2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.11.2009
  Yer
  Hamburg
  Yaş
  49
  Mesajlar
  88
  Teşekkür
  5
  Aldığı Teşekkür
  88

  Idee İşte Açılımın İlk Somut Ürünü


  İşte Açılımın İlk Somut Ürünü  Batman'da, Köy ve Mezra İsimlerinin Kürtçe de Yazıldığı Kent Bilgi Cetveli ve Şehir Planı Kitabı Satışa Sunuldu.

  Batman Belediyesi tarafından 8 yıl sonra güncellenen, köy ve mezra isimlerinin Kürtçe de yazıldığı Kent bilgi cetveli ve şehir planı kitabı satışa sunuldu.

  Batman Belediyesi tarafından 7 yıl önce çıkarılan, ancak geçtiğimiz aylarda güncellenen Batman Şehir Planı, Batman merkez, ilçeler, köyler ve beldeler haritasında, köylerin Türkçe isimlerinin yanı sıra Kürtçe isimleri de yer alıyor.

  2 bin adet basılan ve toplam 30 bin TL'ye mal olan kitapta Batman ve ilçelerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerin de Kürtçe isimleri bulunuyor.

  Batman merkez ve ilçelerine bağlı toplam 275 köy ve 294 mezranın isimlerinin yer aldığı haritaların kırtasiyelerden temin edilebileceği belirtildi. Toplam 200 sayfadan oluşan kitabın 7 yıllık araştırma sonucu çıkarıldığı belirtildi.

  KÜRTÇE ÜNİVERSİTE'DE

  Bakanlar Kurulu, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü kurulmasına izin verdi.

  Bakanlar Kurulu'nun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın teklifi üzerine aldığı söz konusu karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararla birlikte Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü kurulacak.

  Bu kararla Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulacak enstitüde Kürtçe bölümün de yer almasının önü açılmış oldu. (ANKA)

  KÜRTÇE KÖY İSİMLERİ TABELALARA GİRDİ

  Hükümetin başlattığı 'demokratik açılım' uygulamalara da yansıdı. Doğu ve Güneydoğu'daki bazı köyler eski isimlerini kullanmaya başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe, Ermenice ve Osmanlıca isimlerin köy girişindeki tabelalara yazılması yönündeki İl Genel Meclisi kararını uygulamaya koydu. Yeşildallı Köyü'nün Kürtçe ismi 'Hawarê Xas' da tabelada yerini aldı. Uygulamaya sevinen köylüler, "Türkçe bilmeyenlerimiz artık şaşırmaz." dedi.

  Diyarbakır İl Genel Meclisi'nin kararı, köylerin Türkçe isminin yanı sıra Kürtçesinin de parantez içinde tabelada yer almasını öngörüyor. Büyükşehir belediyesinin makine atölyesinde hazırlanan yeni tabelalarda Türkçenin yanında Kürtçe alfabeye göre yazılmış yerel isimler de yazıldı. Bunlardan biri de merkeze bağlı Yeşildallı. Köylüler, her ne kadar ismin 'Xas Hawar' olduğunda ısrar etse de belediye, tabelaya 'Hawarê Xas' şeklinde yazmış. Köyün en yaşlılarından Arafat dede, "Ben Türkçe falan bilmem. Köyümüzün ismi Xas Hawar'dır." diyor. Halil Karadaş da tabelaya Kürtçe isminin yazılmasını "Güzel, böyle daha iyi oldu. Türkçe bilmeyen artık şaşırmazlar. Teşekkür ederim." ifadesini kullandı. Köy gençlerinden Orhan Karadaş ise "Çok muhteşem, çok güzel bir şey. Çünkü kimse Türkçe ismini fazla bilmiyor. Bu nedenle iyi oldu." sözleriyle değişikliğe sevindiğini söyledi.

  Diyarbakır'da İl Genel Meclisi'nin Türkçenin yanı sıra tabelalara Kürtçe isimlerinin yazılması kararı daha önce davalık olmuştu. Değişikliğin sadece İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla olabileceğini bildiren Diyarbakır Valiliği kararın yürürlüğe girmesini onaylamamıştı. İl Genel Meclis'i kararın isim değiştirme olmadığını, sadece Türkçenin yayında Kürtçe isminin yer aldığını savunarak Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, Kürtçe isimlerin yazılmasına onay vermemişti. (CİHAN

  (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.11.2009
  Yer
  Hollanda
  Yaş
  51
  Mesajlar
  156
  Teşekkür
  34
  Aldığı Teşekkür
  256

  Standart

  paylasim icin tskler
  İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ

 

 

Benzer Konular

 1. İşte böyle bir duygu
  By Editor in forum Editör
  Yorum: 7
  Son Mesaj: 24.07.2010, 15:17
 2. Çiftçilere 2010 Yılı Ürünü Fark Ödemeleri Belirlendi
  By Adnan Bekleviç in forum İlçemizden Haberler
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 16.03.2010, 12:30
 3. İşte sağlıklı bir yıl için yapmanız gerekenler:
  By emrah görgülü in forum Serbest Kürsü
  Yorum: 9
  Son Mesaj: 20.12.2009, 14:31
 4. Hayat İŞte
  By Leyla Beklevic in forum Serbest Kürsü
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 09.12.2009, 15:23

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •