10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    8
    Aldığı Teşekkür
    65

Standart Gelenek ve Göreneklerimiz...!

Sevgili okuyucular bu yazımda sizlerle birlikte düşünmek ve aklıma gelmeyen geleneklerimizi yanlış bildiklerimi irdelemek istiyorum.
    Kısaca yaşama biçimi de dediğimiz kültür zamanla çeşitli değişikliklere uğrar bir çok sebebi olmakla beraber en büyük neden nüfus hareketleri, ekonomik sebepler teknolojik değişikler v.b
    Yöremizde evlenmeyi anlatmaya çalışacağım;
    Görücülük, evlenme çağına gelmiş erkek genelde yakınlarının isteği doğrultusunda yetişkin kızı olan eve ziyaretle olur, genelde yakın tanıdıkları veya aracılar vasıtasıyla haber vermeden ziyaret şeklinde gerçekleştirilir, haber vermeden gitmenin sebebi kızı doğal haliyle görmek, titiz olması, çalışkanlığı birer etken olduğundan tercih edilir.
    Kız beğenilirse ziyaret amacı açıklanır eğer beğenilmemişse sanki sıradan bir ziyaret gibi geçiştirilir. İstenilen özelliklere sahipse sebebi ziyaretin nedeni açıklanır, (görücü kadınlardan oluşan,damat adayının yakın akrabalarından teşekkül eder) kız evi düşünelim diyerek zaman ister, eğer kız evi evliliğe sıcak bakıyorsa yine aracılar vasıtasıyla gelsinler diye haber gönderir, istemiyorsa bir bahaneyle oğlan evini de rencide etmeden (kız istemiyor,yaşı küçük v.s) gelmemelerini söyler. Taraflar evlenmeye sıcak bakıyorsa haberde gelmişse görücülük artık dünür olmaya terfi etmiştir, dünürlükte damat adayının babası amcası veya dayısı gibi erkeklerde bulunur, artık kız evi dünür gelineceğini bildiğinden hazırlık yapar yöresel yemekler kendi yakınları, fakat burada da çekirdek aile olmasına dikkat edilir yani yakınları. Kızın evlenmeye gönlü varsa bir de tanıdığı damat adayı ise güzel kıyafetlerini giyer suratından gülücükler eksik olmaz, yok biraz gönülsüzse surat asık yaptığı işlere de özen göstermez.
    Artık söz kesme aşamasına geçilmiştir, söz kesme nişanlılıktan önceki aşama; (halk arasında Ayşe’yi Cengiz’e vermişler gibi)

Nişan (bundan böyle şerbet diyeceğim) iki ailelerin belirlediği zaman diliminde kız evinde yapılır. Ailelerin sadece akrabaları değil tanıdıkları da çağrılır, çevre yerleşkelerde oturanlara okuntu denen davetiyeler matbaada bastırılıp bizzat elden verilir, bir tören şeklinde olan şerbette davetlilere şeker su tarçın ve gıda boyasından olan karışım ikram edilir bisküvi lokum dağıtılır, takı merasimi gençlerin yöresel oyunlarından sonra şerbet sona erer.
    Düğün; yine düğünde şerbette olduğu gibi iki ailenin belirlediği tarihte yapılır. Bayrak duasıyla başlar,camide yapılan duadan sonra gençlerden biri damat’ın evinin en yüksek yerine bayrağın asılmasıyla artık düğün başlamıştır (bayrak sopasına elma takmak adettendir)
    Düğünün ilk günü damat’ın arkadaşları ve yakınları davul zurna ve çeşitli müzik aletleri eşliğinde gönlünce eğlenirler. Düğünün ikinci gününde genelde çevre yerleşkelerden gelen okuntulu adı verilen kişiler hayırlı olsun derler, hayırlı olsuna gelenleri davul düğün evinin biraz uzağında karşılar yine halk arasında davulcu susturma denen bahşiş davetlilerden birisi tarafından verilir. Davetlilere çay ikram edilir yemek zamanıysa yemek servisi yapılır ağırlama denen müzik çalınır. Davetliler genelde giderken damat’ın babasına okuntu denen zarfa para koyarak genç çifte katkı sağlarlar. Baş gezmesi yerleşkenin mahallelerini gençlerden oluşan düğün alayının kortejiyle yapılır. Gençlerden birisi gelin adayının elbiselerinin konulduğu siniyi başında taşır, gelin adayının saklandığı eve kadar gidilir ve oradan alınan gelin ve arkadaşları aynı kortejle kendi babasının evine bırakılır, kız kınası ve oğlan kınasının yapılma şekli zamanını siz okuyucularıma bırakıyorum yorumlarda eklerseniz sevinirim.
    Üçüncü gün artık düğünün son günüdür sabah saatlerinde oluşturulan konvoyla gelin baba evinden alınarak yakın yerleşkelerde gezdirilerek mezarlığın dışında dualar okunarak son bulur.
    Sevgili okurlar gelin arabasının kapılarının açılmaması gibi ayrıntıları sizler eklersiniz sanırım.
    Sadece şunu dile getirmek istiyorum eskiden çok güzel halay çeken guruplar vardı şimdi onlar yok ,sayın kaymakamımızın ve belediye başkanımızın öncülüğünde bilen birkaç kişiden gençlere öğretmesi için yardım alınamaz mı? Bizim gençlerimiz başka yörelerin folklor ‘üne gıptayla bakacaklarını kendi öz kültürlerini öğrenirler.
    En güzel günler sizlerle olsun

Adnan KÜTÜK

AŞK MUTLULUK ÜZÜNTÜ
    Aşk, mutluluk, üzüntü, bilgi, zenginlik, kibir ve zaman birlikte yaşadıkları bir ada, yaklaşmakta olan tsunami tehdidi altındaymış. Adadan kaçmaya karar vermişler. Hepsi bir yolunu bulup uzaklaşmış. Aşk yapayalnız kalmış. Yardım arıyormuş.
    Zenginlik çok lüks bir teknede geçmekte imiş. Aşkın yardım çağrısına, teknemde çok fazla altın gümüş var. Senin için yer yok, diyerek cevap vermiş.
    Aşk bu kez bir yelkenlinin içinde kibirden yardım istemiş. O da sırılsıklamsın. Yelkenimi berbat edersin demiş.
    Üzüntüden yardım istemiş, o da sevgili aşk o kadar üzgünüm ki yalnız kalmaya ihtiyacım var demiş.
    Mutluluk ise o kadar mutluymuş ki yanından geçerken aşkın farkına bile varmamış.
    Aşk çaresizlikle çırpınırken, bir ses gel sandalıma sana yardım edeyim diye çağırmış. Bir bakmış sandalda bilgi de var. Sandalın sahibi onların ikisini almış, güvenli bir adaya götürmüş.

Konu Adnan Kütük tarafından (05.02.2010 Saat 16:26 ) değiştirilmiştir.

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Kıdemli Üye
    Yer
    Hollanda
    Teşekkür
    34
    Aldığı Teşekkür
    256

Tesekurler ekleyecek bir sey birakmamisiniz cok guzel ve acik bir sekilde nakletmisiniz tskler,evet bu guzel adetlerimiz sadece kirsalda kaldigini dusunuyorum cunki sehirlerde degisime ugramis bana sorasaniz hangisi daha guzel tabiki ilce yada koy dugunu derim belki cok yorucu ama bence cok guzel bir yorgunluk tabiki iki tarafinda bir birine karsi hos gorusulu oldugu dugunlerde sorun olmadan guzel bir yuvanin kurulmasinda ilk adim atilmis olur paylasim icin tskler
    İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ

Yeni Üye
    Yer
    ANKARA/SİNCAN
    Teşekkür
    21
    Aldığı Teşekkür
    42

Bizi biz yapan değerlerimizi çok güzel yorumlamışsınız elinize sağlık...

Yeni Üye
    Teşekkür
    2
    Aldığı Teşekkür
    10

tşkler adnancığım yazıların icicin okuyoruz zevkle. ben 201 kısa dönem salih yıldırım sarıağılı hatırladınmı ben aksaray il özel idaresindeyim haberleşelim
    slmlar

Kıdemli Üye
    Teşekkür
    111
    Aldığı Teşekkür
    155

iyi ve güzel gelenegimiz oldugu gibi kötü geleneklerimizde var dügünlerde asiri gereginden

fazla altin takilmasi iyi ve güzel bir gelenek degildir. sade bir taki iyi ve güzeldir.

Üye
    Yer
    wien
    Teşekkür
    62
    Aldığı Teşekkür
    61

elinize saglik adnan hocam cok guzel bır calısma

Yeni Üye
    Yer
    Ağaçören
    Teşekkür
    16
    Aldığı Teşekkür
    40

Ellerinize sağlık çok güzel bir açıklama

Yeni Üye
    Teşekkür
    0
    Teşekkür almış : 1

eskiden kına gece yapılır damat gelmez ve bol bol ağlanırdı.kınalı ellerini gelin 3 kez toprağa sürer sonra baba evinin duvarına bastırıp iz bırakırdı.Gelin gülmez evlendiği ilk günlerf sessiz konuşur kayınlarına abi der,görümceye abla derdi.Gelin arabasının önüne oyuncak bebek konur hatta bu bebek de zor bulunurdu.Genelde ödünç alınırdı.Daha neler neler,şimdi herşey değişti.
    Kızımın ödevi gereği geleneklerimize bir göz atıp unuttuklarım var mı derken karşılaştım Adnan Bey teşekkür ederim güzel olmuş..Fırsat buldukça bende ekleyeceğim.

Yeni Üye
    Teşekkür
    0
    Teşekkür almış : 1

paylaşım için taşkler adnan abi.

Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    8
    Aldığı Teşekkür
    65

Aslında birçok gelenek görenek unutuldu maksatım okuyucuların katkısıyla geçmişi günümüze taşımaktı,Zeliha hanım ekleme yapmış teşekkür ederim,bence diğer okuyucular unuttuğumuz ayrıntılarıda ekleyecekler..