1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    Eğitim Sevgiyle Başlar.
    Teşekkür
    108
    Aldığı Teşekkür
    111

Standart Bor'da petrol bulunması Aksaray'ı da ümitlendirdi

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun Bor'un Badak Beldesi'nde petrol arama çalışmasını incelediler..

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, TPAO Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıparmak ve TPAO Sondaj Daire Başkanı Recep Atalay Niğde’nin Bor İlçesi Badak Beldesinde açılan petrol kuyusunda inceleme yaptı

Yapılan incelemenin ardından Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta bölgedeki petrol arama çalışmalarıyla ilgili görüş ve değerlendirmelerini şu şekilde ifade ettiler ;

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ;

"Burada aslında 2006 yılı gibi hem tuz arama hem de gaz arama ile MTA’nın çıktığı yolda bir takım petrol bulgularına rastlandığını biliyoruz. Bu çerçevede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kuyu açma çalışmalarına başladı. 2008 yılında sanırım birinci kuyuyu açtılar ve onu tamamladılar. 1500 metre civarında şu anda ikinci kuyu açma çalışmaları devam ediyor. Bu gün burada TPAO genel müdür yardımcısı yine Aksaray’dan milletvekilimiz belediye başkanımız da aramızdalar. Burada bir takım incelemelerde bulundular. Ben Enerji Bakanlığına TPAO Genel Müdürlüğüne, dolayısıyla hükümetimize bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Tüm Niğdeli hemşerilerimizde burada böyle bir çalışmanın devam ettiğini görsünler. Buraya ara verildiğini düşünüyorlar. Burada herhangi bir faaliyetin olmadığını düşünüyorlar ama bugün hepimiz görüyoruz ki burada hükümetimizin devletimizin bir çalışması var. Bu çalışmalar inşallah olumlu neticeyle sonuçlanır. Sonuçta yetkili arkadaşlarımızın ifadesi petrol noktasında her 10 kuyudan bir tanesinde yani %10 gibi bir neticeye gidildiğini ifade ediyorlar. Burada da açılması mümkün olan on tane kuyudan bir tanesinden petrol alınırsa bunun başarı olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla bu çalışma devam edecek. Bu çalışma şu anda 1035 metrede sanırım.1500 +/-100 gibi bir ifade kullanıyor arkadaşlar. İnşallah Niğde’mize bor ilçemize ülkemize hayırlı olur. İyi bir netice alınır diye düşünüyoruz.”

Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ;

"Ben teşekkür ediyorum. Tabi ki burada sondajı takip eden arkadaşlarımız olsun TPAO’ dan buradaki petrol sondajını yürüten genel müdür yardımcısı Murat Altıparmak bizim üniversite yıllarından bir ağabeyimiz. Kendisi zaten mesleğe ilk atıldığı 1981 yılında da Batman’da ilk açtığı kuyudan petrol bulan bir kişi. O zamanın Devlet Başkanı Kenan Evren’den de hediye almış bir ağabeyimiz. Bölgemizde biz Aksaray Niğde işte Konya Kırşehir gibi böyle bir ayrım içerisinde değiliz. Hepimiz bölge milletvekilleriyiz. Özellikle bölgemizi ilgilendiren böyle önemli bir yatırımda bize düşen bir şey varsa Faruk başkanında söylediği gibi el birliği içerisinde koşarız koştururuz. Çünkü bu ülkemiz değeri. Borun değeri. Niğde’nin değeri bölgemizin İç Anadolu’nun değeri diye düşünüyoruz. Bu çerçevede geldik. Tabi birazda benim mesleğim olması nedeniyle enerji bakanlığından arkadaşlarımız var burada TPAO’dan ve MTA’dan olsun. Bunlar geçmişte hep birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız ve onun getirdiği yakınlıktan dolayı geldik. Yoksa her petrol kuyusuna gitmek gibi bir şeyimiz yok. Böyle bir izahatta bulunayım ben. Faruk başkanında söylediği gibi bundan 4 yıl önce burada MTA’nın potasyum klorür veyahut tuz türü bir maden arama çalışması vardı. Badak’ta sanıyorum buraya 1 km mesafedeki MTA’nın açtığı 3 cm çapındaki bir karotlu sondaj kuyusunda yüzeye petrol geldiğini gördüler. Karotları incelediklerinde belirli katmanların içerisinde kapanlar halinde damla damla petroller var. Yani bu belki rezerv halinde değil petrol ama bu kapanların içerisinde yer altındaki hidrostatik basıncı su basıncı ile birlikte yukarı çıktı. Böyle bende o zaman merak ettim gelmiştim. Biraz mesleki bir ilgi. O zamanda görmüştük bunu. O kapanları tabi bu bulgular TPAO için önemli bulgulardı. Daha sonra TPAO dan gerekli sismik araştırmaları yaptılar bölgesel olarak. Bir deneme kuyusu açtılar. Şimdi en son yaptıkları sismik araştırmalar sonucunda da bu gün üzerinde bulunduğumuz yerin bu iş için en uygun alan olduğunu tespit ettiler. Şu an başkanımda vurguladı 1035 metredeler. 1100-1150 civarında MTA’nın kestiği katmanları kesmeyi umuyorlar. Belki oradan alacakları sonuçlar daha sonra yapacakları tahliller üzerinde elde edecekleri bulgulara göre bölgede yeni sondajlar yapılıp yapılmamasına karar verecekler. İnşallah iyi sonuç çıkar. İyi bir sonuç çıkarsa bundan Bor yararlanır. Niğde yararlanır. Aksaray yararlanır. Konya yararlanır. Ereğli yararlanır. Bölge insanı yararlanır. Bu ülkemizin kaynağı. Olumlu bir şey çıkar diye umuyoruz. Bizde onun heyecanı ile birazda mesleğimiz de biz bu tür şeylere çok gittik. Kamplara sondaj kamplarına. O yüzden buraya geldik. Ben teşekkür ediyorum Faruk başkana. Sağ olsun oda bizi yalnız bırakmadı. Borda bize ev sahipliği yaptı. Ben kendisine ve tüm Niğdeli hemşerilerimize teşekkür ediyorum”.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ;

"Bizim Bor’a gelişimizin sebebi TPAO Genel Müdür Yardımcısı Murat Bey’dir Kendisi bizim arkadaşımız ağabeyimiz. Yani uzun yıllardan beri dostluğumuz var. Dolayısıyla burada böyle bir program düzenleyince sayın vekilimiz de bizi aradılar. Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı İsa Bey’de var. Dolayısıyla bizde bunlara eşlik edelim dedik. Tabi burada bu eşlik etmemizin yanı sıra hakikaten heyecanlandık. Yani sonuçta biz çocukluğumuzdan beri Aksaray’da olsun işte bu bölgelerde hep petrol arama çalışmalarının olduğunu duyardık. Ama “niye petrol çıkmadı!” diye hayıflanırdık. Dolayısıyla hem dostluk içerisinde buraya gelelim dedik. Aynı zamanda da bu çalışmayı yakinen izleyelim dedik. Hakikaten güzel bir çalışma. Sonuçta dışarıdan baktığın zaman kuyu gibi geliyor ama böyle gezdiğin zaman incelediğin zaman buraya bir fabrika kurulmuş. Seyyar bir fabrika kurulmuş. Her türlü imkânı var. 50-60 kişinin çalıştığı bir yer. Bütün imkânların giderilebildiği mekân oluşturulmuş. Bu heyecanı paylaşmak için buraya geldik. İnşallah temennimiz, ümidimiz var. Yani sonuçta ben teknik konuya girmek istemiyorum ama biraz ümit var. İnşallah sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tabiî ki sonuçta Aksaray, Niğde, Bor hiç fark etmez bunlar ülkemizin ortak değerleridir. Böyle bir şey ortaya çıktığı zaman bundan bütün milletimiz faydalanacaktır diye düşünüyorum..
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  MADEN-~1.JPG
Görüntüleme: 158
Büyüklüğü:  30,0 KB (Kilobyte)
ID:	1227  

2. Facebook Adınla Yorum Yap