1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Eğitim Sevgiyle Başlar.
  Üyelik tarihi
  06.12.2009
  Mesajlar
  119
  Teşekkür
  108
  Aldığı Teşekkür
  111

  Standart Teşekkürün Gücü
  Bağlayıcı, yapıcı ve algılatıcı gücü olan basit sözcükler. Bugüne kadar herhangi bir şekilde size teşekkür edildiyse ya da siz teşekkür ettiyseniz, bu gücü bilirsiniz. Bunu söylemeniz bile fark yaratmaya yetebilir; söylememeniz de negatif yönde bir fark yaratabilir.


  “Teşekkür ederim”, kağıdınızı ya da kaleminizi alırken “İyi günler dilerim” demekle birlikte gelen birşey değildir. Çok güzel birşeyin olduğuna dair samimi bir işarettir. Yalnızca birşeyden pozitif etkilendiğinizi kabul etmek anlamına gelmez; aynı zamanda, bu pozitif duyguları, vericiye geri yansıtma fırsatıdır.


  Bu Süper Güçten Nasıl Yararlanabiliriz?


  Vaktinde davranın. Zamanlama, birine teşekkür etmenin belki de en can alıcı ögesidir. Çok uzun süre beklemek ya da tamamen unutmak, insanların hediyeyi alıp almadığınızı, iyi bir iş yapıp yapmadıklarını ya da onları gerçekten umursayıp umursamadığınızı merak etmelerine yol açabilir. Birine teşekkür etmek için uygun zamanın ne olduğuna dair katı bir kural yoksa da “Ne kadar erken olursa, o kadar iyi” anlayışı, her zaman yerinde bir taktiktir.


  Duruma uygun davranın. Bazen yalnızca basit bir “Teşekkür ederim” yeterlidir. Çoğu zaman, daha resmi bir kart (elle yazılmış), herhangi bir hediyeden daha anlamlıdır. Elbette, bazı durumlarda teşekkürü fiziksel olarak ifade etmek uygun olur. Ne var ki, aşırıya kaçılmamalıdır; çünkü, etkileyici olmaya çalıştığınız ya da yağcılık ettiğiniz yönünde bir algı oluşur. Aynı zamanda bu durum, bir dahaki sefere yönelik daha büyük beklentiler oluşmasına neden olur ki bunu gerçekleştirmek zor olabilir ve teşekkürün amacı bu değildir.


  Duyarlı olun. Bazı insanlar, kamuoyunun dikkatini çekmekten çok hoşlanırlar. Bir ödül töreni esnasında yapılan duyuru ya da özel bir etkinlikte şerefe kaldırılan kadehler, onların benliğini ve ruhunu besleyecek şey olabilir. Utangaç kalabalık için kartla ya da fiziksel teşekkür daha uygundur. Bir insanın hoşlandığı biçimde teşekkür etmek, onu ne çok umursadığımızın bir işaretidir.


  Kişisel olun. İçine biraz düşünce de katılmış bir teşekkür, çok daha güçlüdür. Kişinin sevdiği bir hobisi üzerine bir kitap, favori mekanının bir fotoğrafı ya da tamamen onu yansıtan herhangi birşey çok anlamlı olabilir.


  Samimi olun. Diğer bütün ögeler, samimiyetimizin bir parçasıdır; ama yalnızca bir parçası. Kalpten gelen bir teşekkür hemen hissedilir. Bazen çok açıktır; diğer zamanlarda, içsel bir dürtüdür; ama alıcı, karşısındakinin dürüst olduğunu anlar. Böyle zamanlarda, teşekkür gerçekten amacına ulaşır.


  Karşılık beklemeyin. Teşekkürün bir insanın ruhuna işleyebilmesi için herhangi bir beklenti ya da koşul gözetilmeksizin sunulması gerekir. Teşekkürlerine teşekkür edilmediği için bazı insanların aaafi kaçar. Oysa bu kişiler, bir noktayı gözden kaçırırlar: Teşekkür, yalnızca verilir.


  Ya Unutursam?

  Bütün bunları okuduktan sonra “Eyvah, teşekkür etmeyi unuttum” diyebilirsiniz. Çözüm basit: “Gerçekten özür dilerim” diyerek başlayın ve yukarıdaki birinci adıma dönün.

 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 

Benzer Konular

 1. Duanin gÜcÜ
  By MURAT ÖDEMİŞ in forum Çay Bahane Sohbet Şahane
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 01.01.2010, 15:53

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •