3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.12.2009
  Yer
  Almanya
  Yaş
  53
  Mesajlar
  15
  Teşekkür
  0
  Aldığı Teşekkür
  32

  Duyuru AB vizesi almak kolaylaşacak !


  AB vizesi almak kolaylaşacak
  02 Nisan 2010 / 22:30
  5 Nisan'dan itibaren geçerli olacak yeni yasal düzenlemeyle turistler ve öğrencilerin yapacağı üç aya kadar olan kısa süreli Schengen vizesi başvuruları kolaylaşacak.

  Dünya genelinde her yıl Schengen vizesi alabilmek için yaklaşık on milyon başvuru yapılıyor. Bu vizeyle 22 Avrupa Birliği ülkesi ile Norveç, İzlanda ve İsviçre'ye seyahat etmek mümkün. Schengen vizesi, bu uygulamaya dâhil olan herhangi bir ülkenin konsolosluğundan alınabiliyor. Ancak şimdiye kadar her ülke, vize başvurularında kendi belirlediği kuralları uyguluyordu.
  Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström yeni düzenlemenin bu durumu değiştireceğini belirtti. Malmström şu açıklamayı yaptı:
  "Avrupa Birliği'nin yeni vize yönetmeliğinin amacı tüm Schengen ülkeleri için bu prosedürü koordine etmek ve tüm dünyadan Schengen vizesi için başvuruda bulunanların işini kolaylaştırmak."
  Prosedür, tüm Schengen ülkelerinde vize işlemlerine bir standart getirmeyi hedefliyor. Ayrıca ücretlendirmede de bazı indirimlere gidilecek. Normal vize başvuruları için 60 euro alınmaya devam edilirken, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklardan alınan ücret 35 euroya düşürülecek. Başvuruda bulunacak belli kişi ve gruplar içinse bu ücretlendirmede istisnalara gidilecek.
  Bekleme süresi kısalacak
  AB Komisyonu'nun serbest dolaşımla ilgili bölümünün başkanı Jan de Ceuster eski sistemde yaşanan sorunlara dikkat çekti. De Ceuster "Vize alma sürecinin geçmişte başvuruda bulunanlardan yana olmadığını kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bazen çok uzun süre sırada beklemek gerekiyordu. Bazense sadece başvuruda bulunabilmek için iki ay bekliyordunuz." dedi.
  Yeni düzenlemeye göre, Schengen'e dahil olan ülkelerin, 15 gün içinde başvuruda bulunacak kişiye istenen belgeleri teslim etmesi için randevu vermesi gerekiyor. Vize başvurusunun sonucunun da iki hafta içinde ilgili kişiye bildirilmesi şart. Başvurunun reddedilmesi halinde ise bunun gerekçelendirilmesi gerekiyor.
  Jan de Ceuster daha önce böyle bir zorunluluk olmadığına işaret ederek şunları kaydetti:
  "Bazen başvurunun neden kabul edilmediğiyle ilgili bir açıklama yapılmıyordu. Sonuca hiçbir şekilde itiraz etme imkânınız da olmuyordu. Bu da çoğu kez hayal kırıklığı ve Avrupa'yı kaleye benzeten kötü bir şöhretin yayılmasına sebep oluyordu."
  "Önemli bir adım"
  Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, yeni düzenlemeyi ileriye doğru atılmış önemli bir adım olarak değerlendirdi. Malmström şöyle konuştu: "Başvuruda bulunanlar için daha adil, şeffaf ve kolay bir sistem olacak. Bu şekilde uyumlu ve eksiksiz bir Avrupa Birliği vize sistemine sahip olacağız."
  Ancak bu tanımlama tam olarak doğru değil. Zira Schengen Antlaşması'na dâhil olmayan Avrupa Birliği üyesi ülkeler, yani İngiltere, İrlanda, Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs bu uygulamanın dışında kalıyor.
  Time Türk
  Ekli Resimler Ekli Resimler  
  Prof.Doc.Dr. Gnl.Sekr.Muh.Çok.Bil.Uka.Yal.Org. Gen.Baş.Bel.Vali.Ragıp Yaşar Atak


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  paylaşım için teşekürler

 4. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  23.11.2009
  Yer
  ALMANYA/ hamburg
  Yaş
  44
  Mesajlar
  95
  Teşekkür
  2
  Aldığı Teşekkür
  107

  Standart

  :icon23:iyi:icon23:

 

 

Benzer Konular

 1. Gönlünü almak(gonünü almak)
  By Editor in forum Yöresel deyim ekleme yeri
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.02.2010, 17:47
 2. Sözlüğe yeni bir kelime eklendi:Gadalarını almak
  By Editor in forum Yöresel Kelimeler
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 25.02.2010, 11:43
 3. Sözlüğe yeni bir kelime eklendi:Zağar gibi kokudan almak
  By Editor in forum Yöresel Kelimeler
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 16.02.2010, 16:51

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •