Results 1 to 4 of 4
 1. #1
  Üye
  Join Date
  08.12.2009
  Yaş
  48
  Posts
  50
  Thanks
  111
  Thanked 98 Times in 36 Posts

  Bayrak Mükemmel eş nasıl bulunacak?


  Mükemmel eş nasıl bulunacak?

  Öncelikle "mükemmel eş" tanımlaması yerine "münasip eş" ifadesini kullanırsak daha açıklayıcı bir bakış açısını ortaya koymuş oluruz. Her şeyden önce mükemmel insan olmadığı gibi mükemmel eş de olmaz. Çünkü her insan başlı başına bir dünyadır. Yeryüzünde hiçbir insan diğerine benzemez, farklılıkları, güzellikleri, çirkinlikleri, huyları, alışkanlıkları, inançları ve özellikleri vardır.
  Burada önemli olan, olumlu ile olumsuzluklar arasında "güvenilir bir kişiliğe" sahip olmasıdır. Bu nedenle mükemmel eş arayan hiçbir zaman bu aradığını bulamaz. Çünkü "mükemmel eş olmaz, münasip eş olur."

  Münasip bir eş adayını seçebilmek için de kişi önce kendini çok iyi tanıması gerekiyor. Kişiliğini, sorumluluğunu, tahammül sınırını, karşındaki insana ne kadar değer verdiğini, sabrını, öfkesini ve daha başka özellikleri sıralanabilir. Kişi kendi kapasitesini ve seviyesini belirledikten sonra evleneceği eşinin de kapasitesini ve seviyesini öğrenme girişiminde bulunmalı.

  Eş seçimi kişiden kişiye, yöreden yöreye, kültürden kültüre ve inançtan inanca değişiklikler gösterse de genel bakış açısıyla değerlendirdiğimizde pek çok alanda, "ortak paydaları" olanların evlilikleri daha uzun ömürlü ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

  Evlilik ciddi iştir


  Evlilik hem kadın hem de erkek için bir ömür boyu mutlu olma adına yapılan bir anlaşmadır diyebiliriz. Bekârlıktan evliliğe geçiş süreci zevkli ve heyecanlı bir olay gözükse de işin işine girdiğinizde hiç de görüldüğü gibi olmadığını kısa zamanda fark edebilirsiniz.

  Evlilik, gerçekten ciddi bir sorumluluk alma işidir. Eşler birbirlerini yeterince tanımadan bu sorumluluğun altına girdiklerinde, bu ağır yükü taşımada yetersiz kalabiliyorlar. İnsanın bekârlık hayatında iken yaptığı davranışlar yalnız kendini bağlıyor. Evlenince her şey değişiyor, "ben" yerine "biz" anlayışı işin içine giriyor. İstediği gibi özgür hareket etme davranışı ortadan kalkıyor. Bu bağlamda kişi evlenme eylemine geçmeden önce; "evliliği gündemine alması, duygusal olgunlukla birlikte, vasat bir ekonomik seviyeye" geldikten sonra "eş seçimi" sürecine girmelidir.

  Alıntı
  ( Aile / Hayat - Milli Gazete )
  Hayat Iman ve Cihad dan ibaretdir

 2. The Following 3 Users Say Thank You to Hikmet Atak For This Useful Post:


 3. Facebook Adınla Yorum Yap

 4. #2
  Kıdemli Üye
  Join Date
  07.12.2009
  Location
  ankara
  Posts
  439
  Thanks
  931
  Thanked 463 Times in 243 Posts

  Default

  paylaşamı için teşekürler

 5. #3
  Kıdemli Üye
  Join Date
  22.11.2009
  Location
  Hollanda
  Yaş
  47
  Posts
  158
  Thanks
  34
  Thanked 257 Times in 114 Posts

  Default

  Şunlara riayet eden erkek mutlu olur:

  1- Eşine karşı her zaman, güzel huylu olmalı. Allahü teâlâ iyi huylu olanları sever, huysuzları sevmez. Eşini incitmek haramdır. Ona karşı her zaman, yumuşak davranmalı. Eve gelince selam verip hâl ve hatırını sormalı, şakalaşmalı. Eşi ile şakalaşmak sevaptır. Sıkıntısını, düşmanlarını, borçlarını söyleyerek onu üzmemeli. Üzüntülü ise, onu çok sevdiğini, söyleyip halini sormalı, tatlı şeyler söylemeli.
  Bir hadis-i şerif meali:
  (Müslümanların en iyisi, en faydalısı, eşine karşı iyi ve faydalı olandır.) [Nesai]

  2- Yapması zor olan şeyleri bile inşallah yaparım diye söz vererek gönlünü almalı. Çünkü o, kendisine alışmış olan dostu, dert ortağı, yemeklerini yapan, çocuklarını yetiştiren fedakâr eşidir.

  3- Çocuk terbiyesinde, ona yardımcı olmalı. Bebek, gece gündüz ağlayıp anasına hiç rahat vermeyen, onu insafsızca üzen bir alacaklıdır. O halde, ona yardım edene, Allahü teâlâ yardım eder.

  4- Ona, gücü yetiyorsa o şehirde âdet olan elbisenin, ziynetlerin en kıymetlisini almalı. Sokağa çıkarken, bunları da örtmeli, yabancıya göstermemeli. Helalinden en iyi gıdalar almalı. Yemeği yalnız yememeli. Çoluk çocukla yemek sevaptır. Eve nafaka alırken kısmamalı, israf da etmemeli. Çoluk çocuğa verilen paranın sevabı, sadaka sevabından daha çoktur. Nafaka temin edemeyenin evlenmesi haramdır.

  5- Eşi ile iyi geçinmeli. Onu azarlamamalı, yüksek sesle konuşmamalı. Mala ve namusa hıyanet etmeyen kadınları dövmek değil, onları hiçbir suretle üzmek caiz değildir. Dünya işlerindeki kusuru için, dövmek şöyle dursun, acı, sert bile söylememelidir. Kadınların kalbleri ince ve nazik olduğundan, birbirlerini çekemeyenleri çoktur. Bu bakımdan, bilhassa yeni evliler, uyanık olmalı, ana, kız kardeş ve başka kadınların, eşini çekiştirmelerine aldanmamalı, böyle şeyler söylenmesine fırsat vermemeli. Böyle sözlere uyarak eşini incitmekten sakınmalı. Anası ve kız kardeşleri için eşinin söylediklerine karşı da uyanık olmalı. Anaya eziyet edilmesine fırsat vermemeli. Anasına, kendisi, eşi ve çocukları, muhakkak saygı göstermeli. Ana babaya, kayın valide ve kayın pedere saygı, hizmet edilmesi birinci vazife olmalı. Büyüklerin rızasını, duasını almaya çalışmalı, hayır dualarını, büyük kazanç bilmeli.

  6- Huysuzluğunu yumuşak karşılamalı. Onunla iyi geçinmeye çalışmalı. Akıllı eşler, birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek, ahmaklık alametidir. Huysuz kimsenin eşi, devamlı üzülerek sinirleri bozulur. Sinir hastası olur. Böylece çeşitli hastalıklar meydana gelir. Eşi hasta olan kimse, perişan olmuş demektir. Eşinin hizmet ve yardımlarından mahrum kalmıştır. Ömrü, onun dertlerine çare aramakla geçer. Bütün bu sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Ne yazık ki bu pişmanlığının faydası olmaz. O halde; eşine yapacağı huysuzluğun zararı kendine olur. Ona karşı, hep güler yüzlü, tatlı dilli olmaya çalışmalı!

  7- Huyu değişirse, suçu kendinde bulup, ben iyi olsaydım, o da böyle olmazdı, demeli.

  8- O kızınca, susmalı. Böylece, pişman olup, özür dileyebilir. İyilikleri görülünce Allah’a şükretmeli ve ona dua etmeli. Öyle davranmalı ki, eşim beni çok seviyor intibaını vermeli.

  9- Günah olmayan kusurlarını görmemeli. Günahlardan vazgeçmesini, namaza, oruca etmesini tatlı ve yumuşak sözlerle anlatmalı. Kıymetli şeyler alacağını söz vererek ibadetleri yaptırmalı, günahlarını önlemeli. Ayıplarını, sırlarını, herkesten gizlemeli. Kur'an okumasını ve ilmihalini öğretmeli. Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını okumalı.

  10- Ona, hep hayır dua etmeli. Çünkü, o, evinin bekçisi, aşçısı, terzisi, yoldaşı ve iki dünya arkadaşıdır.

  Alinti...

  İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. ABDÜLKADİR GEYLANİ

 6. The Following User Says Thank You to Leyla Beklevic For This Useful Post:


 7. #4
  Moderatör
  Join Date
  03.01.2010
  Yaş
  48
  Posts
  378
  Thanks
  47
  Thanked 380 Times in 219 Posts

  Default

  tsk leylacim guzel paylasimin
  Herkes Haddini Bilsin ! TÜRKİYE Haritası Böyledir

 

 
 • Rate This Thread:
  Bu konuyu beğendiniz mi?

  Mükemmel eş nasıl bulunacak?


  Thread Rating: 0 votes, average.

Similar Threads

 1. Sitemizi nasıl buluyorsunuz?
  By Tugay ÜLGER in forum Anketler
  Replies: 6
  Last Post: 31.07.2012, 14:23
 2. Matematik korkusundan nasıl kurtulabilirsiniz ?
  By elif cetin in forum Liseler
  Replies: 4
  Last Post: 07.03.2010, 14:15
 3. Bu Nasıl AŞK...
  By Leyla Beklevic in forum Serbest Kürsü
  Replies: 1
  Last Post: 28.02.2010, 13:15
 4. Allerji nasıl belirlenir?
  By Mert Sert in forum Çocuk Eğitimi
  Replies: 0
  Last Post: 07.12.2009, 01:30
 5. İyi Bir Aile Nasıl Olur?
  By Leyla Beklevic in forum Kadın ve Aile
  Replies: 0
  Last Post: 23.11.2009, 22:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •