1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    Üye
    Teşekkür
    111
    Aldığı Teşekkür
    98

Beitrag Çocuklarınızı günde 4 kez öpün, 8 kez övün!

Biraz uzun bir yazı, ama Anne ve Babaların hatta Anne Baba adaylarının, bu yazıyı sonunan kadar okumalarını tavsiye ederim...

Evet! Şuan bu yazıyı okuyan kardeşlerimin bu soruyu kendilerine sormalarını isterdim. Ben çocuk olsaydım annemin, babamın ve çevremdekilerin bana nasıl davranmalarını isterdim? Ne isterdiniz, ne isterdik acaba! Hangi hareketler bizi rahatsız ederdi, nelerden mutlu olur ya da neler bizi mutsuz etmeye yeterdi.

Evet, bugün birlikte bu soruları soralım kendimize. Ve cevap arayalım birlikte.

1) Anne ve babamın beni sürekli eleştirmelerini istemezdim

Hem arkadaşlarımın yanında hem de toplumun içinde. Yalnız bir yere girip benimle hatalarım hakkında konuşmalarını isterdim. İnanın kızmazdım onlara. Yeter ki beni acımazsız ve yıkıcı eleştiri bombardımanına tutmasınlar.
    Unutmayın ki çocuklar eleştiriden çok, iyi ve doğru örneklere ihtiyaç duyarlar.

2) Beni suçlamalarını istemezdim

Suçum adımda gizli. Ne yapsam hata oluyor. Kafalarına taş düşse benden biliyorlar. Beni suçlamak yerine anlayıp dinledikten sonra değerlendirmelerini isterdim. Yine mi kardeşini ağlattın, yine mi ders çalışmadın? Her şeyi benden biliyorlar.

3) Beni azarlamalarını istemezdim

Ne olur beni azarlamayın derdim. Ben sizin evladınızım. Önce Allah'ın sonrada sizin isteğinizle dünyaya geldim. Bana yalnızca sevdiğiniz dostunuza, arkadaşınıza ve patronunuza gösterdiğiniz incelik kadar incelik göstermeniz yeter. Zira Hz. Ali (ra) buyurdu ki: "Kabanın elinden hayat suyu olsa içmem." Ne olur biraz daha kibar olun derdim onlara.

4) Bana dayak atmalarını istemezdim

Lütfen bana dayak atmayın derdim. Çünkü siz bana her vurduğunuzda unutuyor gözükürüm. Ama incinen kırılan onurum, gurum git gide sizden soğumaya nefret etmeye başlar. Sonra bu darbeler bilinçaltıma öyle bir yerleşir ki bir gün sizin güçsüz benim güçlü olacağım günde patlak verebilir. Sonra bende güçsüz bulduğum herkese sizin bana yaptıklarınızı yapmaya kalkarım. Lütfen bana kaba kuvvet kullanmayı öğretmeyin.

Benimle ilgili geleceğe yönelik olumlu tahminlerde bulunmanızı isterdim

Sen adam olmazsın! Sen beş para etmezsin! Ya da senin sonun yok demeyin! O zaman ben de zaten ben adam olsam annem babam böyle söylemez diyerek sizin kehanetinizi gerçekleştiririm. Lütfen beni yanlış bir şey yaparken değil de doğru bir şekilde kıskıvrak yakalayın!

Beni aşağılamalarını istemezdim

Beni aşağılamayın. Beni küçük görmeyin. Ben gerçekten güçlüyüm. Allah (cc) kaç yaşında olursam olayım bana öyle bir güç kuvvet vermiş ki yeter ki beni aşağılayarak gücümü azaltmayın. 'Hiç bir şey beceremezsin zaten' sözünden uzak durun.

Beni kıyaslamalarını istemezdim

Falanın oğlu, falanın kızı gibi olamadın demeyin. Ellerde ne çocuklar var demeyin. Ben benim bunu kabul edin. Beni başkalarına benzetmeyin. Siz beni her halimle kabul edin ki ben daha iyilerini yapabileyim. Eğer beni başkalarıyla kıyaslarsanız, kendinizden soğutmaktan kıyaslamaya çalıştığınız kişiyi düşman etmekten başka hiç bir işe yaramaz.

Beni ilgisiz bırakmalarını istemezdim

Onlara beni ilgisiz bırakamıyın. Sonra sizin ilginizi çekmek için elimden gelen tüm rahatsızlığı yaşatırım. Güzel davranışlarımı tespit edip ilgi göstermezseniz, olumsuz davranışlara yönelirim. Gösterdiğiniz ilgi karşısında size duyarsız kalmam. Hemen karşılık verir, vermek istediğiniz eğitimi alır ve sizi severim. Yoksa bir çiçek gibi solar giderim.

Acındırma cümlelerini kullanmalarını istemezdim

Senin yüzünden tansiyon hastası oldum. Ya da baban senin yüzünden, kalp krizi geçirecek, bu çocuk bizi öldürecek demeyin. O zaman önüme geçemeyeceğim bir taş koymuş olursunuz.

Emir vermelerini istemezdim

Git şunu getir! Hemen odanı topla! Kardeşinle ilgilen. Bunların hepsi emir sözleridir. Ne olur rica ederim diyebilir misiniz demek isterdim onlara. Rica ederim, özür dilerim, teşekkür ederim. Bu sözler Peygamber (sav)sözleridir. Bu sözler sünnet-i seniyenin ta kendisidir. Ama az da olsa herkese söylenebilen bu sözler nedense çocuklardan esirgenir.

Nutuk çekmelerini istemezdim

O da bulduğumuz her yerde ve her fırsatta çocukların özellikle de gençlerin en nefret ettiği hareketlerden bir tanesidir. "Benim çocukluğumda böylemiydi!" Ben gençken... diye uzayıp giden geçmiş masalları. Çocuklar bizden nasihat değil güzel davranış beklerler. Örnek olmak, başkalarını etkilemenin temel bir yolu değildir. Tek yoludur!
    İşte bende çocuk olsaydım: Bana nutuk çekmeyin derdim. Çünkü sizin yaşadığınız zamanla benim yaşadığım zamanla dağlar kadar fark var. Hz. Ali (ra): "Çocuklarınızı kendi zamanlarınıza göre değil, onların yetişeceği zamana göre terbiye ediniz ve yetiştiriniz" buyuruyor. Ve diyoruz ki: Nasihat kar gibidir, ne kadar yumuşak yağarsa, yerde o kadar tutar ve zihinde o kadar yer eder.
    Ne olur!
    Beni sevin!
    Beni sayın!
    Beni adam yerine koyun!
    Bana dua edin!
    Çünkü ben Allah (cc) halife kıldığı ahseni takvim olan insanım!
    Evet, çocuk olsaydım bunları söylemek isterdim anneme ve babama. Acaba sizin de yüreğinizin tercümanı olabildim mi? yoksa sizin yüreğiniz başka şeyler mi söylüyor.
    Bu söylediklerime katılan var mı?
    Hayat Iman ve Cihad dan ibaretdir

2. Facebook Adınla Yorum Yap

Bu Konudaki Etiketler