5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  16.12.2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  39
  Teşekkür
  11
  Aldığı Teşekkür
  72

  Standart REKOR YAĞIŞLAR DA YETMEDİ


  REKOR YAĞIŞLAR DA YETMEDİ 3/20/2010 6:03:34 PM Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nü su kaynaklarıyla besleyen Aksaray'a, 2009 yılı içerisinde son 22 yılın en yüksek yağışı düştü, ancak re

  Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nü su kaynaklarıyla besleyen Aksaray'a, 2009 yılı içerisinde son 22 yılın en yüksek yağışı düştü, ancak rekor yağışlara rağmen gölün kuruma tehdidinin devam ettiği bildirildi.
  Haber Servisimizin Aksaray Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin en az yağış alan bölgesi olan Tuz Gölü Havzası içinde yer alan Aksaray'a 2009 yılında son 22 yılın en yüksek yağışı düştü, yağış miktarı geçen yıla göre de yüzde 100'ün üzerinde arttı. 2009 yılında düşen yağış miktarının son 22 yılın en yüksek değeri olduğunu ifade eden yetkililer, şunları kaydetti: ''Bu yıl düşen yağış miktarı son 22 yılın en yüksek değeridir. Aksaray'a 1987 yılında 506 kilogram yağış düşmüştü. 2009 yılında ise 500 kilogram yağış düştü. Bu rakam uzun yıllar ortalaması ve 2008 yılı yağış toplamının iki katından fazladır. 2009 yılı içinde özellikle kış ve ilkbahar mevsimindeki yağışlar daha da yüksekti. Yılın 7 aylık döneminde 346 kilogram yağış düştü. Yağışlar bu bölgede Tuz Gölü'nü beslemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca yağışlardaki artış tarımda rekolteyi artırmasının yanı sıra ve meralar açısından da olumlu etki yapmaktadır.” Tuz Gölü'ndeki küçülmeyi ve kuruma tehdidini uydu görüntüleriyle ortaya koyan Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Tuz Gölü, 1987 ve 2005 yılları arasında 18 yılda yüzde 60 küçüldü” dediler.
  “Yağışlar Tuz Gölü'nün Tamamen Kuruyacağı Gerçeğini Gizliyor”
  Yetkililer, Tuz Gölü'nün küçülmesine ve tamamen kurumasına iki etkenin neden olduğunu belirterek,“Kurumada iklim değişikliğine bağlı kuraklık ile Konya Kapalı Havzası'ndaki yer altı suyunun ruhsatlı ve kaçak kuyularla aşırı, bilinçsiz olarak çekilmesi etkili oldu” diye konuştular. 2009 yılındaki yağışların Tuz Gölü'nden çok çiftçilere yaradığını belirten yetkililer, şöyle devam ettiler: “Tuz Gölü Havzası'na 1987 yılında 506 kilogram yağış düştü ve tarım alanlarının az olması nedeniyle bu yağış gölü olumlu etkilemiştir. Gölalanı 92 bin 562 hektara ulaşmıştır. Kuraklık ve kaçak kuyuların etkisiyle bu oran 2005 yılında 32 bin 552 hektara düştü. Bu yıl yağışlar yeniden yüksek seviyelere ulaştı. Ancak bu kez durum farklı. Yağışlar bu sefer gölü kurtaracak seviyede değil. Bölgede çok geniş bir alanda tarım yapılmasına ek olarak ikinci ürün hasadı başladı. Çiftçi pancarın ardından buğday ekimi yapıyor. Yağışlarla oluşan sular göle ulaşamadan çiftçiler tarafından kullanılıyor. Yağışların artması Tuz Gölü'ne değil, tarıma faydalı olmaktadır. Ayrıca Tuz Gölü gözden uzak olduğu için yağışlarla kurtulduğu öne sürülerek çözüm üretilmemektedir. Bugüne kadar gölün kurumasını engelleyecek ciddi bir önlem alınmadı. Yağışlar Tuz Gölü'nün tamamen kuruyacağı gerçeğini gizlemektedir. Rekor yağışlara rağmen gölün kuruma tehdidi devam ediyor. Yağışların azalmasıyla birlikte maalesef Tuz Gölü tamamen kuruyacaktır.” Yetkililer, Tuz Gölü'nü uydu görüntüleriyle ve göl çevresini dolaşarak izlemeye devam ettiğini, 2009 yılındaki yağışların etkisini bu yıl bahar ayında yapacağı çalışmayla açıklayacağını sözlerine eklediler.
  Ekli Resimler Ekli Resimler  


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  22.11.2009
  Yaş
  50
  Mesajlar
  182
  Teşekkür
  181
  Aldığı Teşekkür
  226

  Standart

  Adnan abi bizleri ilgilendiren konularda göstermiş olduğun çaba ve gayret için çok teşekür ederim ..Allah senden razı olsun umarım bu ilgi ve alakan diğer üyelerimize de yansır.. teşekürler ..

 4. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  28.11.2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  125
  Teşekkür
  111
  Aldığı Teşekkür
  155

  Standart

  kir sehir boz tepedeki seyfe gölü kurumustur gerekli önlem alinmassa tuz gölüde

  kuruya bilir
  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  Yaşamda en önemli şey kazançlarımızı kullanmak değildir. Bunu herkes yapar. Asıl önemli olan kayıplarımızdan kazanç sağlamamızdır. Bu zeka gerektirir;akıllı insanlarla aptal insanlar arasındaki fark budur.


 5. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  05.12.2009
  Yer
  Çerkezköy
  Yaş
  44
  Mesajlar
  239
  Teşekkür
  306
  Aldığı Teşekkür
  244

  Standart

  biran önce yetiklerin halkı bilinçlenmesi için çalışma yapması gerek ve aynı zamanda proje üretmesi gerek paylaşım için tşkler
  Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim, Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne de unutur... " MEVLANA


 6. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart

  Tuz ikamesi asla olmayan bir madde. gerçekten bir an önce önlem alınmalı. iyide bunu hükümet düşünmeli. vali kaymakam düşünmeli. kova kova su mu taşıyalım yani. bu büyük tek kaynağımız için böylesine beklenilmesi hala canımı sıkıyor. gerçekten içler acısı bir durum. olayın vahimliğini anlamak için gölün yok mu olması lazım.

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •