3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: CUMHURİYET

Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    8
    Aldığı Teşekkür
    65

Standart CUMHURİYET

Cumhuriyet'in İlanı, milletin yönetilme şeklinin belirlenmiş olduğu, Atatürk'ün siyasi devrimlerinden bir tanesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisin'de(TBMM)29 Ekim1923'te ortaya çıkan kabine bunalımı sonucunda, bu yönetim şeklinin kusurları daha net ortaya çıkmış ve 29 Ekim'de Anayasanın ilgili maddeleri değiştirilerek, ülkenin yönetim şekli cumhuriyet olarak belirlenmiştir.

Mustafa Kemal Paşa`nın tavsiyesi ile 27 Ekim 1923'te Ali Fethi (Okyar) Bey başkanlığındaki hükümetin istifası ve Cumhuriyet Halk Fırkası grubunun yeni hükümet listesi üstünde anlaşmaya varamaması üzerine, Mustafa Kemal Paşa 28 Ekim gecesi arkadaşlarını toplayarak sorunun gerçek çözümüyle ilgili düşüncesini açıkladı ve İsmet İnönü'yle o gece, devletin niteliğinin Cumhuriyet olduğunu öngören bir yasa tasarısı hazırlanmıştır.

Cumhuriyet ilanının getirdikleri
    Cumhuriyetin ilanı, Türk kurtuluş mücadelesinin askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının bir sonucudur.
    Osmanlı Monarşik yönetiminin Milli Mücadeleye karşı takındığı olumsuz tavır, batıdaki siyasi gelişmelere paralel olarak çizilmiştir. Fakat bu gelişmelerin sonucunda beklenilenin aksine bir Türk devleti yok olmamış rejim değiştirerek çağdaş bir devlet olarak varlığını sürdürmüştür.
    Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle, saltanatın kaldırılmasından sonra ortaya çıkan devlet başkanlığı sorunu da çözümlenmiştir. Cumhuriyetin ilanı, Türk Ulusu'nun çağdaş uygarlık seviyesine çıkaran inkılâplar için elverişli bir ortam hazırlamıştır.
    Devletin yönetim şekli belirlenmiştir.
    Mecliste hükümeti Sistemi’nden kabine Sistemi’ne geçilmiştir. Böylece Hükümet bunalımı sorunu çözümlenmiştir.
    Demokratik bir anayasayla halk egemenliği üzerinde yükselen, yeni bir yönetim biçimi olarak Cumhuriyet yönetimine geçildi Saltanat ve Hilafet kaldırıldı
    Kapitülasyonlara son verildi
    Din ve devlet işleri birbirinden ayrıldı, laiklik ilkesi yerleştirildi
    Köylüye toprak, makine, tohumluk vb. dağıtıldı, tarım okulları, tohum ıslah istasyonları, örnek devlet tarım çiftlikleri kuruldu, Yüksek Ziraat Enstitüsü açıldı, Ziraat Bankası aracılığıyla köylüye kredi olanakları arttırıldı
    Anadolu'nun içlerini denizlere bağlayan yeni demiryolları yapıldı, yabancıların elindeki demiryolları bedelleri ödenerek kamulaştırıldı
    Duyun-u Umum iye’nin elindeki petrol, tuz, şeker, kibrit, tütün tekelleri devlet tekeli haline getirildi
    Üretim ve tüketim kooperatifleri kuruldu, kooperatifçilik teşvik edildi
    Dış ticaret devletleştirildi
    Ülkenin sanayileşmesi için KİT'ler kuruldu (Sümerbank, Etibank, TKİ, M.T.A. vb.)
    Özel sektör teşvik edildi
    Özellikle liman şehirlerindeki, azınlıklardan oluşan tüccarlara ağır vergiler getirildi
    5 yıllık kalkınma planları yapıldı ve uygulandı
    Şeriat vergisi ÖŞÜR kaldırıldı
    Tekke ve tarikatlar kapatıldı
    Eğitim birliği temelinde eğitim parasız hale getirildi ve yaygınlaştırıldı
    Halkın kültürel gelişimi ve örgütlenmesi için halk evleri kuruldu
    Köy aydınlanması ve toprak sorununu çözme amacıyla köy enstitüleri planlandı, ön uygulamaları yapıldı
    Millet mektepleri açıldı, okuma-yazma seferberliği ülkenin her yanına yayıldı
    Fikir ve sanat eserlerini koruma yasası çıkarılarak, tarihsel ve kültürel değerler koruma altına alındı
    Medeni Kanun kabul edilerek vatandaşlık hakları yerleştirildi
    Yeni ticaret yasası çıkarıldı, çağdaş ticari kurumlar kuruldu
    Soyadı Yasası çıkarıldı
    Ulusal bankacılık geliştirildi, İş Bankası, Emlak Bankası kuruldu
    Türk Tarih ve Türk Dil kurumları kurularak, ulusal tarihe ve Türkçeye sahip çıkıldı
    Uluslararası takvim ve saat kabul edildi
    Kabotaj hakkı ulusallaştırıldı, yerli üretim gümrük korumasına alındı
    Arapça yazıdan vazgeçildi, Latin alfabesi getirildi
    Toprak yasası çıkarılarak, aşiretlerin bir kısım arazileri kamulaştırıldı ve yoksul köylülere dağıtıldı
    Kılık kıyafet yasasıyla peçe, çarşaf, sarık, fes vb. kaldırıldı
    Ağırlık ve mesafe ölçüleri uluslararası standartlara getirildi, okka, dirhem,arşın vb. yerine kg., gr. metre vb. kabul edildi
    Enerji santralları, barajlar, şeker, çimento ve tekstil fabrikaları kuruldu
    Hafta tatili Cuma'dan Pazar'a alındı
    Ordu modernleştirildi
    Kadın hakları geliştirildi, seçme seçilme ve çalışma hakları getirildi
    Kültürel gelişme devlet desteğine alındı, Devlet Tiyatro, Bale ve Operası kuruldu
    Yeni üniversiteler açıldı
    Büyük adli reformlar yapıldı, seri mahkemeler kapatıldı, çağdaş hukuk kurumları getirildi, mecelle kaldırıldı
    Defin ve mezarlık işleyişi yeni ve çağdaş kurallara bağlandı
    Madenler devletleştirildi
    Ormanlar ve göller kamulaştırıldı ve korumaya alındı
    Gerici ve ayrılıkçı isyanlar bastırıldı
    Barışçı dış politika egemen kılındı, özellikle komşu ülkelerle dostça ilişkiler geliştirildi
    Duyun-u Umumiye borçları düzenli olarak ödendi
    Karşılıksız para basılmadan, denk bütçe her yıl gerçekleştirildi
    Halk sağlığı ve kitle sporu geliştirildi, hastaneler, hemşire okulları ve spor tesisleri yapıldı
    Türk tarihinin ilk nüfus sayımı yapıldı
    Toprak envanteri çıkarıldı, kadastro örgütü kuruldu
    Sivil havacılık geliştirildi, uçak sanayi yatırımlarına özel önem verildi
    İletişim yatırımları yapıldı, Radyo, Telgraf ve Telefon işletmeleri kuruldu, devlet posta örgütü yeniden yapılandırıldı.

Özetin özeti:O günlerin zor şartlarında hayata geçirilen kazanımlara hep beraber sahip çıkalım,sağlıcakla kalın

Adnan Kütük

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Yeni Üye
    Teşekkür
    2
    Aldığı Teşekkür
    10

harika adnacığım yazın beğendim dostum

Üye
    Yer
    ANKARA
    Teşekkür
    8
    Aldığı Teşekkür
    65

Sevgili Salih öğrencilere lazım olur diye düşündüm haliyle Cumhuriyet ne getirdi ne götürdü diye sorsan bilen kişi sayısı az...

Bu Konudaki Etiketler