1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  07.12.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  439
  Teşekkür
  931
  Aldığı Teşekkür
  463

  Standart Üstteğmen Şevket Bey


  Şevket Bey, Kumkale’yi işgal eden düşman birliklerine karşı 26 Nisan 1915 günü 31. Alay’ın 10. Bölük komutanı olarak taarruz edecektir. Fakat ateşin yoğun bir şekilde yaladığı bir bölgeden, önce kendisi, sonra da erlerini geçirmek istiyordu. Bunun için dedi ki:

  – Arkadaşlar ben şimdi karşıya sıçrama yapacağım ve arkamdan siz geleceksiniz. Şayet ben burada şehit olursam naaşımı siper yapıp savaşa devam ediniz.”

  Sonuçta bu tehlikeli bölgeden geçildi ve Orhaniye mevzilerindeki düşman, müthiş bir taarruzla püskürtüldü. Ne var ki Üsteğmen Şevket, belinden ağır şekilde yaralandı ve İstanbul’a hastaneye kaldırıldı.

  O orada tedavi olurken Çanakkale’de düşmanın defteri dürüldü ve 31. Alay da Sina Cephesine sevk edildi. Şevket Bey onları Haydarpaşa Garında bekledi ve böylece sevgili bölüğüne kavuştu. İstanbul’dan hareket eden birlik Gazze bölgesine gitti. Burada giriştikleri çok çetin savaşlarda inanılmaz başarılar elde ettiler.

  Üsteğmen Şevket, defalarca yaralandı, kolunu şehit verdi, kendisi de dokuz yara alıp Gazi oldu. Hatta İngilizlerin geri alınamaz dediği bir tepeye, o tepeyi zapteden 10. Bölüğün hatırasına “Şevket Tepesi” adı verilmiştir.

  Bu tepe halen Gazze bölgesinde Şevket Tepesi olarak bilinir ve anılır.


 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •