Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Yeni Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    31
    Aldığı Teşekkür
    69

Standart Bir Yüksekokul Kaç Fabrika Eder?

Sevgili hemşerilerim, Ağaçören için yüksekokul istiyoruz. O zaman harekete geçmek gerekir. Şöyle ülkemizdeki diğer ilçelerin yaptıklarına bir göz attığımızda ciddi çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Örneğin, Siirt’in Baykan ilçesinin web sayfasına baktığımızda “Fakülte veya Yüksekokul İstiyoruz İmza Kampanyası” yer alıyor. Baykan’lılar şöyle diyorlar: “Bir insan topluluğu onlarca fabrika eder. Bir fakülte veya yüksekokul bizim için 15 fabrika eder”. Sanırım bu görüşe katılmamak mümkün değil. Daha öncede bu konuya ilişkin bir yazı yazmıştım. Ağaçören için yüksekokul kurulmasının yöremiz halkı için ne tür getirilerinin olacağından bahsetmiştim. Bugün de aynı düşüncemi sizlerle paylaşıyorum. Ağaçören’e kurulacak bir yüksekokul bugüne kadar ilçemize kurulmamış fabrikaların telafisi olacaktır. Yüksekokulun kurulması durumunda göreceğiz ki fabrikalar kendiliğinden gelecek.

Bir başka ilçemiz Erzurum’un Tortum ilçesi, 1990 yılından bu yana yılmadan aralıksız olarak yüksekokul talebindeler ve kendilerince hak ettikleri için bu davanın peşindeler. Tortum ilçesinin web sayfasına baktığımızda Sayın Rektörümüzle görüşmede geçen sözleri aynen görüyoruz: “Aslında biz ilçe olarak yüksek olması gereken önemli ilçeyiz. Eğitim oranı iyi olan ilçemizin yanında … İsteyeceğiz ve sonuna kadar da bekleyeceğiz… yüksekokulu hak ettiğimize inanıyoruz.” Muş’un Bulanık, Ankara’nın Kızılcahamam, İzmir’in Dikili, Aliağa ve Denizköy ilçeleri de yüksekokul taleplerini sürekli dile getirmekteler. Burada adını yazamayacağım kadar ilçe var bugün yüksekokul talebinde bulunan, ancak bizim bir farklılığımız var. Ağaçören Aksaray’ın bir ilçesi ve bugün sanayi, ticaret ve eğitim açısından ülkemizin iki büyük şehri Aksaray ve Ankara arasında yer almaktadır. Hem Aksaray’a hem de Ankara’ya ulaşım problemi bulunmamaktadır. Buna karşın alt yapı ve fiziki yer sorunu bulunmaktadır. Bunlar kısa sürede giderilebilecek unsurlardır. Halkımız buna destek olacaktır ve destek olmak zorundadır. Gerekirse Ağaçören halkı da yüksek okul istiyoruz diye imza kampanyası başlatmalı, bunu ilgili birimlere ulaştırmalıdır. Yerel gazetelerde sürekli bizim yüksekokul isteğimize ilişkin taleplerimiz yer almalı ve bunun takipçisi olduğumuzu göstermeliyiz. Yüksekokul isteğimiz süreklilik arz etmeli, kesinlikle vazgeçilmemelidir. Hangi siyasi görüş veya kişi ilçemizde yönetimde yer alırsa alsın bu gelecek her yönetimin öncelikli konusu olmalıdır.

Aslında hedef büyük olmalı Fakülte istenmelidir, ancak kısa sürede gerçekleştirilemeyecek büyük hedefler peşinde koşarak yorulmamalı yüksekokul ile işe başlanmalıdır. Zaten fakültelerin kurulumu için gerekli şartlar daha ağırdır ve Ağaçören buna hazır değildir.

Bir anımı sizlerle paylaşmak isterim: 2010 üniversite giriş sınavının ilkinde yani Nisan ayında yapılan YGS sınavında Hatay ili İskenderun ilçesinde ÖSYM temsilcisi olarak görev yaptım. ÖSYM adına en yetkili kişi olarak ilçede sınav yapılan 6 okulu denetledim. Bu ilçede gezdiğim iki yüksekokul vardı. Yeni açılan okullar denizcilik meslek lisesi ve anadolu lisesi gerçekten çok kaliteliydi. Bu ilçeden üniversite sınavını kazananları sorduğumda ise dudak uçuklatıyordu, ilk 10’da birkaç öğrencisi var ve sınavda başarılı olanların yüzdesi çok yüksek. Hep şunu düşündüm, Ağaçören bir sahil ilçesi olsaydı ne olurdu. Neler olmazdı ki, ancak bunu düşünerek üzülmek yersiz. Ağaçören, Anadolu’nun tam ortasında ve kurak bir bölgede, bu gerçeği değiştiremeyiz. Bizim ne bir sahil kasabası ve ilçesi gibi çok turistik otellerimiz ve fabrikalarımız, ne de ilçemize ilgi gösteren veya ilçemizden çıkmış bir siyasetçimiz (milletvekilimiz) var. Buna karşın, bu koşullarda bile sbs ve üniversite sınavlarında dereceye giren öğrencilerimiz var, geçmişten gelen ve 1989 yılında ilçe olmamızı sağlayan görülmeyen gizil bir gücümüz var, gurbetçilerimiz var, yetişmiş insanlarımız var. Bu gücü kullanalım, genç kuşaklarla bu güce güç katalım. Fabrikalarımız, okullarımız olsun diyoruz. Paramız yok biliyorum, zengin bir ilçe değiliz ancak bazen paradan daha değerli şeyler vardır, manevi destek gibi. Bu zor değil, yeter ki misyonumuz bu olsun.

Sevgi ve sağlıcakla kalmanız dileğiyle,
    Yrd.Doç.Dr. Sami ACAR
    Gazi Üniversitesi

2. Sami ACAR 14 teşekkür almış

+ Show/Hide list of the thanked

3. Facebook Adınla Yorum Yap

Kıdemli Üye
    Teşekkür
    0
    Teşekkür almış : 0

Okumuş adamın bakış açısı çok farklı oluyor.
    Sayın Doçentim ellerine yüreğine sağlık, çok faydalandım.

Yeni Üye
    Yer
    AVUSTURYA
    Teşekkür
    55
    Aldığı Teşekkür
    43

Sevgili abcim yazdigin her satirda hem fikirim su yazmis oldugun pargrafda ( Paramız yok biliyorum, zengin bir ilçe değiliz ancak bazen paradan daha değerli şeyler vardır, manevi destek gibi. Bu zor değil, yeter ki misyonumuz bu olsun) cok dogru birlik olmayan yerde ne olabilirki abi dedigin gibi birlik olmasi lazim ama zor degilmi sencede ? tessekkür ederim aydinlatici bilgin den dolayi herzaman bilgine sonsuz güvencim var.

SITE YETKILISI
    Yer
    ALMANYA / Neuss
    Teşekkür
    529
    Aldığı Teşekkür
    315

evet aynen katiliyorum
    "Ya Rabbi, Senden Ne Gelirse Makbulümdür. Hoştur Bana Senden Gelen, Ya Hıl'at ü Yahut Kefen; Ya Taze Gül, Yahut Diken, Lütfun da Hoş, Kahrın da Hoş.

Yeni Üye
    Teşekkür
    0
    Aldığı Teşekkür
    31

ilce halki eli yildir,sag partileri destekler,her secimde sag partileri basa getirmek icin cabalar,bu fedakar,halka bir yüksek okulu cok görmez,güzel ülkemin gecesini gündüzününe katarak calisan saygi deger SIYASILERIMIZ,,,,,,,,

Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    8
    Aldığı Teşekkür
    65

Sevgili Sami mücadele ve kampanyanın tam zamanı güzel düşüncelerin için beynine sağlık...

Yeni Üye
    Teşekkür
    4
    Aldığı Teşekkür
    90

geç kalınmış bir davanın çocuklarıyız aslında.....gelişmenin ilerlemenin yolu;ilim ve fen den geçtiğini bilmeyen yoktur....rüştiye,medrese,mektep,okul,yüksekokul,ü niversite tarihte isimleri hep değişmiş ama mekanlar hep aynı kalmıştır.......ilçemize istenen yüksekokulun ticari boyutunu bir yana bırakıyorum,önemli olan gençlerimizin geleceği gerceğidir.....fazla bir şey demeceğim ama koltuk sevdalısı büyüklerimiz halka hizmet hakka hizmettir.........harekete geçelim bir an önce..................

Yeni Üye
    Teşekkür
    0
    Aldığı Teşekkür
    9

Sayın yrd.doç.dr.Sami Acar Hocamı memleketimizin Geleceği bakımından Onurlu ve gururlu sözlerinizden dlayı şahsım ve memleketim adına size şükranlarımı sunar teşekkürü bir borç bilirim üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken düşüncelerinizi bundan sonrada memleketimizin gelecek yarınları için yazar düşünür hayata geçirirsiniz.tabiki bu birlik beraberlik içerisinde yürütülmelidir. verdiğiniz mesajı Ağacören halkı cok hemde cokiyi algılayıp derhal hayata geçirmeli.sizinde üzerinde durduğunuz hassas bu konu bence cok geç kalınmıştır.şu unutulmamalıdır sizler gibi insanların Ağacörenimize cok hemde cok ihtiyacı var.Allah inşallah yardımcımız olur sizinde girişimlerinizle yüksek okulumuz olur bizde sizin gibi düşününleri bir ömür boyu.kalbimizde yaşatırız.sevgi ve saygılarımla ALLAH İnşallah yardımcınız ve yardımcımız olur.

Kıdemli Üye
    Yer
    Çerkezköy
    Teşekkür
    306
    Aldığı Teşekkür
    244

Bu güzel proje ve düşüncelerin için çok tşkler SAMİ abi burda sesleniyorum herkeze bu yolda yürümek bizim için degil bizim gelecek nesillerimiz belkide torunlarımız için olacaktır böyle bir projede sonuna kadar olacagımı burda iletmek isterim benim her türlü destek istenebilir bana ulaşmak isteyen bana mesaj atması yeterli
    Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim, Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne de unutur... " MEVLANA

Yeni Üye
    Yer
    CAMİLİİ
    Teşekkür
    235
    Aldığı Teşekkür
    16

sevgili hocam agzına yüregine saglık öyle bi anlatmışınki fikirlerde bulunmuşuun allah razı olsun

bu fikirleri yapmak zor degil bunu kaymakamlar ve beledıye başkanları öncelık edecek gerisi gelirr

umarım burdan kaymakamımız ve beledıye baskanlarımız duyuyorlardır il encümenimiz

öncülük ederek baslamalarını istiorum her zaman arkasındayızzz

Sayfa 1/2 12 SonSon