3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    Kıdemli Üye
    Yer
    Çerkezköy
    Teşekkür
    306
    Aldığı Teşekkür
    244

Lächeln Büyük iskender’in vasiyeti

Büyük iskender’in vasiyeti

Büyük İskender bir gün vezirlerini toplamış ve onlara:
    - “Ben öldüğümde cenaze merasimimi söylediğim gibi yapın” demiş ve anlatmış:

“Ülkemin dört bir yanından tebaamdan olan insanları çağırın! Cenazemin önünden askerlerim yürüsünler silahlarıyla, Cenazemin sağından âlimler yürüsünler kitaplarıyla, Cenazemin solundan zenginler yürüsünler mallarıyla, Cenazemin arkasından ise fakirler ve garipler yürüsünler gözyaşı ve dualarıyla! Sağ elime bir Altın küre verin, sol elimi ise boş bırakın, taa ki mezara dek!”

Vezirler Büyük İskender’in bu söyledikleri karşısında şaşırmışlar ve “Bunu bilse bilse Büyük İskender’in hocası Diyogen bilebilir" demişler ve Diyogen'e sormaya karar vermişler. Vezirleri dinleyen Diyogen açıklamış:

- "İskender’in ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anladım" demiş ve ilave etmiş:
    “Cenazenin önünden yürüyen askerler O’nun ölümüne silahlarıyla dahi engel olamadılar. Cenazenin sağıdan yürüyen âlimler O’nun ölümüne kitaplarıyla dahi engel olamadılar. Cenazenin solundan yürüyen zenginler O’nun ölümüne mallarıyla dahi engel olamadılar ve cenazenin arkasından yürüyen fakirler ve garipler O’nun ölümüne gözyaşı ve dualarıyla dahi engel olamadılar! Sağ elindeki altın küre ise bu dünyada sahip olabileceği her şeye sahip olduğunu, sol elinin boş olması ise, ‘Bu dünyadan ELİ BOŞ geldim, ELİ BOŞ gidiyorum!’ dediğini gösteriyor.”
    Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim, Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne de unutur... " MEVLANA

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Kıdemli Üye
    Yer
    Ağaçören
    Teşekkür
    615
    Aldığı Teşekkür
    161

insanoglu elibos geliyor ama öbür tarafa bırseyler goturecem zannediyor halbuku amelinden baska hıcbirsey goruremez ... tsk kardesdesim paylasım icin ...

Üye
    Teşekkür
    3
    Aldığı Teşekkür
    76

Paylasim icin tsk. Ama son sozKanuni Sultan Suleyman'in olmasin. Ben oyle duymustum. Gerci burda onemli olan verilmek istenen mesaj. Ama Buyuk Iskender bildigim kadari ile oyle birisi degildi. Sanki musluman bi kumandanin vasiyetine benziyor bu. Neyse bakalim... Adam Kurtlar Vadisinde basini kaldiramiyor zaten, oyle mesejlarla ne isi olsun dermisim... :-)

"Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Kanuni bu dünyadan eli boş gitmiştir."
    KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
    Konu Hasan Vural tarafından (22.01.2010 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.