Results 1 to 10 of 10
 1. #1
  Üye
  Join Date
  22.11.2009
  Location
  ANKARA
  Yaş
  55
  Posts
  44
  Thanks
  8
  Thanked 65 Times in 29 Posts

  Default Gelenek ve Göreneklerimiz...!


  Sevgili okuyucular bu yazımda sizlerle birlikte düşünmek ve aklıma gelmeyen geleneklerimizi yanlış bildiklerimi irdelemek istiyorum.
  Kısaca yaşama biçimi de dediğimiz kültür zamanla çeşitli değişikliklere uğrar bir çok sebebi olmakla beraber en büyük neden nüfus hareketleri, ekonomik sebepler teknolojik değişikler v.b
  Yöremizde evlenmeyi anlatmaya çalışacağım;
  Görücülük, evlenme çağına gelmiş erkek genelde yakınlarının isteği doğrultusunda yetişkin kızı olan eve ziyaretle olur, genelde yakın tanıdıkları veya aracılar vasıtasıyla haber vermeden ziyaret şeklinde gerçekleştirilir, haber vermeden gitmenin sebebi kızı doğal haliyle görmek, titiz olması, çalışkanlığı birer etken olduğundan tercih edilir.
  Kız beğenilirse ziyaret amacı açıklanır eğer beğenilmemişse sanki sıradan bir ziyaret gibi geçiştirilir. İstenilen özelliklere sahipse sebebi ziyaretin nedeni açıklanır, (görücü kadınlardan oluşan,damat adayının yakın akrabalarından teşekkül eder) kız evi düşünelim diyerek zaman ister, eğer kız evi evliliğe sıcak bakıyorsa yine aracılar vasıtasıyla gelsinler diye haber gönderir, istemiyorsa bir bahaneyle oğlan evini de rencide etmeden (kız istemiyor,yaşı küçük v.s) gelmemelerini söyler. Taraflar evlenmeye sıcak bakıyorsa haberde gelmişse görücülük artık dünür olmaya terfi etmiştir, dünürlükte damat adayının babası amcası veya dayısı gibi erkeklerde bulunur, artık kız evi dünür gelineceğini bildiğinden hazırlık yapar yöresel yemekler kendi yakınları, fakat burada da çekirdek aile olmasına dikkat edilir yani yakınları. Kızın evlenmeye gönlü varsa bir de tanıdığı damat adayı ise güzel kıyafetlerini giyer suratından gülücükler eksik olmaz, yok biraz gönülsüzse surat asık yaptığı işlere de özen göstermez.
  Artık söz kesme aşamasına geçilmiştir, söz kesme nişanlılıktan önceki aşama; (halk arasında Ayşe’yi Cengiz’e vermişler gibi)

  Nişan (bundan böyle şerbet diyeceğim) iki ailelerin belirlediği zaman diliminde kız evinde yapılır. Ailelerin sadece akrabaları değil tanıdıkları da çağrılır, çevre yerleşkelerde oturanlara okuntu denen davetiyeler matbaada bastırılıp bizzat elden verilir, bir tören şeklinde olan şerbette davetlilere şeker su tarçın ve gıda boyasından olan karışım ikram edilir bisküvi lokum dağıtılır, takı merasimi gençlerin yöresel oyunlarından sonra şerbet sona erer.
  Düğün; yine düğünde şerbette olduğu gibi iki ailenin belirlediği tarihte yapılır. Bayrak duasıyla başlar,camide yapılan duadan sonra gençlerden biri damat’ın evinin en yüksek yerine bayrağın asılmasıyla artık düğün başlamıştır (bayrak sopasına elma takmak adettendir)
  Düğünün ilk günü damat’ın arkadaşları ve yakınları davul zurna ve çeşitli müzik aletleri eşliğinde gönlünce eğlenirler. Düğünün ikinci gününde genelde çevre yerleşkelerden gelen okuntulu adı verilen kişiler hayırlı olsun derler, hayırlı olsuna gelenleri davul düğün evinin biraz uzağında karşılar yine halk arasında davulcu susturma denen bahşiş davetlilerden birisi tarafından verilir. Davetlilere çay ikram edilir yemek zamanıysa yemek servisi yapılır ağırlama denen müzik çalınır. Davetliler genelde giderken damat’ın babasına okuntu denen zarfa para koyarak genç çifte katkı sağlarlar. Baş gezmesi yerleşkenin mahallelerini gençlerden oluşan düğün alayının kortejiyle yapılır. Gençlerden birisi gelin adayının elbiselerinin konulduğu siniyi başında taşır, gelin adayının saklandığı eve kadar gidilir ve oradan alınan gelin ve arkadaşları aynı kortejle kendi babasının evine bırakılır, kız kınası ve oğlan kınasının yapılma şekli zamanını siz okuyucularıma bırakıyorum yorumlarda eklerseniz sevinirim.
  Üçüncü gün artık düğünün son günüdür sabah saatlerinde oluşturulan konvoyla gelin baba evinden alınarak yakın yerleşkelerde gezdirilerek mezarlığın dışında dualar okunarak son bulur.
  Sevgili okurlar gelin arabasının kapılarının açılmaması gibi ayrıntıları sizler eklersiniz sanırım.
  Sadece şunu dile getirmek istiyorum eskiden çok güzel halay çeken guruplar vardı şimdi onlar yok ,sayın kaymakamımızın ve belediye başkanımızın öncülüğünde bilen birkaç kişiden gençlere öğretmesi için yardım alınamaz mı? Bizim gençlerimiz başka yörelerin folklor ‘üne gıptayla bakacaklarını kendi öz kültürlerini öğrenirler.
  En güzel günler sizlerle olsun

  Adnan KÜTÜK



  AŞK MUTLULUK ÜZÜNTÜ
  Aşk, mutluluk, üzüntü, bilgi, zenginlik, kibir ve zaman birlikte yaşadıkları bir ada, yaklaşmakta olan tsunami tehdidi altındaymış. Adadan kaçmaya karar vermişler. Hepsi bir yolunu bulup uzaklaşmış. Aşk yapayalnız kalmış. Yardım arıyormuş.
  Zenginlik çok lüks bir teknede geçmekte imiş. Aşkın yardım çağrısına, teknemde çok fazla altın gümüş var. Senin için yer yok, diyerek cevap vermiş.
  Aşk bu kez bir yelkenlinin içinde kibirden yardım istemiş. O da sırılsıklamsın. Yelkenimi berbat edersin demiş.
  Üzüntüden yardım istemiş, o da sevgili aşk o kadar üzgünüm ki yalnız kalmaya ihtiyacım var demiş.
  Mutluluk ise o kadar mutluymuş ki yanından geçerken aşkın farkına bile varmamış.
  Aşk çaresizlikle çırpınırken, bir ses gel sandalıma sana yardım edeyim diye çağırmış. Bir bakmış sandalda bilgi de var. Sandalın sahibi onların ikisini almış, güvenli bir adaya götürmüş.

  Last edited by Adnan Kütük; 05.02.2010 at 15:26.

 2. The Following 7 Users Say Thank You to Adnan Kütük For This Useful Post:


 3. Facebook Adınla Yorum Yap

 4. #2
  Kıdemli Üye
  Join Date
  23.11.2009
  Location
  Hollanda
  Yaş
  46
  Posts
  158
  Thanks
  34
  Thanked 257 Times in 114 Posts

  Default

  Tesekurler ekleyecek bir sey birakmamisiniz cok guzel ve acik bir sekilde nakletmisiniz tskler,evet bu guzel adetlerimiz sadece kirsalda kaldigini dusunuyorum cunki sehirlerde degisime ugramis bana sorasaniz hangisi daha guzel tabiki ilce yada koy dugunu derim belki cok yorucu ama bence cok guzel bir yorgunluk tabiki iki tarafinda bir birine karsi hos gorusulu oldugu dugunlerde sorun olmadan guzel bir yuvanin kurulmasinda ilk adim atilmis olur paylasim icin tskler
  İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ

 5. The Following User Says Thank You to Leyla Beklevic For This Useful Post:


 6. #3
  Yeni Üye
  Join Date
  29.11.2009
  Location
  ANKARA/SİNCAN
  Posts
  14
  Thanks
  21
  Thanked 42 Times in 12 Posts

  Default

  Bizi biz yapan değerlerimizi çok güzel yorumlamışsınız elinize sağlık...

 7. The Following User Says Thank You to Yüksel GARİPOĞLU For This Useful Post:


 8. #4
  Yeni Üye
  Join Date
  21.01.2010
  Yaş
  55
  Posts
  10
  Thanks
  2
  Thanked 10 Times in 5 Posts

  Default

  tşkler adnancığım yazıların icicin okuyoruz zevkle. ben 201 kısa dönem salih yıldırım sarıağılı hatırladınmı ben aksaray il özel idaresindeyim haberleşelim
  slmlar

 9. The Following User Says Thank You to salih yıldırım For This Useful Post:


 10. #5
  Kıdemli Üye
  Join Date
  28.11.2009
  Yaş
  42
  Posts
  125
  Thanks
  111
  Thanked 155 Times in 80 Posts

  Default

  iyi ve güzel gelenegimiz oldugu gibi kötü geleneklerimizde var dügünlerde asiri gereginden

  fazla altin takilmasi iyi ve güzel bir gelenek degildir. sade bir taki iyi ve güzeldir.

 11. The Following 2 Users Say Thank You to yavuz yesil For This Useful Post:


 12. #6
  Üye
  Join Date
  05.12.2009
  Location
  wien
  Yaş
  32
  Posts
  34
  Thanks
  62
  Thanked 61 Times in 33 Posts

  Default

  elinize saglik adnan hocam cok guzel bır calısma

 13. The Following User Says Thank You to resul aydin For This Useful Post:


 14. #7
  Yeni Üye
  Join Date
  01.12.2009
  Location
  Ağaçören
  Yaş
  31
  Posts
  18
  Thanks
  16
  Thanked 40 Times in 15 Posts

  Default

  Ellerinize sağlık çok güzel bir açıklama

 15. The Following User Says Thank You to gülhan albay For This Useful Post:


 16. #8
  Yeni Üye
  Join Date
  10.06.2010
  Posts
  1
  Thanks
  0
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Default

  eskiden kına gece yapılır damat gelmez ve bol bol ağlanırdı.kınalı ellerini gelin 3 kez toprağa sürer sonra baba evinin duvarına bastırıp iz bırakırdı.Gelin gülmez evlendiği ilk günlerf sessiz konuşur kayınlarına abi der,görümceye abla derdi.Gelin arabasının önüne oyuncak bebek konur hatta bu bebek de zor bulunurdu.Genelde ödünç alınırdı.Daha neler neler,şimdi herşey değişti.
  Kızımın ödevi gereği geleneklerimize bir göz atıp unuttuklarım var mı derken karşılaştım Adnan Bey teşekkür ederim güzel olmuş..Fırsat buldukça bende ekleyeceğim.

 17. The Following User Says Thank You to zeliha atak For This Useful Post:


 18. #9
  Yeni Üye
  Join Date
  08.01.2010
  Yaş
  36
  Posts
  1
  Thanks
  0
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Default

  paylaşım için taşkler adnan abi.

 19. The Following User Says Thank You to aydın_akay For This Useful Post:


 20. #10
  Üye
  Join Date
  22.11.2009
  Location
  ANKARA
  Yaş
  55
  Posts
  44
  Thanks
  8
  Thanked 65 Times in 29 Posts

  Default

  Aslında birçok gelenek görenek unutuldu maksatım okuyucuların katkısıyla geçmişi günümüze taşımaktı,Zeliha hanım ekleme yapmış teşekkür ederim,bence diğer okuyucular unuttuğumuz ayrıntılarıda ekleyecekler..

 

 
 • Rate This Thread:
  Bu konuyu beğendiniz mi?

  Gelenek ve Göreneklerimiz...!


  Thread Rating: 0 votes, average.

Similar Threads

 1. Gelenek ve Modernlik
  By ahmet gürbüz in forum Ortak Alan
  Replies: 6
  Last Post: 01.02.2010, 10:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •