7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Üye
    Teşekkür
    111
    Aldığı Teşekkür
    98

Bayrak Sizce Asimile Olurmuyuz?

Avrupada yaşayan Türkler Türkiyeye temelli dönüş yapmalımıdır?

Sizce Avrupada sürekli kalınırsa fayda yada zararları neler olabilir.?

Mesela bir 30 yıl sonra Avrupada yetişen neslimizin durumu nasıl olur?

Müslümanlık kimliğimizi kaybetme tehlikesi varmı?

Yani asimile olurmuyuz?
    Hayat Iman ve Cihad dan ibaretdir

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Üye
    Teşekkür
    3
    Aldığı Teşekkür
    76

Guzel konu acmissiniz. Ama zorda bi konu.

Once aldim madde madde yorum yapmaya basladim ama vazgectim. Cunku soylediginiz seyler sadece avrupa icin gecerli degilki... Biz vatanimizda Turkiye'mizde musluman kimligimizi kaybetmeye baslamisiz. Biz kendi oz yurdumuzda asimile olmusuz. Neye, kime, neden benzedigimizin farkina bile varmadan birilerine benzemisiz. Biz kendi oz yurdumuzda kendi oz kimligimizi kaybederken avrupada yasayan kardeslerimiz ne yapsin.

Konu sadece avrupada yasayan kardeslerimizi ilgiendirmiyor. Surasi kesin avrupada insanin kimligini korumasi daha zor. Turkiye'de 1 kere ise Avrupada 10 kere daha zor. Ona bi sey demiyorum. Ama Turkiye'de de kolay degil.

Turkiye'de ailesinden hicbir sey almasa bile insan, arkadaslarindan ogrenebilir, ogretmenlerinden ogrenebilir, cevresinden ogrenebilir. Hic kimseden ogrenmese, hergun kulagi ezan sesiyler bulusur. Belki kulagindan kalbine iner o mana. Ordan bi seyler alabilir. Avrupada ezan seside yok. Bir yerden gecerken Kur'an duyabileceginiz yerde yok. Ve eger ailesinden bir sey almazsa insan isler gercekten zor.

Ama dedim ya zor konu diye. Bir seyden bahsederken diger bir konu geliyor aklima. O yuzden fazla uzatmayim. Kismet, Allah hidayet ederse her nerde olursak olalim fark etmez. Ama hani bi tabir vardir ya "sen bana bir adim gelirsen biz sana 2 adim geliriz" diye. Iste onemli olan o manayi yakalamak. Cenab-i Hakk'a yonelmek en onemlisi. Biz ona yoneldigimiz zaman o bize butun yardimlarini sunacaktir insaallah.

Evet, nerde olursak olalim imtihan devam ediyor. Ama insanin memeleketi gibisi de yok oda ayri konu. Bakis pencerenize gore degisiyor... Turkiye'nin manevi havasi bile ok guzel.

Dilimiz surctuyse affola. Acizene bi seyler soylemeye calistim ama olmadi konu genis...

Saygilar...
    Konu Hasan Vural tarafından (30.12.2009 Saat 00:01 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Üye
    Teşekkür
    68
    Aldığı Teşekkür
    42

Bende kısaca değerlendirmede bulunmaya çalışayım. Hasan Vural kardeşin dediği gibi Geniş aynı zamandada önemli bir konu.

Avrupada yaşayan İnsanımız TR ye dönüş yapmamalı ve Avrupada inançlı nesiller yetiştirerek islamı temsil etmelidir.

30 Yıl sonra ne olur bilemem ama Avrupa da yaşayan aydın müslümanlar ve İslami Teşkilatlar şuculuğu buculuğu bırakıp Eğitime yatırım yaparlarsa, Yani şuurlu müslümanlar yetiştirirse gelecek nesil den ümitvar olabiliriz.

Müslüman kimliğimizi Kaybetme tehlikesi var diye düşünüyorum. Çünkü malesef Avrupada cami merkezli eğitim yapamıyoruz. Şu ispanyayı ( Endülüs) bir düşünsenize. İsla medeniyeti orda yok olup gitti.

Asimile olurmuyuz sorusuna gelince inşallah olmayız. Buda ancak Kuranı kerim ve Sünnetullaha sarılmakla olur. Manevi değerlerimize Tarih ve Kültürümüze sahip çıkar yaşarsak bakın görün aslanlar gibi müslüman delikanlılar yetişir. Aslında şuanda gidişat pek iyi değil. Bizim gençler Avrupalı kızların pençesine düştü. Şuanda Diskoteklerde cami cematinin çocukları var. Kızları sorarsanız onlarda tehlike çemberinde.. İstisnalar hariç.

Gidin bakın hapishanelere bizim gençlerle dolu. Uyuşturucunun kucağına düşenlerin hesabı yok. Velhasılı kelam bizim insanımıza bu hayat toz pembe gözüküyor. Birileri bu gidişata dur demezse asimile oluruz. Peki bu işi kim yapacak?

Sen ... Ben... Siz... Onlar... Hepimiz... Ya Allah Bismillah deyip işe bir yerden başlamalıyız.....

Saygılarımla
    Hayat denilen bu sahnede
    Bu kadar oyuncu varken
    Sen tut bana partner diye

Yalnızlığı seç !

Yeni Üye
    Teşekkür
    27
    Aldığı Teşekkür
    28

Avrupadaki Camilerimiz ve derneklerimiz olmasa durum cok vahim olurdu .Allah razI olsun vatanda$larImIzIn büyük fedakarlIkllarI ve yardImlarI sayesinde faliyetlarini sürdürüyor.Ailelere cok büyük görevler dü$üyor.Allah yardImcImIz olsun.

Kıdemli Üye
    Teşekkür
    111
    Aldığı Teşekkür
    155

cok dan asimile olundu önceden burunda küpe hiristiyanlarda vardi simdi türklerde var

önceden türk erkegi küpe takmazdi simdi bir cok türk erekegi kulagina küpe takmakdadir

kumar icki fuhus uyusturucu hirsizlik almis basini gidiyor türkler arasinda önceden dazlak

tirasini almanlar olurdu simdi bir cok türkü dazlakdan ayirt etmek zor cok acayip tiras

sitilleri var nesil kayip oluyor arkadaslar olmuyor diyorsak kendimizi yaniltiyoruz.
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

Yaşamda en önemli şey kazançlarımızı kullanmak değildir. Bunu herkes yapar. Asıl önemli olan kayıplarımızdan kazanç sağlamamızdır. Bu zeka gerektirir;akıllı insanlarla aptal insanlar arasındaki fark budur.

Üye
    Teşekkür
    111
    Aldığı Teşekkür
    98

Bir ülkenin kültürünü benimsemek onlar gibi olmaya başlamak demektir. Çünkü kültür inançlara göre belirlenir, yada oluşur. Avrupada yaşayan gençler malesef Hıristiyan kültürünün etki alanına girmiştir. Kendi Ahlaki değerleri bir kenara bırakmaya başlamıştır.

Bakın aslında Avrupa kültüründen alınacak bir şeyde yok. İnsanlar bunca refahın içinde mutlu olamıyorlar. Niye? Ahlak düzeye çukurlaşmış. Toplumu oluşturan Aile yapısı çökmüş. İnsanların Ebeveynlere karşı saygısı tükenmiş.

Gerçi bu saydıklarımız bizim insanımızda da farklı değil, istisnalar hariç. Avrupada yada TR de yetişen gençlerimizde Ebeveynleri takmıyorlar...

Bizler her nerde yaşarsak yaşayalım Kendimizin ve Neslimizin kurtuluşu için Eğitime ağırlık vermeli, ancak bu eğitimde kula kul değil sadece yaratıcıya kul olmayı öğretmelidir..

Aynı zamanda Müslümanlar üzerinde büyük bir oyun oynanmaktadır. Dinler arası diyalog adı altında başlatılan çalışmayla özden koparıp leight ( Layt) bir islam aşılamaya çalışıyorlar.

Allah yardımcımız olsun....
    Hayat Iman ve Cihad dan ibaretdir

Üye
    Teşekkür
    68
    Aldığı Teşekkür
    42

Avrupa Topluluğuna Türkiye üye olamayacak. Veya O zamana kadar, bu topluluk dağılıp yok olacak. Tam 50 Yıldır bizi kapının ağzında bekletiyorlar. Ne salıyorlar nede içeri alıyorlar. Bir yiğit devlet adamı çıkıpda: ' Ulen oğlum alacaksanız alın! almayacaksanız bizde bir topluluk kuruyoruz diyerek çalışmalara başlayamadı. Türkiyenin Liderliğini bekleyen bir sürü devlet ve millet var anasını satım.

Aslında TR de Avrupa topluluğu gerçek yüzüyle anlatılıp, Referanduma sunulmalı. Bak sen bu asil Millet nasıl bir Osmanlı tokatı atıyor. Gel gör ki bütün hükümetler, bu topluluğa girmek için sanki kanka olmuşlar....

Bütün tavizleri verdik yinede almıyor adamlar. Bunlara bir oralet ısmarlayın evlerine dönsünler be kardeşim... Bizde işimize bakalım...
    Hayat denilen bu sahnede
    Bu kadar oyuncu varken
    Sen tut bana partner diye

Yalnızlığı seç !