Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası
 1. #1
  Eğitim Sevgiyle Başlar.
  Üyelik tarihi
  06.12.2009
  Mesajlar
  119
  Teşekkür
  108
  Aldığı Teşekkür
  111

  Standart Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir'e Kaptırdığı Eski İlçelerini Geri İstiyor


  Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir'e kaptırdığı eski ilçelerini geri istiyor. 1954 yılında siyasi nedenlerle ilçe yapılan Kırşehir'in kendisinden ayrılan Hacı Bektaş ve Kozaklı, Nevşehir'e; Sarıyahşi ile Ortaköy ilçeleri ise Aksaray'a bağlanmıştı. Kırşehirliler, yapılan bu değişiklikten sonra şehrin Ankara ile Kayseri arasına sıkışan bir il durumuna düştüğünü ileri sürüyor. Kırşehirliler, ayrılan ilçelerin tekrar kendilerine bağlanması için referandum yapılmasını istiyor.
  Konuyla ilgili Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, basın toplantısı düzenledi. Toplantıya siyasileri ile sivil toplum temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Restoranda düzenlenen toplantıya MHP Genel Başkan Yardımcıları Deniz Bölükbaşı ve Metin Çobanoğlu, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selman Pakoğlu, Sarıyahşi Belediye Başkanı Fatih Ünsal, KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve çok sayıda sivil toplum temsilcisi katıldı. Açılış konuşmasını KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, yaptı. Öztürk, Kırşehir'in demokrasi gazisi olduğunu, kaybedilen ilçelerin yeniden bu ile bağlanmasını söyledi. Öztürk, "Ahi soframıza icabet eden herkese teşekkür ediyorum. Kırşehir'in coğrafi yapısı bir an önce düzeltilmelidir. Kin ve krizlerle bu coğrafi yapı bozulmuş Kırşehir küçücük topraklara mahkum edilmiştir. Daha önce il olan şehrimiz siyasi çekişmeler yüzünden 1954 yılında ilçe yapılmış. Kırşehir'e bağlı olan Hacı Bektaş ve Kozaklı Nevşehire, Sarıyahşi ile Ortaköy Aksaray'a bağlanmış. Bu yanlış düzeltilmeli ve en kısa sürede referandum yapılıp kanun tasarısı verilmelidir." ifadelerini kullandı.
  Daha sonra kürsüye gelen Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selman Pakoğlu, Kırşehir'le Hacı Bektaş'ın dostluk bağlılığının çok eskilere dayandığını söyledi. Ahi Evran-ı Veli ile Hacı Bektaş-ı Veli'nin sürekli dost kaldıklarını belirten Pakoğlu şunları söyledi: "Tarihi süreç içerisinde Hacı Bektaş-ı Veli hep Ahi Evran-ı Veliy'e yakın olmak istemiş. Burada çok köklü bir Hacıbektaş-Ahi Evran bağlığı vardır. Gerek Hacı Bektaş gerek Ahi Evran kültürlerinin ikisinin ne kadar örtüştüğünü görüyoruz. Tarih sürecinde Kırşehir'le Hacı Bektaş ayrılmaz bir bütündür. Başkanında dediği gibi siyasiler yüzünden bölünmüştür. Birleşme süreci ne kadar geç olursa Hacı Bektaş'da kültürel ve sosyal bağlar sekteye uğrayacak. Biz bağlanmasından yanayız." dedi.

  "SARIYAHŞİ'Yİ KIRŞEHİR'E BAĞLANMAK İSTİYORUZ"
  Sarıyahşi Belediye Başkanı Fatih Ünsal ise ilçelerini Kırşehir'e bağlanmak istediklerini söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu da, 1954 yılından itibaren Kırşehirlilerin içinde sancılı olarak nitelendirdiği bir süreç olduğunu söyledi. Çobanoğlu, o dönem yapılan yanlışlıkları şimdi burada anmanın bir anlamının olmadığını belirterek, siyaset yapan insanların birbirlerine kızarak Kırşehir'e zarar verdiğini ifade etti.
  1954 yılında çıkarılan kanunla Kırşehir'in Nevşehir'e ilçe yapılmasının ardından bir çok ilçeyi kaybettiklerini belirten AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan da, 1957'de tekrar il olduklarını hatırlattı. Çalışkan, " İl oluyoruz ama büyün büyük ilçelerimiz kaybediyoruz. Biz geçmiş dönemi yargılayacak değiliz. Ama bundan sonra kenetlenip kaybettiğimiz ilçeleri biran önce geri alacağız. Geçen yıl Meclis'e Hacı Bektaş'ın Kırşehir'e bağlanması konusunda kanun teklifi vermiştik. Böylece Hacı Bektaş'ın Kırşehir'e bağlanması için Meclis'te bir çalışma başlattık. Burada bize bağlı olacak olan ilçelerin belediye başkanları yanımızda." şeklinde konuştu.
 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Eğitim Sevgiyle Başlar.
  Üyelik tarihi
  06.12.2009
  Mesajlar
  119
  Teşekkür
  108
  Aldığı Teşekkür
  111

  Standart

  Alıntı Öcalan YÜCEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  PANLI 'YIDAMI ISTIYORLAR YOKSA?
  Hayır abi


 4. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.05.2010
  Mesajlar
  45
  Teşekkür
  33
  Aldığı Teşekkür
  88

  Standart

  Şahsi görüşüm; Ortaköy Kırşehir'e bağlanırsa Ağaçören Aksaray'da kalsın. Ortaköy Aksaray'da kalırsa, Ağaçören Kırşehir'e bağlansın.Her durumda Ortaköy'den kurtulmamız lazım.


 5. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  77
  Teşekkür
  81
  Aldığı Teşekkür
  183

  Standart

  bu gibi günü kurtarma çabalarında kulaç atanların masallarını dinlemektense yani ilmiş ilçe olmuş sonra yeniden metropol olmuş sonra dün köy olan sarıyahşi ilçesi bir zamanlar kırşehirin ilçesiymiş falan bir sürü komplo bir ağaçörenlinin şapkasını önüne şapkasını koyup düşüneceği şey hergün eriyen nufusuyla hergun biten ekonomisiyle bir zamanlar kazası olan şereflikoçhisar gibi olması ve türlü mücadelenin ardından kazandığı ilçeliğini kaybedeceğidir..bunu oturup tartışmak var aslında alnı açık hazim bekleviç güzel tesbit yapmış bizim ortaköyden kurtulmamız lazım diye bak memleket meselesini bilen adam banane kırşehirin bağımsız bir devletten mezralığa düştüğünden sonra tekrar nahiye olduğundan


 6. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  77
  Teşekkür
  81
  Aldığı Teşekkür
  183

  Standart

  ilçelik gidiyor


 7. #6
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2011
  Mesajlar
  2
  Teşekkür
  1
  Aldığı Teşekkür
  3

  Standart

  ağaçören bu kadar köyüyle ortaköyün kasabası olur.
  sarıyahşide bu kadar köyle güzel bir ilçe olur.
  çünkü ağaçören ( adliye,askerlik şubesi,köy hizmetleri,hastane,v.b kurumları almak için uğraşırken. sarıyahşi sadece adliyesini alacak.
  seçimlerden sonra ya sarıyahşiye kasaba olarak bağlanırız yada ortaköye bağlanırız.
  büyük ihitimal seçimlerden sonra


 8. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  sorun ne peki? çözüm ne


 9. #8
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09.01.2011
  Mesajlar
  2
  Teşekkür
  1
  Aldığı Teşekkür
  3

  Standart

  Alıntı Ahmet Öztürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sorun ne peki? çözüm ne
  çözüm basit kötü bi ilçe olan sarıyahşi nasıl adliyemi alırım diye uğraşıyorsa..bizim ağaçörenin ilçe teşkilatıda uğraşması gerekiyor.

  ( HİZMET VERİLMEZ ALINIR. )
  UĞRAŞIRSAN OLMAYACAK HİÇ BİRŞEY YOKTUR.


 10. #9
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  77
  Teşekkür
  81
  Aldığı Teşekkür
  183

  Standart

  Burda çözüm yazsan çözüm olarak ele alınır mı…burda kiliti açaçak anahtar sunsan zahmet edip anahtarı isteyen olur mu….insan kendi memleketinde sözüm meclisten dışarı sır sıpa olmaktan kurtulur mu…o şanlı coğrafyanın siyasi haritasında ağaçören ismini daha kaç yıl daha okuyacağız….daha kaç sene hükümet konağı adı altında bir binada stajyer kaymakam görev yapıp 3 ay geçmeden tayinini isteyecek veya yerini vekil mülkiyeliye bırakacak…..seslerimiz o kadar cılız ki sonraki forum sayfalarında hep emeğine sağlık veya teşekkürler ibaresi çıkacak…….


  Ahmetim o kötü sarıyahşinin bir sitesi var sariyahsi.eu diye…….bak neler yazıyor…. Sarıyahşili makam mevki iş gayret magazin rant hacı hoca bilmem ne mertebetül ala yani gideni bırakmamışlar.koparmamışlar çalıuşağı çeşmesinin suyundan(oranın meşhur çeşmesi) hep gittikleri yerler doyumluk vatandır ama birde doğulan vatan vardır. Bu Sarıyahşililer şu işi çözmüş günümüzdeki türkiyeden göç eden ermeni ve Rumlar gibi hala o eski vatanlarının özlemi ve kudsiyetini taşır duygular içerisindeler..acaba Sarıyahşi ne olur?...bir sındelfıngen parkı vardır mesela gelen magazın programına bıle malzeme olacak cinsten kocaman tabelası vardır….bir kultur mırası bırakmıştır ordan gıden doğduğu vatanına….coğrafya olarak mahmur halde olmasının ötesinde kültür bile farklıdır küllük otluk olayı yoktur…giden avrupayı taşımaya çalışmıştır…….bir belediye sitesine girin veya aynı(Sariyahsi.eu) sitesine eski belediye başkanlarının icraatları ve resimleri vardır..yerel bir tarih oluşturma çabası içinde bilmem ilk magazin programını çeken Kamuran çelik diye söze başlıyor bunları biliyormusunuz köşesinde…..yazarken sıkılıyorum ve dahasınıda yazmak ıstemıyorum……düşüncem varmıyor


  Gel 15 km güneyıne vilayetine yakın olanına köyü fazla olanına ulaşım olarak daha avantajlı olanına gel tuz golunde sınırı olanına gel nufus olarak (ilçe)daha fazla olanına gel o ilçe için referandum yapıp (sarıhasanlı) malum ilçeden ayrılan köyün bağlı olduğu ilçeye……bizdede elbet vardır makam mevkıı sahıbı hatta o makam mevkı sahıbı bır zamanlar karamehmetın kahvesınde tahta sandalyede oturmuştur.havzelerın kahvede belkı çay içmiştir…sandalye belkı rahatta değildi gıcırt gıcırt edıyordu…..ama şimdi makamında koltuğunda kollarını koyacak kolçakları vardır koltuğuda dönüyordur..ama o dönen koltuk acaba ağaçören tarafına dönüyor mu acaba(belediye baskanı bu sözlerden lutfen bırsey çıkarmasın)bizim okuyup gıdenımız gıdısı o gıdıs olmuş sankı sodom ve gomoreden kurtulma gayretı içinde olmuş bızım ılçenın ınsanı akpınarın suyundanda mahrum olunca ortaya fazla nostaljık bır tatta kalmıyor….doyumluk vatanımız bıze cazıp gelmış gönlumuzde kabeden sonra ıkıncı kabe olacak vatanımız bızemı sahıp çıkmamış yoksa bizmi sahıp çıkmamısız….alman gurbetıne gıdenlerımız gezerlerken zaman behrinde kara lastıkle artık goodyear lastıklerle vatan toprağını çiğner olmuşlar…biz ağaçörene yalınayak basmamız lazım derhal derhal pıtırağının acısını bır kez daha hıssetmemız lazım…bizim kendı kafamızdan panlıdan bırsey olmaz mantalıtesınden kurtulmamız lazım şimdi aksi düşünceler olacak kımısı eleştirecek kımısı belkı küfür edecek tanıyanlar gulecek hayır etmeyınız ağaçörendekı tum analar analarımız tum bacılar bacımız ama ortak bır değerimiz var oda en buyuk değer ağaçören….acaba bizim sitemizde veya beledıye sıtesınde bır eskı baskanlar dıye bır bolum yok acaba ıcraatlarından paragraf yok…neden bız tarıhımıze bu kadar ilgisiz ve naçarız…..hep lafta kalan icraatlar hep lafta kalan temennıler…daha öncelerıde bu sıtede yazıldı çizildi üç beş kişi yazdı bu memleket bu kadar mı sahıpsız bu kadar mı talıhsız nevşehırde tuz köy dıye bır kasaba köy var kanserlı kayalarından dolayı acaba bızım taskalemız kanserlımı…bizim dağlarımızda analarımız sebze sulamaya gıder ama bızım dağlarımızda eşkıya yok neden acaba……..ben sunu bılır sunu soylerım….bu sıtede konulara kım ne yazıyorsa okadar sahıptır memleketıne o kadar sahıptır memleket özlemıne o kadar sahıptır damağında köy çeşmesinin suyuna…..okuyanımız köyumuzun çocuğunu okutmazsa….çalışanımız koyumuz ınsanına gel kardesim demezse makam sahıbı olanımız elımızden tutmazsa….aklı çalışanımız akıl vermezse…..arkadaslar partızanlıkla…çıkar gutmekle olmaz…..sevmekle olur……


 11. #10
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  …..ben sunu bılır sunu soylerım….bu sıtede konulara kım ne yazıyorsa okadar sahıptır memleketıne o kadar sahıptır memleket özlemıne o kadar sahıptır damağında köy çeşmesinin suyuna…..okuyanımız köyumuzun çocuğunu okutmazsa….çalışanımız koyumuz ınsanına gel kardesim demezse makam sahıbı olanımız elımızden tutmazsa….aklı çalışanımız akıl vermezse…..arkadaslar partızanlıkla…çıkar gutmekle olmaz…..sevmekle olur……

  son, en son cümle herşeyin hakikatini anlatıyor Hamza kardeşim. gerisi beyhude; SEVMEKLE OLUR. ya peki sevgi ne ile olur... insanın özüne sözüne yüzüne nasıl ekilir beslenip büyütülür bunu halletmemiz lazım...

  emeğine sağlık Kardeşim...


 

 
Sayfa 1/2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Köyler Modernleşiyor, Gidenler Geri Geliyor
  By himmetposluoglu in forum İlçemizden Haberler
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 13.12.2009, 21:57
 2. Nerde O Eski Aşklar, Sevdalar
  By Leyla Beklevic in forum Serbest Kürsü
  Yorum: 12
  Son Mesaj: 06.12.2009, 22:31
 3. Yorum: 1
  Son Mesaj: 03.12.2009, 22:40
 4. Nerde o Eski Bayramlar
  By Leyla Beklevic in forum Serbest Kürsü
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 01.12.2009, 21:45

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •