17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Threaded View

Yeni Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    31
    Aldığı Teşekkür
    69

Standart Bir Yüksekokul Kaç Fabrika Eder?

Sevgili hemşerilerim, Ağaçören için yüksekokul istiyoruz. O zaman harekete geçmek gerekir. Şöyle ülkemizdeki diğer ilçelerin yaptıklarına bir göz attığımızda ciddi çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Örneğin, Siirt’in Baykan ilçesinin web sayfasına baktığımızda “Fakülte veya Yüksekokul İstiyoruz İmza Kampanyası” yer alıyor. Baykan’lılar şöyle diyorlar: “Bir insan topluluğu onlarca fabrika eder. Bir fakülte veya yüksekokul bizim için 15 fabrika eder”. Sanırım bu görüşe katılmamak mümkün değil. Daha öncede bu konuya ilişkin bir yazı yazmıştım. Ağaçören için yüksekokul kurulmasının yöremiz halkı için ne tür getirilerinin olacağından bahsetmiştim. Bugün de aynı düşüncemi sizlerle paylaşıyorum. Ağaçören’e kurulacak bir yüksekokul bugüne kadar ilçemize kurulmamış fabrikaların telafisi olacaktır. Yüksekokulun kurulması durumunda göreceğiz ki fabrikalar kendiliğinden gelecek.

Bir başka ilçemiz Erzurum’un Tortum ilçesi, 1990 yılından bu yana yılmadan aralıksız olarak yüksekokul talebindeler ve kendilerince hak ettikleri için bu davanın peşindeler. Tortum ilçesinin web sayfasına baktığımızda Sayın Rektörümüzle görüşmede geçen sözleri aynen görüyoruz: “Aslında biz ilçe olarak yüksek olması gereken önemli ilçeyiz. Eğitim oranı iyi olan ilçemizin yanında … İsteyeceğiz ve sonuna kadar da bekleyeceğiz… yüksekokulu hak ettiğimize inanıyoruz.” Muş’un Bulanık, Ankara’nın Kızılcahamam, İzmir’in Dikili, Aliağa ve Denizköy ilçeleri de yüksekokul taleplerini sürekli dile getirmekteler. Burada adını yazamayacağım kadar ilçe var bugün yüksekokul talebinde bulunan, ancak bizim bir farklılığımız var. Ağaçören Aksaray’ın bir ilçesi ve bugün sanayi, ticaret ve eğitim açısından ülkemizin iki büyük şehri Aksaray ve Ankara arasında yer almaktadır. Hem Aksaray’a hem de Ankara’ya ulaşım problemi bulunmamaktadır. Buna karşın alt yapı ve fiziki yer sorunu bulunmaktadır. Bunlar kısa sürede giderilebilecek unsurlardır. Halkımız buna destek olacaktır ve destek olmak zorundadır. Gerekirse Ağaçören halkı da yüksek okul istiyoruz diye imza kampanyası başlatmalı, bunu ilgili birimlere ulaştırmalıdır. Yerel gazetelerde sürekli bizim yüksekokul isteğimize ilişkin taleplerimiz yer almalı ve bunun takipçisi olduğumuzu göstermeliyiz. Yüksekokul isteğimiz süreklilik arz etmeli, kesinlikle vazgeçilmemelidir. Hangi siyasi görüş veya kişi ilçemizde yönetimde yer alırsa alsın bu gelecek her yönetimin öncelikli konusu olmalıdır.

Aslında hedef büyük olmalı Fakülte istenmelidir, ancak kısa sürede gerçekleştirilemeyecek büyük hedefler peşinde koşarak yorulmamalı yüksekokul ile işe başlanmalıdır. Zaten fakültelerin kurulumu için gerekli şartlar daha ağırdır ve Ağaçören buna hazır değildir.

Bir anımı sizlerle paylaşmak isterim: 2010 üniversite giriş sınavının ilkinde yani Nisan ayında yapılan YGS sınavında Hatay ili İskenderun ilçesinde ÖSYM temsilcisi olarak görev yaptım. ÖSYM adına en yetkili kişi olarak ilçede sınav yapılan 6 okulu denetledim. Bu ilçede gezdiğim iki yüksekokul vardı. Yeni açılan okullar denizcilik meslek lisesi ve anadolu lisesi gerçekten çok kaliteliydi. Bu ilçeden üniversite sınavını kazananları sorduğumda ise dudak uçuklatıyordu, ilk 10’da birkaç öğrencisi var ve sınavda başarılı olanların yüzdesi çok yüksek. Hep şunu düşündüm, Ağaçören bir sahil ilçesi olsaydı ne olurdu. Neler olmazdı ki, ancak bunu düşünerek üzülmek yersiz. Ağaçören, Anadolu’nun tam ortasında ve kurak bir bölgede, bu gerçeği değiştiremeyiz. Bizim ne bir sahil kasabası ve ilçesi gibi çok turistik otellerimiz ve fabrikalarımız, ne de ilçemize ilgi gösteren veya ilçemizden çıkmış bir siyasetçimiz (milletvekilimiz) var. Buna karşın, bu koşullarda bile sbs ve üniversite sınavlarında dereceye giren öğrencilerimiz var, geçmişten gelen ve 1989 yılında ilçe olmamızı sağlayan görülmeyen gizil bir gücümüz var, gurbetçilerimiz var, yetişmiş insanlarımız var. Bu gücü kullanalım, genç kuşaklarla bu güce güç katalım. Fabrikalarımız, okullarımız olsun diyoruz. Paramız yok biliyorum, zengin bir ilçe değiliz ancak bazen paradan daha değerli şeyler vardır, manevi destek gibi. Bu zor değil, yeter ki misyonumuz bu olsun.

Sevgi ve sağlıcakla kalmanız dileğiyle,
    Yrd.Doç.Dr. Sami ACAR
    Gazi Üniversitesi

2. Sami ACAR 14 teşekkür almış

+ Show/Hide list of the thanked

3. Facebook Adınla Yorum Yap