetkililer, derneğin Türk kökenli üniversite öğrencileri, özellikle de eğitimli kadınlar için lobi faaliyetleri yürütmeyi amaç edindiğini belirtiyor. İyi örnekleri kamuoyuna tanıtarak, Türk kökenli göçmenlere ilişkin yerleşik önyargıları kırmaya çalışan Türk Alman Öğrenci ve Akademisyenler Platformu yetkilileri yakın bir zaman içinde bir imaj değişikliği olmasını da umuyor.
    Yetkililer, burada iş bulmayan Türk kökenli göçmenlerin şansını Türkiye’de denediğine ve Almanya’nın bu yüzden nitelikli işgücünü yitirdiğine de dikkat çekiyor.
    TD-Platform derneğinin üye sayısı şu anda 700 dolayında, üyeler arasında Almanların yanı sıra diğer uluslardan öğrenciler ve akademisyenler de bulunuyor.

Haber Alintidir
    © Deutsche Welle Türkçe

Nadja Baeva / Çeviri: Başak Özay
    Editör: Ayhan Şimşek
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  universite_ogrenci22.jpg
Görüntüleme: 85
Büyüklüğü:  17,8 KB (Kilobyte)
ID:	546  
    Prof.Doc.Dr. Gnl.Sekr.Muh.Çok.Bil.Uka.Yal.Org. Gen.Baş.Bel.Vali.Ragıp Yaşar Atak

2. Facebook Adınla Yorum Yap

himmetposluoglu
    Konuk

Paylasimin icin tesekkürler.

Kıdemli Üye
    Yer
    Çerkezköy
    Teşekkür
    306
    Aldığı Teşekkür
    244

tşkler paylaşım için..
    Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim, Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne de unutur... " MEVLANA

Üye
    Teşekkür
    37
    Aldığı Teşekkür
    55

En büyük yatırım insana olan yatırımdır.

Güzel haberin için teşekürler kardeşim...

Üye
    Yer
    ALMANYA/ hamburg
    Teşekkür
    2
    Aldığı Teşekkür
    107

paylasimin icin cok tesekkürler...

Kıdemli Üye
    Teşekkür
    181
    Aldığı Teşekkür
    226

Eğitim adına desteklerini esirgemeyen herkese teşekürler ediyoruz .

haberi bizimle paylaşan arkadaşımıza da teşekürler..