Results 1 to 7 of 7
 1. #1
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default Çepnişabanlı Köyü


  ANADOLU’DA ÇEPNİLER
  Bazı kaynaklarda, 1500′lü yılların başında, bu günkü Giresun ilimize bağlı Keşap ve Dereli ilçelerinin bulunduğu yerlerde, ‘Çepni Vilâyeti’ isimli bir yerleşim bölgesinin varlığı yazılıdır. Çepniler’e bu sebeple Giresun ve çevresinde sıkça rastlanır.
  Şebinkarahisar ve Alucra’da, Tirebolu’nun köylerinde Çepniler çoğunluktadır. Tirebolu şehir merkezinde yaşayanlar, hangi kökenden olurlarsa olsunlar, bütün köylülere ‘Çepni’ derler. O yörede, ‘Çepni’ kelimesi, ‘köylü’ ile özdeşleşmiştir.
  Çepniler, tarihin bir döneminde, uzunca bir süre, Çepni olmayan etnik grupların gıpta ettiği insanlardı. Onların saygınlıkları, 19. yüzyılda doruğa çıktı. O dönemlerde bölge halkının çoğu, kendilerinin de Çepni olduğunu iddia ediyordu. Çepniler’in ünlü kabadayısı Çepni Ali, 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi’ne, çevresine topladığı 300 kişi ile katılmış ve Batum’a kadar giderek Ruslar’ı zarara uğratmış, ekibi ve topladığı ganimetle yurduna döndüğünde, gıpta ve hayranlıkla karşılanmıştı. Bölgede, ‘Çepni’ soyadını taşıyan pek çok aile vardır.
  Ülkemizdeki Çepniler, çoğunlukla Karadeniz bölgesinde yaşıyorlar. Karadeniz coğrafyasında arazi engebeli, dağlık, ormanlık ve kayalıktır. Bu sebeple ekime elverişli alan azdır. Tarım gelişmemiştir. Halk, orta seviyenin altında bir ekonomik güce sahiptir. İmkânı olan aileler, çocuklarını okumaya yönlendirirler.
  Orta Anadolu’da yerleşik Çepniler, Osmanlı döneminde cins atlar yetiştirirlerdi. Bunlara ‘At çekenler’ denilirdi. Onlar devlete vergi yerine at verirlerdi.
  Günümüz Çepniler’i; çiftçilik, sütçülük, arıcılık, besicilik, fındık yetiştiriciliği ile geçim sağlamaktadırlar.
  Ülkemizde yapılan nüfus sayımlarında, boy ile ilgili tespitler yoktur. Bu sebeple, Çepni Boyu’na mensup vatandaşlarımızın ne kadar olduğunu söylemek mümkün değildir.
  Anadolu Çepniler’i 7 grupta toplanır:
  Karadeniz Çepnileri : Rum Pontus İmparatorluğu yönetimindeki Trabzon, Osmanlılar tarafından fethedilmeden önce şehre gelip yerleşen ve fetih ordusunda bulunup Trabzon’da kalan Çepniler’den oluşmaktadır. Karadeniz Çepnileri , Giresun’dan Rize’ye kadar geniş bir alana yayılmışlardır. Yoğunlukla Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde ve köylerinde otururlar. Bu bölgelerdeki topraklar, günümüz Çepnileri’nin ataları tarafından kan ve can vererek alınmıştır. ‘Çepni’ denildiğinde, Karadeniz Çepnileri akla gelir. Çepni kelimesine, ‘yiğit – gözü pek ve cesur’ anlamı kazandıran Çepni’ler bunlardır.
  Ulu Yörükler: Sivas, Tokat ve Kırşehir illeri ile ilçe ve köylerinde yaşayan Çepniler’dir. Gümüşhâne’nin Kelkit ilçesinden 1520 yılında göç ettikleri biliniyor. İkinci kalabalık grubu oluştururlar.
  Bozoklar: Yozgat ili ve ilçelerine bağlı köylerde yaşayan Çepniler’dir. Bozok, esasen Yozgat’ın eski adıdır. Yozgat, günümüzde de ‘İkinci Ergenekon’ olarak anılmaktadır.
  Başım Kızdulu Çepnileri: Aydın ve Saruhan bölgesinde yerleşmişlerdir. ‘Kızdulu’ kelimesinin yazılışında bir yanlışlık yoktur. Bu tür isimlere, Anadolu’muzun başka bölgelerinde de rastlanmaktadır. Bu yöredeki Çepniler’in eski beylerinin adı Kantemir olduğundan, bunlar, ‘Kantemirli’ olarak da adlandırılırlar.
  Dulkadirli Çepnileri: Maraş Bölgesine yerleşmişlerdir. Sayıca azdırlar.
  Adana Çepnileri : 1519 yılında bölgeye geldiler. Çok az bir nüfusa sahiptirler. Bunlara ‘At Çekenler’ de denilmektedir.
  Halep Türkmenleri : Kanuni Sultan Süleyman Han döneminde Suriye’ye yerleştirildiler. Avusturya Seferi’ne dâvet edilen Çepniler bunlardır. Bir kısmı sonradan Antakya’nın kuzeyindeki Gündüzlü ilçesine yerleştiler. Bir kısmı da 1728 yılında Bergama ve Turgutlu’ya geldi.

  Çepniler… Onlar, Türkçe’den başka bir dille konuşmazlar.
  Yaşadığımız coğrafyayı, onlarla birlikte vatan yaptık.
  Birlikte yaşıyoruz, dünya durdukça birlikte yaşayacağız.

 2. The Following 2 Users Say Thank You to Ahmet Öztürk For This Useful Post:


 3. Facebook Adınla Yorum Yap

 4. #2
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default

  işte çepnililer böyledir. ruslara nasıl bi kamyon sopa çektik. akıllı olsunlar yine çekeriz.

 5. #3
  Moderatör
  Join Date
  03.01.2010
  Yaş
  48
  Posts
  378
  Thanks
  47
  Thanked 380 Times in 219 Posts

  Default

  ;; Tsk paylasim icin


  ama sopa falan cekeriz diye tehtit etmeyelim hihihi kinimizi gizli tutalim ahmet nedersin :tamam-yapma::icon_shadeicon_s:
  Herkes Haddini Bilsin ! TÜRKİYE Haritası Böyledir

 6. #4
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default

  yav ben yanlış çepnilileri eklemişim. bizim aksaray bölgesiyle alakalı bişey yazmıyor. dimekki bunlar bizden daal

 7. #5
  Moderatör
  Join Date
  03.01.2010
  Yaş
  48
  Posts
  378
  Thanks
  47
  Thanked 380 Times in 219 Posts

  Default

  He bak buna cokk ama cokkk sevindim evendim bizim oyle dayakla tehtitle ne isimiz olur deyilmi bizler gayet medeni insanlariz yani olmaz olamaz oyle seyler gerci sen caktira ben ruslari hic sevmem :icon_shadeicon_s:
  Herkes Haddini Bilsin ! TÜRKİYE Haritası Böyledir

 8. #6
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default

  olsun çepni her yerde çepnilidir. heeeytt savulun üleeeynnn. kaba kuvvet kullanmak mı. yahu Elif hanım sizde bizleri iyice pamuk prens yapacaksınız. sertlik olmasa o rusları kim zaptedebilir. hayatın ve dünyanın devamı için ikiside şart. maalesef barış içinde yaşamak için kötülerle savaşmak zorundayız. sen önüne gelenlerin kafasına merdane ile vur kafi. yumruk mumruk atmana gerek yok. hatta yapabilirsin. bi döner depik bi apçaki işlem tamam. nakavt yaparsın. ve bütün puanları bonusları sen kaparsın

 9. #7
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default

  Bizim köyün coğrafyasını biliyorumda tarihini bilmiyorum. bilen birisi var ise yazabilir mi acaba? şimdi ben zannımca bişey yazacağım osmanlı imparatorluğundan da büyük olacak. o nedenle tarihi katletmek istemiyorum

 

 
 • Rate This Thread:
  Bu konuyu beğendiniz mi?

  Çepnişabanlı Köyü


  Thread Rating: 0 votes, average.

Similar Threads

 1. SS AGACOREN MERKEZI KUTUKLU KOYU KALKINMA KOOPARATIFI
  By Mesut Alici in forum İlçemizden Haberler
  Replies: 9
  Last Post: 20.03.2010, 22:14
 2. AGACÖREN iLCESi YAĞMURHÜYÜĞÜ KÖYÜ İÇME SUYU + ENH ÇALIŞMASI İHALESİ
  By esengül özdemir in forum İlçemizden Haberler
  Replies: 3
  Last Post: 20.03.2010, 19:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •