1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Eğitim Sevgiyle Başlar.
  Üyelik tarihi
  06.12.2009
  Mesajlar
  119
  Teşekkür
  108
  Aldığı Teşekkür
  111

  Standart Mercedes'ten Aksaray'a 130 milyon Euro'luk yatırım


  Türkiye'de kurulu otomotiv fabrikalarına yapılan yeni yatırımlara bir yenisi daha eklendi. İstanbul ve Aksaray'da iki fabrikası bulunan Alman devi Mercedes Benz, 130 milyon Euro'luk yeni yatırım kararı aldı.  Böylece şirketin Türkiye'deki toplam yatırım tutarı 800 milyon Euro'ya ulaşacak. Açıklanan yeni yatırım 5 yıl içinde Aksaray fabrikasında modernizasyon, yerlileştirme oranının ve tedarik üretiminin artırılması için kullanılacak. Şimdiye kadar sadece Almanya'da üretilen çekici kamyon modeli Actros'u Aksaray'da da üretmeye başlayan şirket, bu modelin getirilmesi için fabrikaya daha önce de 20 milyon Euro yatırım yapmıştı.

  Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, yapılan yatırımların Türkiye'deki ortama olan güveni ve mevcut yatırımlardan alınan iyi sonuçları gösterdiğini belirterek, "Mercedes ticari araç dünyasında daha çok Türk ürünü aracın olmasını istiyoruz. Actros'un özellikle Almanya'dan ihracatının lojistik olarak zor olduğu Ortadoğu ve Asya ülkelerine dağıtımını buradan yapacağız." dedi. Krizde Türkiye'de olduğu için kendini şanslı hissettiğini aktaran Kurz, iç pazarın gücünün yatırımda etkili olduğunu, yeni yatırımla fabrikanın dünya çapındaki gücünün de artacağını dile getirdi.

  Türkiye'nin global krizden doğrudan etkilenmemesine rağmen ihracat pazarlarındaki daralma sebebiyle geçen yıl kamyon üretiminde çok küçüldüğünü belirten Kurz, komşu ülkelerde kriz azaldıkça bunun Türkiye ve Almanya'ya olumlu yansıdığını aktardı. Aksaray fabrikasındaki kamyon üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 80 küçülerek 3 bin 700 düzeylerine gerilediğine dikkat çekerken, "Bugün 2006 yılı düzeyine döneceğiz. Kriz 4 yıl kaybettirdi. Ama bu yılı 12 binlik üretimle kapatıp önümüzdeki yıl büyümeye devam edeceğiz." diye konuştu. Yapılacak yeni yatırımın doğrudan istihdam sağlamayacağını ancak Almanya'ya sağlanan parça tedarikinin 5 yılda 3 kat artmasını sağlayacağını kaydeden Kurz, istihdam konusunda da şunları söyledi:

  "Geçen yıl haftalarca fabrika kapalı kaldı. Bazı işçileri geçici olarak İstanbul'a taşıdık. Bir kısmını çıkarmak zorunda kaldık. Bugün kaybettiğimiz istihdamı geri kazanmış durumdayız. 400 personelimiz geri döndü, çalışan sayısı bin 660'a yükseldi." Mercedes Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasının yıllık 14 bin 500 adet kapasitesi bulunuyor. Üretilen Axor, Atego ve Actros iç pazarın yanı sıra yüzde 25'i Ortadoğu, yüzde 70'i Batı ve Doğu Avrupa, yüzde 5'i eski Sovyet ülkeleri olmak üzere ihracata ayrılıyor. Üretime alınan Actros'un yıllık üretim adedi ilk yıl için bin adet olarak belirlendi.
  Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: mercedes.jpg
Görüntüleme: 137
Büyüklüğü: 54,2 KB (Kilobyte)
ID:	1233  


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 

Benzer Konular

 1. Yöresel Kalkınma ve yatırım...
  By Adnan Kütük in forum Adnan Kütük
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 09.08.2011, 23:31
 2. Aksaray'da 180 kişiye Mercedes'te iş
  By Editor in forum Çevremizden Haberler
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 28.05.2010, 23:41
 3. Bulgaristan'da en az 100 Euro rüşvet vermeden geçemiyoruz !
  By Editor in forum İlçemizden Haberler
  Yorum: 9
  Son Mesaj: 07.03.2010, 23:52
 4. 2010 yılı agaçören'in yatırım yılı.
  By Mesut Alici in forum İlçemizden Haberler
  Yorum: 11
  Son Mesaj: 22.02.2010, 21:47

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •