4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  01.12.2009
  Yer
  Ağaçören
  Yaş
  36
  Mesajlar
  18
  Teşekkür
  16
  Aldığı Teşekkür
  40

  Standart SURET İLE SİRET


  Suret, bir kimsenin dış görünüşü, fizikî yapısıdır.Siret ise, insanın özüdür, benliği,karakteridir.
  İnsanlar biriyle muhatap olacakları zaman önce onun duruşuna, fiziki yapısına bakarlar. Halbuki kişinin görüntüsü değil, özü önemlidir; maddeye değil manevi boyuta bakmak gerekir. İnsan tabiatı gereği karşısındakini sözleriyle çabuk inandırır ve kendisi de inanır ama önemli olan o sözlerin ne kadar samimi, içten olduğudur. Nice tipi hoş görünen kimse vardır ancak özünde kötüdür;kimileri de vardır hoş bir görüntüsü yoktur ama özünde iyi bir kimsedir. Bu yüzden karşısındakini cezbetmez. Ancak şu da bir gerçektir ki insanın kalbî özelliği yüzüne akseder, kalbi güzel olanın yüzü de nurludur.
  Günümüzde maalesef bu dış görüntü daha ön planda tutuluyor. Bu konuda bir menkıbe vardır: Bir adamın burnu çok büyükmüş ve çevresindekiler, arkadaşları onunla alay ederlermiş.Yine bir gün o kimseyle alay edilince, adam dönüp şöyle cevap vermiş: "Hayrola ustasını mı beğenmediniz?" Hayatta her şey zıttı ile bilinir.Çirkin olmasa güzelin, kötü olmasa iyinin değeri anlaşılabilir mi? Bu konuda yine bir söz vardır:"Testinin nakışıyla oynamayı bırak, sana lazım olan su dereye koş." Etrafımızdakilerin dış görünüşüyle ilgilenmek yerine onların bilgilerinden, iyi yönlerinden,tecrübelerinden faydalanmaya çalışmalıyız.
  Bu konuda bir beyit vardır:
  "Suretten gel sıfata yolda safa bulasın
  Hayallerde kalma ki yolda mahrum kalasın."
  Beyitte surete aldanma, sıfata yani öze dön ki mutlu olasın; hayallerle uğraşma ki bu güzelliklerden mahrum kalma, deniliyor.
  Bir insanın insanlığı, öğrenip öğretmek ve başkalarını aydınlatmakla belli olur ve ortaya çıkar. Bilmediği hâlde öğrenmeyi düşünmeyen,öğrendikleriyle kendini yenileyip başkalrına da örnek olmayan, sûretâ insan görünse de sî reti açısından düşündürücüdür!


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.05.2010
  Mesajlar
  12
  Teşekkür
  6
  Aldığı Teşekkür
  10

  Standart

  paylaşım için teşekkürler...!


 4. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  05.12.2009
  Yer
  Çerkezköy
  Yaş
  44
  Mesajlar
  239
  Teşekkür
  306
  Aldığı Teşekkür
  244

  Standart

  Bu güzel paylaşım için GÜLHAN arkadaşımıza elleri dert görmesin
  Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim, Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne de unutur... " MEVLANA


 5. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  emeğine sağlık. yine kısa ve öz olmuş ama yürekten olmuş. bir atasözü eklemek isterim. insan sözünden, hayvan yularından tutulur. veyahut da hayvanın dış güzelliğine paha biçilir. umarım ağır olmamıştır bu sözler. benim değil atalarımızın. made in atasözü...

  teşekürler Gülhan hanım


 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •