Results 1 to 1 of 1
 1. #1
  Moderatör
  Join Date
  03.01.2010
  Yaş
  48
  Posts
  378
  Thanks
  47
  Thanked 380 Times in 219 Posts

  Ausrufezeichen Fen Liseleri Genel Bilgileri


  Fen Liseleri yatılı ve karma okullardır. Velinin isteği ile gündüzlü olarak da okumak mümkündür. Eğitim - öğretim süresi 4 yıldır.

  Fen Lisesi ;

  * Zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri , matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı ,
  * Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi ,
  * Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi ,bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakların ortamı ve koşulları hazırlamayı ,
  * Yeni teknolojileri kullanabilen,yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi ,
  * Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına,bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı

  AMAÇLAR.

  Fen liselerine her yıl 96 öğrenci alınır.Bir sınıfta en çok 24 öğrenci bulunur.

  Fen liseleri giriş sınavı,merkezi sistemle öğrenci alınan diğer okulların sınavları ile birlikte yapılır.Ancak fen lisesi için başvuruda bulunan öğrencilerle ilgili olarak, sınavda matematik ve fen bilgisi soruları için (4), Türkçe soruları için (3), sosyal bilgiler soruları için (1) katsayı esas alınarak gerekli değerlendirme yapılır.Ayrıca zeka düzeyini ölçücü nitelikte sorulara da yer verilir.

  Giriş sınavına , ilköğretim 8. sınıfta olanlardan ; 6 ve 7. sınıf Türkçe , matematik ve fen bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notu en az 3, bu derslerin yıl sonu ortalama toplamları en az 12 olanlar başvurabilir.

  Fen liselerinde matematik ve fen derslerinin ağırlığı % 60 dan az olamaz.Alan / bölüm olarak sadece "Fen bilimleri" vardır.Her öğrenci öğrenimi boyunca bireysel veya gurup halinde matematik yada fen derslerinin en az birinden proje çalışmasına katılmak zorundadır.

  Fen liselerinde öğrenciler çoğunlukla yatılı okurlar.Hayatı erken öğrenen ,toplu yaşama , paylaşma duyguları ön planda seçkin öğrenciler topluluğudur fen liseleri.Başarısızlığın olmadığı fen liselerinde ,tatlı bir rekabet içinde ancak başarı analizi yapılır.Öğrencilere sunulan öğretim imkanları seviye ve seçilmişliklerine uygundur.Bunun yanında ders dışı zamanlarda her türlü sosyal imkan ( internet cafe gibi bilgisayar laboratuarı, çok amaçlı spor salonu ,müzik odası ,kantin ,açık spor alanları ) mevcuttur.

  "Fen Bilimleri" alanı / bölüm ' ü okuyarak yüksek öğrenime geçer öğrenciler.Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) içinde başarısızlık söz konusu değildir Fen Liselerinde .Mezunlarımızın sınavı kazanamamak gibi endişeleri yoktur.Mezun olan 96 öğrencinin % 10'u Temel Bilimler'e (matematik,fizik,kimya,biyoloji..) ,%10'u Tıp ,% 80 'i de Mühendislik öğrenimine giderler.
  Herkes Haddini Bilsin ! TÜRKİYE Haritası Böyledir

 2. Facebook Adınla Yorum Yap

 

 
 • Rate This Thread:
  Bu konuyu beğendiniz mi?

  Fen Liseleri Genel Bilgileri


  Thread Rating: 0 votes, average.

Similar Threads

 1. Genel sağlık sigortası katkı payı...
  By Adnan Kütük in forum Adnan Kütük
  Replies: 0
  Last Post: 24.03.2012, 10:02
 2. Cocuk Alerjileri bilgileri
  By Mert Sert in forum Çocuk Eğitimi
  Replies: 0
  Last Post: 07.12.2009, 01:25
 3. İlÇemİzİn genel olarak tanimi
  By Beyler Görgülü in forum Serbest Kürsü
  Replies: 4
  Last Post: 06.12.2009, 21:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •