1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.11.2009
  Yer
  Hollanda
  Yaş
  51
  Mesajlar
  156
  Teşekkür
  34
  Aldığı Teşekkür
  256

  Standart PvdA’nın kazandığı kesinleşti


  PvdA’nın kazandığı kesinleşti
  06 Mart 2010 03:17
  Hollanda’da yapılan yerel seçimlerde ilk sonuçlara göre, 100’ü aşkın Türk kökenli aday listedeki sırasından veya tercihli oylarla belediye meclislerine girmeyi başardı. Rotterdam’da seçimler PvdA’nın kazandığı kesinleşti.

  Hollanda genelinde 100’ü aşkın Türk aday seçildi

  Hollanda’da yapılan yerel seçimlerde ilk sonuçlara göre, 100’ü aşkın Türk kökenli aday listedeki sırasından veya tercihli oylarla belediye meclislerine girmeyi başardı.

  Yerel seçimlere 2 kentten katılan Wilders’in partisi PVV (Özgürlük Partisi), 9 sandalye ile Almere’de sandıktan birinci parti olarak çıktı. Bu kentte PvdA (İşçi Partisi) 8 sandalye ile ikinci oldu. PVV, Lahey’de ise sandıktan ikinci parti olarak çıktı. Burada PvdA 10, PVV 8 sandalye kazandı.

  PvdA (İşçi Partisi) 20 sandalyeden 15’e gerilemesine rağmen, Amsterdam’da en büyük parti olarak kaldı. 8 sandalye ile 2’nci olan VVD’yi (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi), 7’şer sandalye il GL (Yeşil Sol) ve D66 (Demokratlar 66) takip etti.

  Aşırı sağ yerel parti Leefbaar lideri Pastors’un itirazi üzerine Rotterdam’da oylar yeniden sayıldı. Sayım sonunda bir değişiklik olmayınca Rotterdam’da seçimin galibi İşçi partisi (PvdA) oldu. Seçim sonuçlarına göre PvdA ve Leefbaar 14’er sandalyeye sahip olurken PvdA oyların yüzde 28,9’unu Leefbaar yüzde 28,6’sını aldı.

  Sabah bir açıklama yapan PvdA daha öncede açıkladığı gibi Leefbaar’la koalisyon yapmayacağını bir kez daha tekrarladı. PvdA’nın görev alması halinde olası koalisyonu CDA, Yeşil Sol (GL) ve D66 ile oluşturması bekleniyor. Aksi halde görev Leefbaar’a verilecek. PvdA’nın koalisyonu kurması durumunda geçen dönem belediye başkan yardımcılığı yapan Hamit Karakuş’un tekrar bu görevi sürdürmesi bekleniyor.

  Beter voor Dordt (BvD) partisi Dordrecht’te en büyük parti oldu ve 39 meclis üyeliğinin 15 aldı Bu partiden belediye meclisine girmeyi başaran Aydın Gündoğdu veya Osman Soy’un partilerinin belediye meclisini oluşturması ile yönetimde yer alacaklar

  Rotterdam Feyenoord ilçesinde 25 sandalyeli belediye meclisinde 10 sandalye kazanarak bölgede en büyük parti olan PvdA’da meclisin oluşması ile Zeki Baran’ın belediye başkan yardımcısı olması bekleniyor.


  İjsselmonde’de başkanlığına kesin gözüyle bakılan Nurten Karışlı’nın partisi PvdA ilçe de oy kaybına uğrayıp 10’dan 8 sandalyeye gerileyince Karışlı’da partiside yerini Leefbaar2a kaptırdı.

  Geçen dönem Helmond’da belediye başkan yardımcısı olan seyit Yeyden’in partisi (PvdA) bölgede oy kaybına uğrayınca bu dönem bu yerini koruyamayacak

  Amsterdam Oost bölgesinde ilçe belediyesine yeşil Sol (GL) dan giren Nevin Özütok 7 sandalye kazandıkları mecliste PvdA ile koalisyon yapmaları halinde belediye başkan yardımcısı olacak.

  Bulundukları ilçelerde partilerinin koalisyona girmeleri halinde Alaattin Erdal CDA ve Turan Yazır’ın CDA yöneticilik şansları bulunu
  İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ

 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •