1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    Eğitim Sevgiyle Başlar.
    Teşekkür
    108
    Aldığı Teşekkür
    111

Standart 54 yaşında çini sanatını öğrendi

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde kaymakamlığın açtığı halk eğitim kursuna katılan ve 54 yaşında çini sanatını öğrenen Dürdane Özmel, 5'inci yılında toplam 15 sergide yer alırken, bu sergilerden 5'ini özel açtığını belirtti.

Dürdane Özmel (59), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güzelyurt'ta sebze meyve yetiştirip ev işlerini yaparken 54 yaşında Kaymakamlığın açtığı Halk Eğitim Kursu'yla çini sanatını tanıdığını söyledi.

Topraktan geldiği için çini sanatının ilgisini çektiğini belirten Özmel, ''İlçemizde kursun açılacağını duyunca moral bulmak, hayatıma renk katmak için el sanatına yöneldim ve el sanatlarından çini işlemeciliği ilgimi çekti. Çünkü insanın özü toprak. Ben de toprakta çalışırken, topraktan gelen sanata yöneldim'' dedi.

5 yıldır çini sanatıyla ilgilendiğini, özel ve karma sergilerle 15 sergide yer aldığını vurgulayan Özmel, şunları ifade etti:

''Halk Eğitim Kursu kapsamında 1,5 yıl çini işlemeciliği kursu gördükten sonra halk eğitime ait atölyede çalışmalarımı sürdürdüm. 59 yaşıma geldim ve beşinci yılımda 5'inci özel sergimi açarken, ayrıca 10 karma sergide yer aldım. Karma sergilerdeki eserlerinde çoğunluğu bana aitti. Gözüm gördüğü müddetçe sanatımı devam ettirmek istiyorum. 2 torunumda benimle birlikte çini sanatıyla ilgilenirken, şu anda atölyede 15'i ev hanımı, 15'i öğrenci 30 kişide kurs almaya devam ediyor.''

Sergilerde ve atölyede yapmış olduğu çalışmaları satan Özmel, ilginin güzel olduğunu kaydetti.

Sanata yönelmenin farklı bir duygu olduğunu ve değişik figürleri çini sanatıyla işlediğini vurgulayan Özmel, şöyle devam etti:

''5 çocuk ve 9 torunun ardından bahçeden, çapadan sanata geçtim. Yaşadığımız yer tarihi ve kültürel değerleriyle Kapadokya'nın saklı kalmış bölgelerinden ve burası benim için ilham kaynağı oluyor. Bende bu değerleri çini sanatıyla işliyorum. Güzelyurt'taki Manastır Vadisi, Kilise Camii, Yüksek ve Kızıl Kilise'yi işledim. Ayrıca Osmanlı motiflerini, gül, lale, hayat ağacı, sümbül ve klasik motifleri çiniye işlemekteyim.''

Ev hanımlarına seslenen Özmel, evde boş işlerle zaman geçirmek yerine el sanatlarına yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Dürdane Özmel'in Aksaray'da EFOR AVM içinde açtığı sergi büyük ilgi gördü.
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  cini.jpg
Görüntüleme: 74
Büyüklüğü:  49,1 KB (Kilobyte)
ID:	1705  

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Bu Konudaki Etiketler