3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  SITE YETKILISI
  Üyelik tarihi
  01.01.2005
  Yer
  ALMANYA / Neuss
  Yaş
  39
  Mesajlar
  219
  Teşekkür
  529
  Aldığı Teşekkür
  315

  Standart İZİN ÖNCESİ DİKKAT!!


  İşte izine gideceklere altın uyarılar:
  Belgeleri gözden geçirin…
  Yola çıkmadan önce ‘Pasaport sürelerinizi gözden geçirin.’Pasaport süresi en az 6 ay olması gerekmektedir.Süresi bitmiş pasaportlar artık dış temsilciliklerde uzatılmıyor. Ehliyetinizi, arabanın uluslararası Yeşil Sigorta kartını, ruhsatınızı, TC Kimlik cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayın. Taşıtlarıyla Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın, gümrük kapılarında sorun yaşamamaları için, T.C. kimlik numaralarını mutlaka bilmeleri gerekmektedir.’T.C kimlik numarasını bilmeyenler https://tckimlik.nvi.gov.tr
  Refakathane
  Vatandaş’larımızın seyahatlerinde güzergah üzerinden ki ülke giriş-çıkışlarında sorun yaşamamaları için, pasaportlarının refakat hanesinde kayıtlı olan 5 yaşından büyük çocukların resimlerini yola çıkmadan önce yenilemelerini tavsiye ediyoruz.
  Aracınızın bakımını yaptırın
  Arabanın lastiklerini, motor ve fren hidrolik yağını, fren balatalarını, otomobilinizin kayışını, hava filtresini, farlarını, TÜV süresini kontrol edin. Aracınızın bakımını mutlaka yaptırın. Uluslararası otomobil kulübü (ADAC) üyesi iseniz, yol güzergahı için broşürler ve harita isteyin. Ağır hastalık ve kaza halinde uçakla Almanya veya ikamet etiğiniz ülkeye getirilmek gibi bir dizi hizmet sunan (Almanya) ADAC–Plus anlaşmasını yaptırmanız yararlı olur. Yola Profili az olan lastiklerle çıkmayın.
  ‘Vinyet’ almayı unutmayın…
  Güzergah üzerinde bulunan bazı ülkelerde Otobahn Vinyeti (Otobahn Pulu) uygulaması bulunmakta. Yola çıkmadan önce, Vinyet alınması gereken ülkeler hakkında bilgi edinin, Bu ülkeler için önceden ‘Vinyet’ alma imkanınız varsa ‘Vinyet’inizi önceden alın. Önceden alma imkanınız yoksa, ülkelere girişteki Vinyet satış noktalarında vinyetinizi alın.
  Vekaletnameyi unutmayın…
  Başkasının adına kayıtlı araçla izne gidiyorsanız, mutlaka noterden, konsolosluktan veya ADAC’ den (Uluslararası otomobil kulübünden) vekaletname çıkarın. Türkiye’ye girişte vekaletnameniz yoksa, kaybetmiş veya unutmuş iseniz,araba gümrük alanında kalır. Arabanın sahibi buradaki konsolosluktan çıkardığı vekaletnameyi, konsolosluğun faksından ilgili sınır kapısındaki gümrük bölümüne gönderebilir ve yolcu araç kayıt işlemlerini tamamlayıp, yoluna devam edebilir. Sınır kapılarında perişan olmamak için, vekaletnameyi almayı unutmayın.
  Emeklilere tavsiyeler…
  Emekliler, Türkiye’ye gidip bir yıl kalabilir ve arabasını da bir yıl Türkiye’de kullanabilir. Ancak, emeklilerin yola çıkmadan önce bağlı olduğu konsolosluktan tasdikli emekli belgesi alması ve Türkiye’de ne kadar kalacağı hakkında ilgili ‘Yabancılar Dairesine’ bilgi vermesi gerek. Türkiye’de arabasını bir yıl kullanıp Almanya’ya dönen emekliler, ancak 6 ay geçtikten sonra tekrar aynı araçla Türkiye’ye gidebilir.
  Yurtdışında emekli olmuş emekli vatandaşlar, emeklilik kartının olması halinde Misafir Araç (MA/MZ) kullanabilir. Vatandaşlar bulunduğu ülkelerin Konsoloslukları tarafından emekli belgesi almalı ve tasdik ettirmelidir. Aynı şekilde bulunduğu ülkenin ‘Yabancılar dairesine, Türkiye’de ne kadar kalacağı hakkında bilgi vermelidir.
  Araçla çıkış yaparken, Aracınızın mutlaka pasaportunuza işlenip işlenmediğini kontrol edin. Bazen görevli memurlar çıkışı pasaporta işlemeyi unutuyorlar. Aksi taktirde bir dahaki seneye Türkiye’ye geldiğinizde, aracınızı yurtdışına çıkarmadınız diye sorun yaşarsınız.
  Sağlık Sigortası…
  Yola çıkmadan önce bağlı olduğunuz sağlık sigortasına başvurup, ( Örnek: Almanya’da AOK sağlık sigortası) Türkiye’ye izne gideceğinizi ve yol boyunca AB üyesi olmayan ülkelerden geçeceğinizi belirtirseniz, sigortanız size söz konusu ülkelerin dilinde hazırlanmış ve sizin sigortalı olduğunuzu gösteren bir belge verebilir. Böylece, yolda ağır hastalanmanız veya başınıza kaza gelmesi halinde, bu ülkelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca üyesi olduğunuz herhangi bir otomobil (Almanya’da ADAC uluslar arası otomobil kulübü) kulübünden de ek bir sağlık sigortası yaptırmanız sizin menfaatinizedir.
  Araba ile tren ve feribot seyahati…
  Arabalı trenle giden yolcuların, Avusturya’nın Villach kentinde arabaların trene bildirildiği istasyona, trenin hareketinden 2 veya 3 saat önce gelmesi yararlı olur. Arabayı kapalı vagonlara koyarken, pasaportlarınızı ve önemli belgelerinizi sakın arabada unutmayın, yanınıza alın.
  İtalya’nın Ancona ve Brindisi limanlarından feribotla Türkiye’ye gidecek olanlar da feribotun hareketinden 2 veya 3 saat önce gelip işlemlerini yaptırabilirler.
  Alternatif kapıları ve güzergahları tercih edin…
  Macaristan-Sırbistan İstikametini Tercih edenler Tek kapıda saatlerce kuyruklarda beklemektense, Macaristan çıkışı ‘Röszke Sınır kapısına alternatif ‘Tompa ‘ Sınır kapısını kullanabilirler.
  Bu sene ‘Macaristan-Sırbistan -Novisad-Belgrad istikametinde yoğun inşaat çalışmaları yapılmakta, inşaat nedeniyle yolcular sıkıntılı saatler yaşayabilirler. Bu nedenle izinciler yol planlarını iyi yapmaları gerekir. Bu yaz izincilerin ‘Avusturya-Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan güzergahını kullanmaları daha isabetli olacaktır.
  Bulgaristan istikameti ve altenatif güzergahlar…
  Bulgaristan güzergahını kullananlar, bu ülkede yolculuklarını geceye denk getirmesinler, mutlaka gündüz geçmeye baksınlar. Bu ülkenin trafik kurallarına uysunlar. Vinyet almayı unutmasınlar. Bulgaristan’da hala güvenlik zaafı devam ediyor. Yolcular Bulgaristan’a alternatif olan ‘Makedonya – Yunanistan güzergahını kullanabilirler.
  Farlara dikkat…
  Güzergah üzerinde bulunan ‘ülkelerde’ Gündüz Farların açık tutulma zorunluluğu bulunmakta. Yola çıkmadan önce mutlaka hangi ülkelerde far açma zorunluluğu olduğuna dair bilgi edinsinler.
  Konaklama…
  Vatandaşlarımızın özellikle ıssız yerlerde mola vermemelerini tavsiye ediyoruz. Yolda en güvenli bizim de tavsiye ettiğimiz OMV veya MOLL benzinliklerinde dinlenebilirler.
  Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın…
  Tatilini Türkiye’de geçirecek vatandaşların Sılayolu’nda tatile giderken, kara, hava veya denizyoluyla Türkiye’ye gidiş ve dönüşlerde yanlarında taşıyabilecekleri nakit para miktarı ülkelere göre değişiyor.
  Gümrüklerde belirlenmiş olan para miktarından yanlarında daha fazla para taşıyan ve bunu gümrükte beyan etmeyen yolcular ağır cezalar ödemek zorunda kalıyorlar. Ülkelere göre beyan etmeniz gereken miktarlar hakkında önceden mutlaka bilgi edinin.
  Kredi kartı…
  Yola çıkmadan önce bankanıza uğrayıp ‘kredi kartım çalınırsa ne yapmam lazım?’ diye sorup bilgi almanız yararlı olur. Yollarda mümkünse ödemelerinizi nakit olarak yapın. Benzin istasyonlarında Ödemelerde kredi kartınızı kullanmayın, kredi kartınızın kopyalanma ihtimali olabilir.
  Cep telefonu…
  Bağlı bulunduğunuz cep telefonu şirketinden de, yol üzerindeki ülkelerde cep telefonu konuşmalarının dakika ücretini öğrenin. Öreneğin Vodofone şirketi, bir ülkeye girdiğinizde cep telefonunuza oradan telefon etme ücretini bir SMS ile size bildiriyor. Yol üzerindeki ülkelerden geçerken, mümkün olduğu kadar az telefon konuşması yapın, çünkü dakika ücretleri Almanya’dakinden çok yüksek.
  Trafikte Altın Uyarılar…
  Geçeceğiniz ülkelerin hız sınırlarına, trafik kurallarına mutlaka dikkat edin. Her ülkenin kendine ait trafik kuralları bulunmakta. Yola çıkmadan önce mutlaka ülkelerin trafik kuralları hakkında bilgi edinin.
  Yapılan araştırmalara göre, ortalama 16 saatten fazla uygusuz araba kullananların sürüş performansında bozulmalar başlıyor. Genel dikkat düzeyi azalıyor. Tehlike anında zamanında tepki gösterilemiyor, arabayı zamanında durduramıyor. Kaza nedenlerinin çoğu uygusuzluktan kaynaklandığı için, kesinlikle uykusuz araba kullanmayın. Direksiyon başında gözlerinizin karıncalanması, ensenizde gerginlik oluşması, sırtınızın ağrıması, esnemenin başlaması, başınızı dik tutmakta zorlanmanız, yorgunluk ve uyku belirtileridir. Bu durumda hemen bir mola verip, dinlenin. Kısa molalarda, kan dolaşımını düzenleyecek, kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmanız da faydalı olur.
  Hatalı araç sollamak, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, geçme yasağı olan yerlerde sollamak, süratin üzerinde hız yapmak, kazalara sebep olduğu için, geçtiğiniz ülkelerin trafik kurallarına kesinlikle uyun. Yolda araba konvoyundayken sollama yapmak için acele etmeyin. Arabası yüklü olanların sollama mesafesi uzayacağı için, daha dikkatli olmaları gerekir.
  Süratli giden kişiler için bir uyarı yapmak gerekirse sürat felakettir. Otomobillerinize ve kendinize güvenerek sürat yapmayın. En ufak bir hatanız hayatınıza mal olabilir.
  Büyükelçiliklerin telefonu…
  Sitemizde verdiğimiz, yol güzergahında bulunan ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsoloslukların telefonlarını ve adreslerini alıp, bir kenara not edin. Çifte vatandaşlarda hem Türk, hem vatandaşlığa geçtikleri ülkelerin Büyükelçiliklerinin telefon numarası ve adreslerini yanına almalı. Başınıza bir şey gelirse, Büyükelçiliklerden hemen yardım isteyebilirsiniz.
  Türkiye’ye beş kapıdan giriş yapılıyor.Tatillerini Türkiye’de geçirmek için ‘Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yola çıkanlar ‘Türkiye’ye beş kapıdan giriş ve çıkış yapabilir. Bulgaristan sınırındaki kapılar: Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy. Yunanistan sınırındaki kapılar: İpsala, Pazarkule ve Uzunköprü.
  Türkiye’ye Karayolu ile kendi araçlarıyla gidenler ‘Araçlarını bir yıl içinde en fazla 6 ay Türkiye’de tutabilirler
  Aracı Türkiye’ye getiren çıkarabilir.
  TÜRKİYE’YE GİRİŞ İŞLEMLERİ İÇİN GEREKEN BELGELER
  Sınır kapılarında belgelerinizi hazır tutun…
  Yolcularımızın beraberlerindeki kişisel kullanımlarına ait taşıtlarının gümrük işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka belgeleri önceden hazırlamalarında fayda var. Gümrük İdarelerince aranılan belgeleri bulundukları ülkeden eksiksiz getirmeleri ve gümrük personeline ibraz etmeleri halinde giriş – çıkış işlemleri de hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Ancak belge eksikliği nedeniyle yolcuların gümrük kapılarında saatlerce beklemek zorunda kaldıkları da bir gerçek. Bu nedenle mutlaka aşağıdaki belgeleri giriş ve çıkışlarda mutlaka elinizin altında hazır tutun.
  Giriş-Çıkış işlemleri için gerekli belgeler ise şunlardır.-Araç kaydı yapılacak kişinin pasaportu-Araca ait Türkiye’de geçerli sigorta belgesi (Yeşil Kart)-Aracın ruhsatı (mülkiyet belgesi)-Araç sahibi değilse vekâletname veya kira sözleşmesi-Yurt dışında emekli ise emeklilik belgesi-Türk pasaportu için T.C kimlik numarası
  Evden çıkarken…
  İzine giderken, kapınızı sağlam kilitlemeniz, evde bütün elektrikli aletleri fişten çekmeniz ve hatta birçok dairede bulunan elektrik şalterlerini kapatmanız iyi olur. Güvendiğiniz komşulara veya yakınlarınızdan, zaman zaman evinize göz kulak olmalarını rica edebilirsiniz. Komşularınız herhalde Türk geleneği icabı, arkanızdan su dökmeyi unutmazlar.
  ollarda çok acele ederek, dinlenmeden uykusuz araba kullanarak, kendinizin ve ailenizin hayatını tehlikeye atmayın, Ömür boyu yaşayabileceğiniz bir acıyla karşılaşmamanız için dikkati elden bırakmayın. Geçtiğimiz sene maalesef bir çok ölümlü kazalar oldu. İzin yolu, ecel yolu olmasın. Bizleri vatanımıza, sevdiklerimize götüren bir yol olsun. Sağlıcakla gidin, sağlıcakla gelin. ‘ Yüce rabbim sizleri korusun.
  Son olarakta ‘izincilerin’ Türkiye’ye giriş ve çıkışları hafta sonuna denk getirmemelerini zorunlu olmadıkça hafta sonları yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.
  adresinden kimlik numaralarını öğrenebilirler. Aracınızın Yeşil Sigorta kartında TR yazan bölümünün açık olup olmadığına dikkat edin.  Avrupa birliği ülkelerinde güvenlik nedeniyle yürürlüğe girecek yeni uygulama çerçevesinde, anne veya babasının pasaportuna kayıtlı çocuklara bundan böyle pasaport çıkartılması zorunlu olacak. özellikle izin sezonunun başlayacağı şu günlerde vatandaşların sorun yaşayabileceği dile getiriliyor.

  Avrupa Birliği’nde yaşayan çocuklar, 26 Haziran’dan itibaren artık sadece kendi pasaportları ile seyahat edebilecek. AB’nin güvenlik tedbirleri nedeniyle hayata geçireceği yeni uygulama nedeniyle anne veya babasının pasaportuna kayıtlı çocuklara yeni pasaport çıkartılmasının zorunlu olduğu, eski kayıtların geçersiz olacağı hatırlatıldı.

  Çocuklarına ayrı pasaport çıkartmayan aileler özellikle ‘Sıla Yolu’ güzergahında bulunan ülkelerdeki sınırlarda sorun yaşayabilir. Bu ülkelerde geçtiğimiz yıllarda zaten sıkı kontroller yapılıp çocukların kayıtları büyük bir titizlikle inceleniyordu. Bundan böyle bu kontrollerin daha da artması bekleniyor. Çocukların pasaportu olmaması durumunda ailelerin sınırdan geri çevrilebileceği belirtiliyor.

  Uygulamanın izin sezonunda başlayacak olması nedeniyle pasaport işlemleri ile ilgili yığılmaların olabileceği de bildirildi. Yetkililer, bunu engellemek için şimdiden tedbir alınmasını ve erkenden çocuklara pasaport çıkartılmasını tavsiye ettiler.

  Ayrıca yeni uygulamanın başlama tarihinin ülkelere göre değişebileceği de açıklandı. Alman Otomobil Kulübü ADAC, Almanya’da 26 Haziran’da başlayacak uygulamanın örneğin Avusturya’da 15 Haziran’dan itibaren geçerli olacağını duyurdu.

  REFAKAHANE BÖLÜMÜ KALKTI

  Geçtiğimiz sene Refakathanede kayıtlı ancak Resimleri olmayan çocuklarda Aileler büyük sıkıntılar yaşamış, Havayolu ile gelen Ailelerin çocukları uçağa alınmamıştı. 26 Haziran’dan itibaren AB yasaları gereği çocukların ayrı pasaport sahibi olması gerekiyor.

  Diğer önemli bir not ise. Yeni e-pasaport alanlarda oturum izinleri artık pasaport'a işlenmiyor.Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren e-ikamet kartını almanız gerekiyor.Gümrüklerde Yeni pasaport ile birlikte,e-ikamet kartınıda birlikte göstermeniz gerekiyor.İzin dönemine kadar e-ikamet kartı yetişmeyenler ise eski pasaportlarını yanlarında taşımaları halinde sorunsuz seyahat edebilirler  AGACÖREN WEB SITESI IZINE GIDEN HEMSERILERIMIZE HAYIRLI YOLCULUKLAR DILER ALLAH KAZA BELA VERMESIN TEMENNILERINDE BULUNUR..!
  Ekli Resimler Ekli Resimler  
  "Ya Rabbi, Senden Ne Gelirse Makbulümdür. Hoştur Bana Senden Gelen, Ya Hıl'at ü Yahut Kefen; Ya Taze Gül, Yahut Diken, Lütfun da Hoş, Kahrın da Hoş.


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  24.11.2009
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  219
  Aldığı Teşekkür
  316

  Standart

  KUZEY AVRUPADAN AKDENIZ SAHILLERINE GIDECEKLER ICIN .Fransa DA YENI radarlar CIKTI .AYRICA YENI NESIL RADARLAR BU AYIN ORTASINDA HIZMETE GIRIYOR.BU RADARLAR DA FLAS PATLAMIYOR VE 10 LARCA ARACIN PLAKASINI KAYIT ETME IMKANINA SAHIP.


 4. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.12.2009
  Yer
  ANKARA
  Yaş
  42
  Mesajlar
  35
  Teşekkür
  12
  Aldığı Teşekkür
  21

  Standart

  Gurbetten Memlete İzine Gelecek Yolculuk Yapacak Bütün Hemşerilerimizin Yolu Açık Olsun.Allah Sevdiklerine ve Arzu Ettikleri Yerlere Kazasız Belasız Varmayı Kısmet Etsin İnş.:icon23:
  Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder.:icon23:


 

 

Benzer Konular

 1. ÇİzdİĞİn resİme dİkkat et
  By MURAT ÖDEMİŞ in forum Makale Köşesi
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 23.01.2010, 12:22

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •