2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  01.12.2009
  Yer
  Ağaçören
  Yaş
  36
  Mesajlar
  18
  Teşekkür
  16
  Aldığı Teşekkür
  40

  Standart HAYATIN DEĞERİNİ ANLAMAK


  İnsanlar ellerinde bulunan değerleri ancak onu kaybedince anlıyor. Bu konuyu ilgili Hayali'nin beytinden yola çıkarak açıklamak istiyorum.

  Cihan-ârâ cihan içredir, ârâyı bilmezler
  Ol mâhiler ki derya içredir deryayı bilmezler

  Tıpkı denizin içinde yaşayıp da denizi bilmeyen balıklar gibi insanlar da cihan içinde olan cihanı süsleyeni bilmezler. Beyitte gafil kimseler kastedilerek balıklara benzetilmiştir. Nasıl balıklar denizin içinde olduğu halde onun değerini bilmezler gaflet içinde olan insanlar da bunca güzellik karşısında onu yaratanı bilip anlayamazlar. Bakarlar ama göremezler.
  Allah insana sayısız nimet vermiştir. Zira bunları görmek ve değerini anlamak insanın bakış açısına bağlıdır. Kainatı süsleyen Allah'ın nimetleridir ki kişi tabiatı görmek istediği gibi görür, bu da o kimsenin maneviyatına bağlıdır.

  Balık, kendini bilmeyen bir hayvan olarak bilinir. Şöyle ki kendini bilseydi örneğin büyük balık küçük balığı yemezdi ve gaflette olduğu için oltaya takılmazdı. Balık suyun derinliklerinde olduğundan suyun kıymetin anlamaz ancak ordan çıktığında değerini bilir. İnsanoğlu da hayatının değerini bilmez kendini dünyaya kaptırır ve gaflete düşer; dolayısıyla burada bulunmanın gayesini unutur. Ancak sonunda pişman olur.

  "Kendini bilen, Rabbini bilir" diye bir hadis-i şerif vardır. Dolyısıyla insanın önce kendini tanıması, bilmesi gerekir. Kişi bir şeyi kaybetmeyince onun değerini anlamaz.
  Konu gülhan albay tarafından (16.03.2010 Saat 18:20 ) değiştirilmiştir.


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 3. #2
  İlhami Ünsal
  Konuk

  Standart


 

 

Benzer Konular

 1. Matematiği Anlamak
  By elif cetin in forum Liseler
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 07.03.2010, 02:04

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •